Szerintetek mennyi idő alatt lehet megtanulni a programozást?
Autodidakta módon tanulom, jelenleg Farkas Csaba: A programozás alapjai Visual Basic .NET-ben könyvéből, az iskolában ment a Basic a 486-os iskolai gépen, de rég volt (20 éve). Emellett YouTube -videókat nézek, motiváltnak érzem magam, mert szeretnék pályát módosítani. Hogy kezdő programozó legyek, milyen feladatokat "illik" megoldani? Nektek mennyi idő volt? Ti hogy tanultatok. 37 évesen vágtam bele ismét a tanulásba.
Köszi a válaszokat előre is ;-)
Most előhozakodjak a közhelyes szöveggel, hogy ezt nem lehet megválaszolni? :-)
A piacképes szinthez egy 2-3 év biztos kell. És érdemes lesz majd valamilyen trendibb nyelvet is elsajátítanod. Imádom a Visual Basicet, egyik kedvenc nyelvem, és miután ugyanaz a .Net áll mögötte, mint a C# mögött, gyakorlatilag amit azzal meg lehet csinálni, azt VB-vel is, viszont a piacon nem keresett nyelv. Én igaz, csak mellékesen programozok, hobbiból, a munkám elősegítésére (rendszergazda vagyok főállásban), illetve alkalmanként kisebb megbízásokat elvállalok, de nekem így a Lazarus, meg a VB tökéletesek. Az ügyfél nem azt fogja nézni, hogy miben íródott a forráskód, hanem azt, hogy működik-e rendesen. Viszont ha egy céghez elmész, ott abban kell programoznod, amiben ők előírják. Delphit még csak-csak találni, de a VB.Net ilyen téren ritka, mint a fehér holló. :/
Alapozni persze jó, sőt... mivel ismered a BASICet, még talán jobb is, mint bármi más, viszont ha már jól megy, akkor elengedhetetlen, hogy mondjuk egy C#-ot, vagy JavaScriptet megtanulj. (Vagy Pythont, Javat, PHP-t, C++-t, Rustot...)
Már az ilyen autodidakta csak programozásra képes "kódoló majmokat" ki fogja váltani az AI. Átalakul a szakma ide komplex tudással és rendszerszemlélettel rendelkező szakemberek kellenek akik AI asszisztálásával gyakorlatilag bármilyen nyelven képesek lesznek rendszereket felépíteni. Komplex gondolkozásmód, design patternek és a bonyolult rendszerek architekturális ismerete, modellezése és tervezése a nagyobb érték mert akkor implementálni is fogod tudni.
Egy Visual Basic nyelvismerettel a 21. században sehol nem fogsz elhelyezkedni
Nekem nagyon rövid idő mert csodálatos elme vagyok pedig alkalmazott matematikus a végzettségem és statisztikus PhD de folyamatosan programoztam a képzés során viszont azt is hozzáteszem hogy belvárosi születésű elit Úriember vagyok nem valami falusi trágyarakodó úgyhogy egyértelmű hogy születésem óta jóval intelligensebb és dinamikusan változó környezetben nevelkedtem ami hatással volt a jellemfejlődésemre. Én nagyon magas szintű C++ nyelvismeret után kb 3 hét alatt sajátítottam el a Java-t és a Pythont alapszinten de speckóbb keretrendszerekhez pl: Tensorflow, Keras, Scikit-learn további időt vett igénybe. De igazából hiába magyarázok mert az átlagtól jóval intelligensebb vagyok úgyhogy ami nekem 1 hét lehet egy év ez így működik.
Üdv egy egyetemi docens
Ennek több lépcsőfoka is van. Eleinte mindegy a nyelv, mert a legfontosabb, hogy a programozást mint kézséget elsajátísd. Ez furán hangozhat, de minden magas szintű nyelvben az alapok ugyanazok, tehát a ciklusok, elágazások, adatok típusai, beépített függvények (pl a legtöbb nyelvben van valami ami egy tömb hosszát adja vissza, gyököt számol, stb), adatstruktúrák, stb stb sbt... Tehát ha ezeket megismered és magabiztosan tudod használni egy adott nyelven, akkor gyorsan megtanulod másik nyelven is használni ezeket bármikor (nyílván itt kezdő szintről van szó). Meg ami ennél is fontosabb, hogy megtanulsz valamennyire programozói szemlélettel gpndolkozni és problémát megoldani + ügyesebben fogsz tudni algoritmizálni problémákat. Ezt pedig viszed magaddal ugyan úgy tovább más nyelvekre, nem számít min tanulsz.
Második lépésben az OOP elsajátítása fontos és itt is teljesen mindegy a nyelv, mert mindegyikben ugyan azt tudod csinálni, csak más a syntax.
Harmadik lépésben már fontos a nyelv, mert itt ismerkednél meg mélyebben az adott nyelvvel és kezdenél el fontosabb libraryket megtanulni. Ugye ezt az miatt, hogy legyen munkád:D meg természetesen itt majd apránként jöhet a git, sql meg bármi egyéb ami fontos lehet a munkádhoz majd.
Most hogy ez mennyi idő... Feltételezem itt azt érted, hogy mennyi idő mire jelentkezhetsz munkákra:D Ha nem dolgozol, hanem főállásban tanulsz napi 8 órát nettóban (tehát szünetek nélkül), az angol szövegértésed erős és nem C++-t tanulsz, akkor reális lehet akár 6 hónap múlva munkákra jelentkezni. De minél kevesebb időd van tanulásra, annál tovább fog ez tartani, mert sajnos itt kell több száz óra programozás, hogy kialakuljon az a bizonyos kézség, programozói szemlélet és egy adott nyelv mélyebb ismerete. Ha munka mellett tanulgatsz, nem tudsz rendesen angolul, akkor 2-3 év is lehet ez a tanulási fázis.
Hát ez a milyen feladatokat illik megoldani nagyon nyelv függő:D ha backendes nyelvet tanulsz, akkor illik tudni BÁRMILYEN egyszerűbb weboldalt csinálni, ideértve facebook, insta, meg bármilyen népszerű webshopot is, mert alapvetően ezek nem bonyolultak, csak olyan nagy szinten megcsinálni és plusz funkciókkal felruházni őket iszonyatosan komplikált. De egy weboldal ahol van saját profilod és oda posztolgathatsz meg mások írhatnak rá, likeolhatják, meg van egy híroldal ahol csak időrendben és nem algoritmus alapján a barátaid posztjai megjelennek, az nem túl nehéz, inkább csak tökölős.
De érezni fogod ezt majd mikor eljutsz a megfelelő szintre, hogy sok project nem nehéz, hanem inkább tökölős és nincs kedved belevágni. Na ekkor leszel készen az interjúkra:D
Még talán az fontos dolog, hogy kkv esetén jóval alacsonyabb a léc, de alig fogsz fejlődni, a fizu borzalmas és a munkád is sz*rlapátolás lesz csak. Tapasztalatnak max annyira jó, hogy legalább dolgoztál valami programozós helyen, de pl hiába töltesz ott 3 évet, nem leszel medior programozó, mert bármilyen értelmesebb cég csak juniornak vesz fel, ahol legalább két évig edződnöd kell majd, hogy medior lehess.
Szóval pár hónapig okés egy nagyon alja hely is, de utána keress máshol munkát. Meg ezt is csak akkor csináld, ha nagyon nagyon nagyon muszájnak érzed, mert githubon jó projectek százszor többet érnek.
"akkor reális lehet akár 6 hónap múlva munkákra jelentkezni."
Ez képtelenség, hiába tanul napi nyolc órában. A tanultak rögzüléséhez, készséggé fejlődéséhez idő kell. Hat hónapnál sokkal több idő.
"Hogy kezdő programozó legyek, milyen feladatokat "illik" megoldani?"
azt amit az egyetemen kapsz beadandónak meg zh-nak mert kizárólag autodidakta módon nem fogsz olyan professzionális szintre fejlődni hogy egy komolyabb cég alkalmazzon. Esetleg fikacégek akik alkalmaznak kóklereket.
-Delphi Grandpa tanítványa
Kérdező az említett könyvet felejtsd el.
Nézz ki magadnak egy területet. Mit akarsz fejleszteni? Web frontendet? Backendet? Appokat?
És ahhoz válaszd ki a legnépszerűbb nyelvet. Ahhoz meg egy kurzust a Udemy-ről vagy a FreeCodeCamp youtube csatornáról, és told végig. 6 hónap alatt messzire tudsz jutni, ha minden nap gyakorolsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!