Milyen programozási nyelvet érdemes megtanulni?
Melyikkel lehet többet keresni itthon? Tudtok mondani összehasonlítást hogy melyik nyelvvel lehet többet keresni itthon és melyikkel külföldön?
19F
Szerintem előbb azt kellene tisztázni, mit szeretnél programozni.
Webes megjelenítést?
Applikációt Windowsra? Linuxra?
Esetleg beágyazott rendszerre?
Kiszolgáló feladatot ellátó (pl. felügyeleti) scriptek készítését?
Mikrokontrollerre firmware-t?
A programozás elég tág témakör.
Ha csak a pénz miatt kérded - muszájból nehéz lesz, nagyon sok érdeklődés kell hozzá...
Ha ezt nézed, akkor Java, JavaScript, Python éri el az "akár" 2M bruttót.
Halkan megjegyzem, hogy én nem most kezdtem, azaz van 6év tapasztalat a hátam mögött és így kapok én 2M-t. (Volt már erről vita itt gyíkon, hogy trollkodok, de nem.)
Tehát, ha el is kezded, nem azonnal fog pottyanni ez a fizu. Sőt, biztos elzavarnak sokszór, mint hajléktalant a pékségből, de a lényeg, hogy ne add fel. Igaz a junior pozik telítettek, mert az elmúlt 2-3 évben mundenki is fejlesztő akart lenni a milliós fizuk miatt.
A tapasztalt szakemberekből van első sorban hiány.
Persze nem azt mondom, hogy nem kerülhetsz be az elitek közé, hanem a csúcson mindig van hely és bátorítalak, hogy nyomasd. IT közösség (nem GYÍK-on) nagyon segítőkész, persze, ha konkrét kérdésed, de persze azt senkise szereti, ha olyat kérdezel amire egyszerüen rá lehet keresni.
#3
Nem tudom, hogy trollkodik-e, mert nem ismerem a többi válaszát, de most igaza van nagyon. Annyival egészíteném ki, hogy azért keresel azokkal a nyelvekkel annyit, mert sokkal nagyobb az igény az általuk készített programokra (java-t pedig multik használják ezer éve). Hiába bonyoltultabb egy C++ meg gyorsabb az abban írt kód stb... de egyszerűen pl weboldalakat fejleszteni nagyobb business nyílván. Persze ettől még kerülhetsz olyan munkakörbe, hogy megközelíted a nagyon magas fizukat C++-al is, csak kisebb az esélye. DE ettől még itthon vagy külföldön messze a magasan keresők között leszel bármilyen nyelvben is programozol, már ha legalább egy átlagos szintet megütsz.
Akkor még azt is fontos lenne leírni a kérdezőnek, hogy egy nyelv semmire nem elég általában, de ha netán elég lenne, akkor kell valami más háttérismeret, ami meg sokkal bonyolultabb lesz, mint egy másik nyekv megtanulása. De maradjunk a népszerű nyelveknél. Mindegyik esetében kell majd mást is ismerni, pl SQL-t szinte biztosan. Javascript esetében pedig ez hatványozottan igaz:D mármint nagyon jó nyelv lett az évek alatt, de általában vegyítve használják több mindennel. Ezt vsak azért írom le, hogy tudd, a programozók nem csak egy nyelvet használnak és kapnak rá milliós fizut.
Még utoljára pedig arra térnék ki, hogy programozni tudni sokkal de sokkal többet ér junior szinten, mint egy nyelvet nagyon ismerni. Persze elhelyezkedni kell majd tudnod egy nyelvet haladó szinten, de ha tudsz programozni, akkor ezt pár hónap a nulláról összeszedni bármilyen nyelven. Ezért is "működnek" pl a bootcampek, mert még egy programozni nem tudónak se olyan nehéz megfelelő szinten megtanulni egy nyelvet. De a lényeg, hogyha tudsz programozni, akkor egyrészt a cég sokkal nagyobb eséllyel tart meg, kérhetsz fizu emelést nyugodt szívvel és hozzád is vágnak meglepően nagyot, hogy maradj ott és sokkal hamarabb érsz el medior szintre, ami egy hatalmas fizetés beli növekedés lesz. Innentől kezdve pedig ha marad még kitartásod, akkor egy valódi és nem egy hányadék munkát végző, jelentéktelen cégeknél dolgozó senior lehetsz, aki akár remote dolgozhat senior fejlesztőként külföldre brutális összegekért.
Tehát kérlek tanulj meg programozni elsőnek, a nyelv mindegy lesz**! Meg ezt a fejlesztő társaim nevében is írom, mert nem szeretnénk juniorok kódjain sírni vagy hányadék munkát végző seniorok projecteit átvenni:D
** Mielőtt belém kötnétek, hogy C++ meg pointerek, persze valamennyire számít, hogy mit kezd el tanulni, de milliós fizuhoz ezeknek az ismerete nem szükséges (azaz magabiztos használata), ha pedig netán mégis ismeri őket, akkor az csak plusz neki, szóval nem gond, ha mondjuk C++-al kezd, max szenvedősebb lesz:D de ugye kell a kitartás, szóval duplán jó lenne ez.
#6
Nincs logikai kapcsokat az egyetem meg a programozási képességek között...
Két lehetőséged van. Ha mély tudásra gyúrsz, akkor hosszú lesz az út. Menj el egy egyetemre, tanulj meg mindent ott, amit tanítanak, és töltsd a szabadidődet a megszerzett tudás mélyítésével. Így nagyjából C, C++, C# és JAVA vonalon fogsz mozogni, és lesz egy jó alapod (szerintem fontos, hogy egyetemi kereteken kívül is, hobbiként foglalkozz programozással) Jó egyetemről (BME és ELTE a mély tech tudáshoz, Corvinus a manager és business analyst jellegű tudáshoz) hamar felvesznek valahova gyakornoknak, onnan meg már csak rajtad múlik a mai környezetben, hogy 2 vagy 4 év kell a milliós fizuig. (Egyetem további előnye a kapcsolatépítés)
Ha gyorsan kéne kóder meló, akkor menj el valami bootcamp helyre, ahol egy kb 4-6 hónapos piszok intenzív képzésen végigrohannak veled az anyagon. Ismerni fogsz egy fajta stack-et nagyjából. Interjúztattam ilyeneket junior pozira. Nem rosszak, de azok voltak a tényleg jók, akik rendelkeztek ezen túl is háttértudással. Az is igaz, hogy ezek zsebbenyúlós képzések.
Ami a "pointereket" illeti: lehet az ilyen mély tudás nélkül is jó pozícióba kerülni, és egy életen át dolgozni úgy, hogy nem kerül elő, mint hiányosság. Nekem azért az a véleményem, hogy akkor is célszerű tudni, hogy mi történik a háttérben, ha az ember egész életében csak managed kódot lát.
Lehet PHP vonalon is mozogni, azt a piacot nem ismerem, ahogyan több másikat sem. Azt viszont tudom, hogy most hirtelen kell az ember a (közép európai) piacon, mivel az ukrajnai háború miatt nagyon sok ukrán és orosz fejlesztő esett ki, akiket most pótolni kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!