Ha programozást akarok tanulni egyedül hogyan kezdjem el itthon?
Az a kérdés, hogy mit takar, hogy programozó akarsz lenni. A gyors pénzszerzés érdekel, vagy maga a szoftverfejlesztés?
Ha az előbbi, akkor nézd meg, hogy mik LinkedIn-en és Profession.hu-n a legkeresettebb nyelvek (Prog.hu is szokott szemlézni), és azokat tanuld meg. Ha rám hallgatsz, akkor elmész valami egyszerűbb egyetemi szakra (pl. gazdaságinformatikus), ahol tanítanak valami programozást, a végére tudni fogod, hogy neked való-e, és lesz a kezedben egy diploma. Aztán majd meglátod.
Ha maga a szoftverfejlesztés, és a milliós architect fizetések, akkor komoly egyetem (BME, ELTE), mellette pedig éjjel-nappal muszáj gyakorolni, kódolni és tanulni. Utána 2-3 év juniorkodás, 3-4 év medior, és kb. 8-10 év múlva leszel, ha leszel szenior szinten. Onnan már csak kevesek lépnek tovább architect-nek. Ahhoz nem árt 15 év szakmai tapasztalat és összesen 20 év, amíg szoftverfejlesztéssel foglalkozol.
És akkor még ott van a szakirány. Business? Hardver? Játék? Operációs rendszerek? Biztonsági rendszerek...?
Amúgy meg... Töltsd le a netről, vagy vedd meg a "Programozzunk C nyelven" című könyvet, és kezdd el elolvasni. Ha jól fizető meló kell, akkor menj el valami gazdinfó szakra egyetemre, ha mélyebben érdekel, akkor ELTE vagy BME, és meg se állj az MSC-ig. És éjjel-nappal programozz, különösen az első 10 évben!
"akkor ELTE vagy BME, és meg se állj az MSC-ig. És éjjel-nappal programozz, különösen az első 10 évben"
Ne haragudj az őszinteségért, de nagyon gyenge képességekkel lehetsz megáldva, ha éjjel nappal programozva 10 év alatt sikerült eljutnod senior szintre. Egyáltalán nem kell élettelennek lenni ahhoz hogy senior legyél, én fél év gyakornokság, 1 év 8 hónap juniorkodás után váltottam céget medior pozícióra, ott eltöltöttem 3 évet utána már senior pozit pályáztam meg ahová fel is vettek. Mindezt úgy hogy ELTE IK-n végeztem 4.5+ átlaggal és egész életem során jó ha 2-3 napot programoztam éjjelig, azt is a szűk határidő miatt, nem azért mert olyan húdebonyolult feladat lett volna. Multiban egyébként is a rendszer architektúrájának és a szoftverkomponensek működésének az átlátása a nagyobb "érték", miután ezt átlátja az ember egy adott programozási nyelven implementálni egyáltalán nem megerőltető dolog.
Az én "senior"-"medior"-"junior" fogalmaim kicsit szigorúbbak annál, mint amit a multik adni szoktak. Amikor engem szeniornak promotáltak, meg voltam lepődve, hogy de miért? Úgy éreztem, hogy ahol akkor tartok, az épp medior. Ez 6-7 évvel ezelőtt volt.
Nagyon sok fejlesztővel találkoztam, aki hozzád hasonló volt. Félre ne érts, remek fejlesztők, de hiányzott belőlük a plusz, ami szerintem a csúcshoz, az igazi, mély tudás. Többnyire pontosan így gondolkodtak, hogy "implementálni nem megerőltető dolog" - csak aztán látszik a code review-n, és a projekt későbbi életútján, hogy JÓL implementálni bizony nagy meló.
Félre ne érts, biztosan jó szakember vagy, és még az is lehet, hogy valódi zseni, akinek nem kell az önképzés, ragad rá minden. Én nem ilyen vagyok, én még most is, 15 év szakmai tapasztalattal a hátam mögött, évek óta architect és mentor pozícióban is azt érzem, hogy igazából lófüttyöt sem tudok, és muszáj folyamatosan tanulnom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!