Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Reálisan nézve az AI veszélyt...

Reálisan nézve az AI veszélyt jelenthet a "klasszikus" matemamatikára?

Figyelt kérdés

Volt itt szó arról, hogy milyen szakmák kerülhetnek veszélybe.

Lassan elérheti azt a szintet, hogy a matematikai kutatásokat csak gépen végezzék?

Kb úgy, hogy beírsz egy sejtést, az pedig kiköpi, hogy igaz vagy sem.


2023. márc. 17. 16:40
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
74%
Ennek esélyét nem érzem nagynak. Például azért sem, mert vannak olyan problémák, amikről nem lehet tudni, hogy megoldhatók-e.
2023. márc. 17. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
60%
Nem.
2023. márc. 17. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
33%
Ha volt valami sejtés akkor az utóbbi évtizedben (minimum) már úgyis számítógépet használtak erre, nem papírt és ceruzát. A jelenlegi AI (ami egy részletes if-else valójában) tudhat annyit mint amivel ezeket csinálták pár éve.
2023. márc. 17. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
30%
Az AI nem egy részletes if-else, se most se korábban nem volt soha az.
2023. márc. 17. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
65%

Nem hiszem, hogy veszélyt jelentene. Olyan gyakran hallani ilyen rémhíreket, épp a régi Facebook posztjaimat olvastam vissza, már annyi mindent eltemettünk, és mégis élnek. Már 100x megtalálták a rák ellenszerét is, 100x eljött a világvége is. Persze ezek nem kapcsolódnak a kérdésedhez, de annyiból igen, hogy ezek a jóslatok, félelmek a legtöbb esetben alaptalanok.


Lehet, hogy egyszer majd évtizedek múlva eljön ez az idő, de az hol van még?! Ezek maximum a távoli jövőben lesznek.

2023. márc. 17. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
0%

Nem jelent veszélyt, mivel amiket kiköp a gép magából azokat validálni kell és ugyanúgy megmarad a kutató munkája.


Másfelől egy matematikai paradoxonnak több megoldása lehet, attól függően hogy milyen megközelítésből vizsgálod, főleg ami a "végtelennel" operál, az ilyeneket gyakorlatilag képtelen kezelni a gép. Ha tökéletes és teljeskörű megoldást akar adni egy problémára, nem csak azzal befejezni egy feladatot ha talált rá 1 lehetséges megoldást akkor minden egyéb létező megoldást vizsgálnia kell ami lehetetlen.


Másfelől az AI-nak mindig is véges lesz a kapacitása mivel a processzorok is véges számokkal (és kerekítésekkel) tudnak dolgozni a hardveres limitációk miatt, szóval még ha a kutatók jelentősebb eredményeket el is érnek az AI felhasználásával, leváltani sosem fogják a matematikusokat, önmaguktól, felügyelet nélkül képtelenek lesznek olyan hatékonyan funkcionálni mint egy matematikus.


Üdv: egy statisztikus PhD, AI Engineer

2023. márc. 17. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

A matematikusok legnagyobb része alkalmazott matematikát gyakorol. Az elméleti matematika az csak a hobbijuk. Elméleti matematikus nem sok van a világon.


De ezen túl, azt kell mondanom, nem látom annak esélyét, hogy az AI veszélyeztetné ezt a szűk területet. Azért nem, mert itt a gondolkodásnak már olyan régiói lennének érintve, ami csak az emberiség tíz- vagy százmilliomod részének sajátja. Ráadásul, ezek a kivételesen ritka emberek egyéni, saját ismeretanyagból dolgoznak, ami azért fontos, mert másokban ez egyszerűen nem található meg, csak bennük.

Gondoljunk Einsteinre. Az ő tudományos életútja olyan volt, hogy ugyanazt a fizikát tanulta, mint mások, de a tanultak során a végkövetkeztetései a többségétől eltértek. Majd ezek a saját, egyedi végkövetkeztetések vezettek további eredményekhez, mint pl. a fényelhajlás, az idő relatív volta, az ikerparadoxon, stb.

2023. márc. 18. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
34%
A lottójátékok például elvileg teljesen véletlenek. Viszont ha elég sok paraméterrel tudnánk szűkíteni a találati listát (pl. egymás melletti számsor nem valószínű, múlthetivel azonos húzás nem valószínű stb stb) akkor több ezer ilyen feltétel után elvileg egy AI mondhatna biztosan nyerő (legalább egy kettesig az ötöslottón) tippet. Persze itt a több ezer feltétel meghatározása a nehéz téma.
2023. márc. 18. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
26%
#8: orbitális nagy baromság
2023. márc. 18. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
34%
9: Miért is?
2023. márc. 18. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!