Az it területen mennyire fontos a diploma megléte?
Több helyre nyerhetsz felvételt, mint diploma nélkül
Az más kérdés, hogy mit fogsz tudni megcsinálni és mit nem, ellenben egy olyan emberrel akinek van 5+ év tapasztalata és mondjuk nincs diplomája
"Az más kérdés, hogy mit fogsz tudni megcsinálni és mit nem, ellenben egy olyan emberrel akinek van 5+ év tapasztalata és mondjuk nincs diplomája"
Ki jelentkezik 5 ev tapasztalattal ugyanarra a poziciora, mint egy palyakezdo?
csak egy példa volt, hasamra ütöttem az 5 évvel
amúgy simán jelentkezhet :)
Majdnem minden nap felteszik ezt a kérdést röviden a lényeg:
-PÁLYAKEZDŐKÉNT diploma nélkül max valami ótvar retek céghez vesznek fel alacsony fizuért
-komolyabb helyen komolyabb IT pozit nem tölthetsz be diploma nélkül, de kérdés hogy be akarsz-e tölteni ilyet
-pl: sosem leszel egy komolyabb multiban IT részleg vezető, Chief Tech Lead, Data Scientist, Machine Learning Engineer stb... diploma nélkül de egy webes frontend fejlesztő, it support vagy falusi rendszergazda pozihoz nem kell diploma.
Aki tud egy autón kereket cserélni, még ha jobban is, mint egy autószerelő, az attól még nem válik autószerelővé.
Ezt a szakmát otthon, vagy hat-tíz hónapos tanfolyamokon nem lehet elsajátítani.
Valójában egy teljes értékű, tényleg univerzális mérnök MSc után lesz valakiből, ha erre a képességei predesztinálják. A BSc csak főiskolai szintű diploma, sok esetben még annyi sem. Inkább csak főiskola light.
Nem azt mondom, hogy egy lelkiismeretes végzős BProffal ne lenne szakember, vagy akár felsőfokú szakképzés után, de egy MSc az jól érzékelhetően több.
Emellett azért vannak olyanok is, akik komolyabb tudásszintet képesek elérni BSc-n mint sok MSc-s.
Akik maguktól tanulták a dolgokat, azok rendszerint silányak, kevesek, döbbenetesen ismerethiányosak. Csak a felszínt kapirgálják. Kódverők. Tényleges szakmai tudásuk szinte nincs is. Azt ugyan képzelhetik magukról, hogy ők szakemberek, mérnökök, csak ettől nem lesznek azok. A képességeik meg pláne nem sokszorozódnak meg. Csak magukat áltatják, meg azokat, akik szintén szeretnék megspórolni éppen azt a befektetést, ami szakemberré tenné őket.
Ráadásul, idővel egyre silányabbakká válnak. Ahogy eltelik több és több év, úgy lesznek egyre nagyobb lemaradásban a valódi szakemberektől. Gondoljunk a kamatos kamatra. Kevés befektetett tőke, kis kamat, kis hozam, sok befektetett tőke, nagy kamat és egyre nagyobb hozam.
Az amatőr elkopik, mert nincs alap, nincs miből építkezzen. A szakember meg idővel egyre több dologgal találkozik, ami az iskolai tanulmányait igénybe veszi, egyre több összefüggést ismer fel, egyre értékesebb, erősebb és rugalmasabb lesz a fejében lévő tudásháló. A fehér foltok terjedelme évről évre csökken.
Persze a wannabe emberek között akadnak olyanok, akik felismerik a dolgokat és beleállnak a tanulásba, de a többség nem ilyen. Ugye, két eset lehet. Az egyik, hogy azt hazudják magukról, hogy ők micsoda szakemberek. Ez a helyzet nem vitás, itt szó nincs valódi szaktudásról, maximum bizonyos helyekre elégséges minimumról. Ez a betanított munkás kategóriája.
A másik eset az, hogy az illető tényleg vette a fáradságot, időt, pénzt, energiát áldozott és lelkiismeretesen megtanulta a megtanulandókat. Ez azért is lehetetlen, mert ők tanulni sem tudnak. Most tegyük fel, hogy van ilyen.
Na de kérdezem, mi ez, ha nem az önszopatás csúcsa? Úgy állítani bele valamibe éveket és sok-sok energiát, hogy még egy silány kettes végzettséget igazoló papírt se kapjon eredményül valaki? Ilyet csak a nagyon ehivatott hobbisták tesznek. Azok meg lehetnek ebben az országban vagy négyen. Bár lehet, hogy a néggyel még túloztam is.
Előzőekhez még annyit fűznék hozzá, hogy említettem, akadnak wannabe-k, akik hazudják, hogy ők szakemberek, de melettük van még egy kategória is. Ők azok, akik el is hiszik magukról, hogy szakemberek. Na, ezek a legértéktelenebbek, mert ők még azt sem tudják felfogni, hogy mit nem tudnak. Azt, hogy mit kéne tudniuk, mi volna az elvárás, aminek illene megfelelniük, a saját fogalmaik szerint.
Mindig azzal érvelnek, hogy ők is ott dolgoznak a programozók között, ők is "ugyanazt a munkát végzik", ők is programozók.
Ez a helyzet olyan, mintha a konyhai mosogató/kisegítő kinevezné magát főszakácsnak. Az tény, hogy a kitálalt ételekhez valakinek a krumplit, répát, hagymát is meg kell pucolnia, netán össze is kell vágnia, de ettől, hogy ez a valaki is a részese a főzés folyamatának, még marad az, ami volt. Nem séf, csak egy konyhai kisegítő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!