Szerintetek mennyi idő alatt lehet megtanulni a programozást?
Autodidakta módon tanulom, jelenleg Farkas Csaba: A programozás alapjai Visual Basic .NET-ben könyvéből, az iskolában ment a Basic a 486-os iskolai gépen, de rég volt (20 éve). Emellett YouTube -videókat nézek, motiváltnak érzem magam, mert szeretnék pályát módosítani. Hogy kezdő programozó legyek, milyen feladatokat "illik" megoldani? Nektek mennyi idő volt? Ti hogy tanultatok. 37 évesen vágtam bele ismét a tanulásba.
Köszi a válaszokat előre is ;-)
A 3-as, 4-es, 7-es válaszolókat kevésbé éreztem hasznosnak, külön köszönet az 5-ös válaszolónak.
Csak belerázódásnak gondoltam a VB könyvet, természetesen csak a kezdetnek. Olyannak gondoltam, mint a vezetést: megtanulhatsz Trabanton vezetni, aztán veszel magadnak egy Opelt vagy Suzukit vagy mást, de az alapokkal tisztában vagy. A tudásod meg úgyis a piac igényeihez kell igazítani. Munka mellett, napi kb. 3 órát tudok tanulni.
Köszönöm mindenkinek a segítséget!
"A 3-as, 4-es, 7-es válaszolókat kevésbé éreztem hasznosnak"
Persze, most még. De majd ha munka mellett napi 3 órát tanulva 2-3 év után eljutsz arra a szintre hogy elkezdj jelentkezni programozó állásokra bármiféle papír nélkül pályakezdőként és a kutya sem fog visszajelezni 5 évig majd jusson eszedbe mennyire haszontalan választ adott kiváltképp Delphi Grandpa tanítványa.
Mit értünk programozás alatt? Algoritmikus gondolkodást, programozási nyelvet, vagy mit? Előbb ezt kellene szerintem pontosítani.
Megtanulni egy nyelvet egyre könnyebb lesz. Az algoritmikus gondolkodás elsajátítása pedig teljesen változó egyénenként. Valaki született tehetség, mások pedig vért hugyoznak, mégsem megy nekik.
De a programozás, mint szakma, egy életen át tartót tanulás. Konkrétan az a munka, hogy van egy eszköztárad, és azzal oldj meg egy olyan problémát, amivel valószínűleg még soha nem találkoztál.
Lehet nem leszek népszerű, de úgy gondolom, hogy autodidakta módon nem igazán lehet professzionális szinten megtanulni ezt a szakmát.
És emellett a legfőbb érvem az, hogy fogalmad sincs, hogy mi is az, amit meg kellene tanulnod.
Az autodidakta önfejlesztés ebben a szakmában akkor működik, ha már az alapokat jól elsajátítottad.
Algoritmusok, adatszerkezetek, hálózati ismeretek, multithreading, adatbázisok, ezeket elméletben ismerni kell, illetve mindezekre egy konkrét programnyelven és adatbázis-motoron és stb. magabiztos gyakorlati tudás kell.
Ha ez megvan, innentől jöhet az szóba, hogy autodidakta módon megtanulok egy újabb programnyelvet, vagy megtanulok egy másik adatbázismotort, stb.
Ez pontosan így van, ahogy a 16 mondja. Amíg feltérképezed, hogy mit is kellene tanulnod, addig eltelik van másfél év. Ekkor, ha ezt felismered, elkezded pótolni a mulasztottakat, de mivel még egyetemi környezetben sem tanul meg mindent az ember, ugyanilyen okból a te lemaradásaid, fehér foltjaid is sokkal terjedelmesebbek lesznek. Összességében, aki így akar időt spórolni, az éppen ellenkező eredményre jut, több idő alatt fog kevesebb ismerethez hozzájutni. Ráadásul, még papírt sem fog tudni felmutatni a megszerzett tudásáról. A másik nagy gond ezzel az önálló tanulással, hogy vannak fontos anyagrészek amelyek nem tanulhatók meg egyedül, otthon. Ilyenek a matek bizonyos részei, az algoritmuselmélet és részben még a számítógép architektúrák is. Ha ezek nincsenek meg, akkor hiányozni fog a szakmai szemlélet. Az a képesség, hogy úgy lássa a dolgokat, ahogy azt egy fejlesztőnek látnia kell. Enélkül meg gyenge minőségű kódot fog gyártani, egy szint felett meg még olyat se.
Öntanulóként el lehet jutni olyan szintre, hogy külső segítség nélkül tudjon valaki kisebb programokat fejleszteni, egy, mondjuk úgy, elvárásokkal kevéssé terhelt megfelelőségi szinten. Ha valakiben megvan a képesség, az erre való tehetség, akkor akár még félprofesszionális környezetben is hasznát láthatják. Ilyen a cégek kb. harmada-fele, de itt már elengedhetetlen az erős szakmai felügyelet, a rábízott munka pedig nyilván nem a dolog veleje lesz. Igazán profi közegben viszont már nincs esélye, akkor sem, ha nagyon okos és rátermett, mert csak hátrányát látnák egy olyan helyen, ahol a gyengébbek, a "futottak még" kategóriája is felülmúlja tudásban a szakmai átlagot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!