Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Egy programozó mennyire ért...

Egy programozó mennyire ért gép hardverèhez?

Figyelt kérdés
2022. febr. 28. 23:29
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 11/83 anonim ***** válasza:
0%

"Semmi köze a két dolognak egymáshoz"


Köszönjük Emese.

Ezt a "magvas igazságot" majd eljuttatjuk a kernel fejlesztőkhöz, a hálózatok fejlesztőihez és a rendszerprogramozókhoz is.

Azok is megkapják, akik file-rendszert fejlesztenek, meg azok is, akik a videokártyák, egyéb hardver-elemek illesztőprogramjait írják.

Elvégre a jókedv, a nevetés az mindenkinek kijár, miért ők legyenek a kivételek, nem igaz?


Azt már nem neked írom, mert mit is kezdenél vele, hogy teljesen hétköznapi dolgok írásakor is jól jön a hardver átfogó, részletes ismerete.


Más dolog úgy nekiülni a munkának, hogy az ember tudja, hogyan is működik a memória, milyen szervezésű, mi az a RAS, CAS, a Wait State, hogy mit csinál a processzor egy-egy művelet elvégzése esetén, mi az a védett mód, a DMA, a lapozás, a megszakítás. Hogy néz ki az a polling, mit lehet időzítésre használni, mi az a PIT, meg a PIT, hogyan kell ezeket reprogramozni. A mágneses elvű adattárolás érdekességei, modulációs technikák. Na és egy AD vagy DA sem fog magától adatot szopogatni, átalakítani. Fel kell azt előtte megfelelően programozni is.


Persze nem neked, effelől te kicsit se aggódj.

2022. márc. 4. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/83 anonim ***** válasza:
93%

11 (2022.03.04. 01:06) : Te vagy eltévedve, és elmaradva a világtól úgy kb. 50 évet. Amit itt leírtál kb. 50 éve volt igaz.


És hány ember fejleszt kernelt, mély szinten lévő drivereket? És hányan programoznak web appokat akár melyik részen? És pont azt várjuk el a modern rendszerektől (az operációs rendszertől a fejlesztő rendszeren át minden rendszertől), hogy pont ne kelljen foglalkozni a RAS, CAS, WS, DMA, lapozás és egyéb dolgokkal, mert ha ezzel foglalkoznánk akkor vissza jutnánk az 1940-es évek végére, hogy ha megírom egy X gépre a programot az Y gépen nem fog futni. Ha a te hülyeségedet követjük, akkor ha csak más időzítésű RAM-ot teszek a gépbe újra kéne írni a programot. Hát édes öcsém felvilágosítalak ez a világ elmúlt. Nyilván aki kernelt meg ütemezőt és stb.-t fejleszt ezekkel valamennyire tisztában kell lennie, de most komolyan szerinted ahány időzítési beállítás van annyi féle kernelt kéne írni? Már így is hogy néz ki egy linux kernel forrás, hány helyen van benne elágazás proci típus függően? Ennél nagyobb ökörséget mint amit ide leírtál ebben a témában régen láttam. Ezt azok szokták mondani akiknek fogalmuk sincs, hogy mit mondanak, csak hallottak pár jól hangzó rövidítitést és a haverjai leborulnak a lábuk előtt, hogy milyen okosak. Na itt azért nem erről van szó, itt sajnos vannak hozzáértők, akik látják, hogy mennyire ostoba vagy.


Nekem erről Karinthy jut eszembe: " A Steinmann mindent tud előre, még mielőtt megmagyarázták volna. Matematikai lapokba dolgozik, és titokzatos szavakat tud, amiket csak az egyetemen tanítanak. Vannak dolgok, amiket mi is tudunk, de ahogy Steinmann tudja, az a biztos, az az egyedüli helyes, az az Abszolút."


Igen aki hardver közeli dolgokkal foglalkozik kell ezeket tudnia de, ott a "nevében is benne van, hogy hardver". A többieknek nem kell ilyen szinten ismernie.


Szóval aki itt zöldséget beszél az pont te vagy.

2022. márc. 4. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/83 anonim ***** válasza:
0%

"Szóval aki itt zöldséget beszél az pont te vagy."


Köszönjük Emese II.


A gond ott van, hogy a fejlesztők ma is tanulnak hardverismereteket, és nem véletlenül, na meg, nem is hiába. Ha nem tanulnának, akkor sokkal rosszabb minőségű programokat fejlesztenének, mert hát, amit az ember nem ismer, ...

Az időkritikus, műveletigényes, Real time fejlesztések nem kis része assemblyben torténik és hát, megnézném én azt az embert, meg a munkáját is, aki hardverismeretek nélkül áll neki asm-ben fejleszeni bármit.


Megnézném azt is, aki nem PC-re és nem intelre, hanem valami más processzorra kellene, hogy fejlesszen, az hogy is állna neki?

Tudod, mókamiki, jól írod, ma nem az van ami régen volt, hanem azabb. Tehát ma már nem világszenzáció egy mp3 lejátszóra írt firmware, mert ma már minden vasdarabban, de még a villany-kortében is van valamilyen proci, amire meg kell írni a firmware-t. A mosógépre, a gőzborotvára, a vákuumágyra, a robot porszívóra, a meteorológiai állomásra, az esőztető rendszerre, az aqua managerre, a mikróra, a kenyérpirítóra, meg a rakat wireless repeaterre, routerre, miegyébre, de még az e-smokerre is.

És ezekhez a munkákhoz nem félistenek jelentkezését várják, hanem hétkoznapi mérnokoket, akik ezen a területen érzik jól magukat.

2022. márc. 4. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/83 anonim ***** válasza:
25%
A tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék legfőbb munkaeszközüknek, a számítógépeknek a felépítését, működését, tulajdonságait. A hardver jellegzetességeinek ismerete hozzájárul ahhoz, hogy a hallgatók képesek legyenek hatékony, a számítógép erőforrásait a lehető legjobban kihasználó szoftver fejlesztésére.
2022. márc. 4. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/83 anonim ***** válasza:
90%
13: Feltehetően nem tudsz olvasni, csak azokat a részeket veszed ki ami a te hülyeségedet bizonyítja. Igen tanulnak, de nem kell mély hardver ismeret, csak annak a "néhánynak" (ahogy ítam is) hardver közeli dolgokkal foglalkoznak. De a programozók igen nagy hányada (1000-ből 999) nem ezen a területen mozog. Pl. egy web frontend fejlesztőnek nem lesz soha szüksége a CAS és RAS időzítésekre, de még a DMA-ra se. És jelenleg a programozók legnagyobb hányada web fejlesztéssel foglalkozik.
2022. márc. 4. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/83 anonim ***** válasza:
0%

" De a programozók igen nagy hányada (1000-ből 999) nem ezen a területen mozog. Pl. egy web frontend fejlesztőnek nem lesz soha szüksége a CAS és RAS időzítésekre, de még a DMA-ra se. És jelenleg a programozók legnagyobb hányada web fejlesztéssel foglalkozik."


Az egyetemek anyagait szerencsére nem a hozzád hasonló, ostoba emberek igényei szerint szabják.

A felsőoktatás leadja az elsajátítandó anyagot, aztán a delikvens, ha sikerrel abszolválta a vizsgáit, amikor kilép a munkaerőpiacra, majd eldönti, hogy adatátviteli protokollokat, beágyazott rendszereket fejleszt, vagy hozzád hasonló hurka bácsik webes szaharáját nyüstöli.


Egy mérnökinfós igenis tanul Szarchitektúrák c tárgyat, de mellé még digitet is ha lecuppantod magad, ha nem. A felsőoktatás nem kivánságműsor, ott nem a hülyékhez igazodnak. Megérted végre, suttyó vénember?


"A Digitális technika egy fontos alapozó tárgy a műszaki informatikai szakirány tantervében, és legfontosabb célkitűzése a mérnöki feladat megközelítés és rendszerszemlélet bemutatása, az alapvető gyakorlati ismeretek, önálló probléma megoldási készségek kialakítása. A tárgy bemutatja a számítástechnikai rendszerek alapelemeinek működését, a digitális absztrakció tulajdonságait, az egyszerűbb feladatok közvetlen hardveres, ill. alacsonyszintű szoftveres megoldását. A bináris aritmetika, a műveletvégzők, funkcionális egységek, vezérlők tervezésének bemutatásán keresztül jut el az általános célú mikrovezérlő architektúra ismertetéséig, az elemi CPU használat, perifériatervezés és illesztés alkalmazásáig. "

2022. márc. 4. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/83 anonim ***** válasza:
0%

Még annyit, hogy lásd, mennyire baszottul el vagy tévedve:

Egyetemek web frontend fejlesztőket NEM képeznek. A "web frontend fejlesztő" ugyanis nem szakma, hanem egy beosztás.

2022. márc. 4. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/83 anonim ***** válasza:
95%

Mondja az, aki egyetemet sem végzett, 60 éves, és gdf-es, de az is csak távoktatásból...

Te másfél pipás tata. Szerintem az egész gyakorikérdésekről, de különösen a számtech szekcióból eltűnhetnél, le vagy attól a szinttől maradva.

2022. márc. 4. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/83 anonim ***** válasza:
93%

Amúgy BME VIK Mérnökinfón végeztem volt Digitális technika, Számítógép architektúrák, IT eszközök technológiája, amik kifejezetten hardverrel foglalkoztak és még rengeteg tantárgyban picit előjött.


Szerintem jó alapműveltség, de ezen felül semmit sem tudok a hardverekről és a mai hardverekről, hogy melyik intell proci milyen erős stb..., annak ellenére, hogy monjuk tudom mi az a TLB tábla.


Plusz programozóként soha sem kellett ilyenkkel foglalkoznom és az emberek túlnyomó részének nem is kell.


Nettó hülyeség azt mondani, hogy a programozónak ismerni kell a hardvert. Van akinek igen, van akinek nem.


Szerintem egy 14 éves srác aki hadver fanatikus és PC-ket építget magának többet tud a hardverekről mint én, annak ellenére, hogy mérehatóan részletesen tanultam a különféle hardverek belső felépítéséről és még most is meg van az információ egy része a fejemben.


Ezek szimplán nem kellenek.

2022. márc. 5. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/83 anonim ***** válasza:
0%

18, 19:


"Mondja az, aki egyetemet sem végzett, 60 éves, és gdf-es, de az is csak távoktatásból."


Egyetemet kettőnk közül te nem végeztél. A bachelor ugyanis főiskolai szintű képesítés, még akkor is, ha te éppen a BME-n kaptad a képzést. Tájékoztatlak, csak az épület volt egyetem, de nem a képzésed és ebből következően, a képesítésed sem egyetemi. A te okleveled mindössze egy főiskola LIGHT szintű képzettséget igazol. Én IT szakirányon kemény nyolc félév anyagát tanultam, te meg hét lazáét. Ennyit erről.


40+ éves vagyok és a GDF-ről végzős koromban hallottam először.



"Plusz programozóként soha sem kellett ilyenkkel foglalkoznom és az emberek túlnyomó részének nem is kell."


Már mondtam. Ez nem kivánságműsor. Nincs olyan, hogy okosak egyeteme meg hülyék egyeteme. Ti, gyengébb képességűek is pont oda jártok, jártatok ahol az okosabbakat is képzik. Szomorú azzal szembesülni, hogy van valaki, aki puskázással, szerencsével, szorgalommal, akármivel elvégez egy képzést, de még azt sem képes felfogni, hogy amit tanult, vagy amit tanulnia kellett volna, az vajon hol hasznosul, na meg, hogy egyáltalán, mire jó. Mert hát, nem tanítanák a profok azt, amit, ha nem lenne rá jó okuk. De hát, van.


Tudod, az nem igazán érv, hogy neked, meg a többi szerényebb képességűnek nem jut az olyan színvonalú munkából, ahol a hardverismereteket érdemben, nagy mértékben is kamatoztathatnátok. Amúgy legalább egy kis részét kamatoztatjátok ti öntudatlanul is, de mindegy, ebbe ne álljunk most bele. Nem neked fogom a dolog mögöttesét elmagyarázni. Igen, igaz, kelletek ti is. Diplomás favágókra is szükség van, de ettől még azok is el kell férjenek a palettán, akiknek te, a tudásbéli plusz teljesítményük okán csak csókolommal köszönhetsz. Akikről, az öreggel együtt, azt képzelitek, hogy őket is csak szivatták a kérdéses tárgyakkal.

Tény, hogy belőletek van több, ahogy más szakmákban is így van ez, de még nem hallottam egyetlen nyomi, unalmas kis sufnirajzok részleteit futószalagon kimunkáló negyedosztályú építészt sem, hogy azt mondta volna, a statika mint tárgy hülyeség, vagy hogy a munkájához nem kell a matek, mert ő jól megvan a négy alapművelettel is.


Efféle duma csak a ti görbítésetek, ez a fajta gondolatiság a ti helytelen világlátásotok mellékterméke, nem az enyém.


Figyelemmel leszek rátok, egyszerű példát hozok.

Ha tegyük fel, adott egy feladat, ahova megfelel egy 8 bites cpu, ami alapban ugye csak 64k memóriát képes megcímezni, de a procit terhelő munka elkivánna kétszer ennyit, 128k-t, esetleg még tobbet, akkor a te gyakorlatban hasznosítható ismereteid - a saját bevallásod szerint is - csak arra lennének elegek, hogy azt mondd:

Ezt nem lehet, mert izé, 16 címvonal, az 64k max., válasszunk inkább más processzort, vagy valami.

Más, értelmesebb meg azt, hogy rendben, semmi akadálya a dolognak. Hát "mindössze" ennyi a különbség, na meg, a hardverismeret haszna.

2022. márc. 5. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!