Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Egy erősítőt (vagy akármilyen...

Egy erősítőt (vagy akármilyen hardwaret) vissza lehet fejteni?

Figyelt kérdés
Hogy konkrét példát mondjak, van egy erősítő a kocsimban ami elég hülyén működik, a hangerő random ugrál stb... Van rajta egy nem használt UTP port, szóval gyanítom hogy ez a szerviz port, ahol szoftveresen kalibrálják. Igazából én ide akarnék eljutni, vagy csak elméleti szinten, hogy lehetséges-e, hogy te mint Akárki Joe bele tudj nyúlni egy ilyenbe? Mert gondolom a gyártó, az Infinity, saját szoftvere van meg minden... Vagy ez felejtős, mert szinte lehetetlen, vagy iszonyat assembly és hasonló tudás kellene hozzá? A videojáték konzolok jutnak eszembe hirtelen, hogy amikor feltörik akkor igazából hardware-esen módosítják hogy az ellenőrző folyamatokon átugorjon a rendszer, de utána kell még szoftveresen is machinálni hogy működjön a dolog, ez is valami hasonló lenne?

2021. nov. 24. 01:30
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:

Megoldható - az áramkör felépítése felmérhető; ha valamilyen mikroszámítógép/mikrovezérlő van benne, a benne levő háttértár tartalma kiolvasható (így a rajta levő szoftver letölthető - visszafejtéséhez azért kell némi szakismeret); működés közben a különböző, az áramköri elemeken átmenő jelek kimérhetőek.


Pár példa:

[link]


Nem egyszerű, mert a gyártó - az ipari titkát féltve, a berendezés biztonságát biztosítandó, az öncélú javítást/fejlesztést nehezebbé tevő - általában védelmi lépéseket szokott tenni a visszafejtés ellen (sőt, egyes esetekben aki ilyesmit tenne, azt még perbe is foghatják - lásd a modern, számítógép-vezérelt traktort házilag megjavító szerelők esetét: [link] ).

2021. nov. 24. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 anonim ***** válasza:
24%
Akinek van elektronikai, logikai, programozás-technikai jártassága, józan esze, meg némi taplraesettsége, az elérhet eredményeket, tetemes időráfordítás árán, de egy mezei user ne is próbáljon beleállni ilyenbe mert számára ez impossible mission. Csak frusztráció lesz a jutalma.
2021. nov. 24. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/35 anonim ***** válasza:

hardvert csavarhúzóval és kalapáccsal, esetleg fűrésszel, fúróval simán visszabontod alkatrészeire, ott lesznek a csavarok, fa darabok, műanyagok stb


ha a rajta levő szoftvert akarod, na az más kérdés


a legtöbb ilyen szoftver le van fordítva ugye és az eredeti kódját nem tudod kiolvasni, csak a lefordítottat vagy vannak "feketedobozok" amiknek nincs alapból olyan lehetősége, hogy kiolvasd a kódját, csak vannak pl chipnek lábai amin tudsz küldeni jelet és kivenni jelet



tehát egy böngésződben futtatható javascript kódot 1:1-ben tudsz olvasni, ez ugye tiszta, ezt lehet obfuszkálással védeni

ezt még módosítani is tudod magadnál!


van a PHP kód ami a szerveren fut, te oda max kérést tudsz beküldeni a böngésződből, na ott már a szerveren levő kódot nem tudod olvasni, mint felhasználó, viszont fejlesztőként 1:1-ben tudod a kódokat olvasni (obfuszkálás esetén a "katyvaszt" amit generál)


akkor jön a C# kód amit lefordít a fordító exe-re, dll-re stb

ez alapjáraton nem olvasható, DE célszoftverrel valójában 1:1-ben olvasható ahogy megírták (vagyis fordították, mert ezt is lehet obfuszkálni)


akkor van pl a C++ kód amiből szintén dll-t, exe-t csinálsz

azt már nem tudod olyan módon visszafejteni, de bizonyos editorokkal ugye látod azt amit a gép is! tehát az assembly kódjához "hozzáférsz"


PIC-ben nem vagyok annyira otthon, ugye ezek a chip-eknél használatos egyik nyelv, vagy mondhatni az arduinot is

ezeknél az eszközöknél úgy tudom még a beleégetett kódot sem tudod kiolvasni, itt már inkább hardveres szinten kell kibontani, ha az "assembly" kódhoz hozzá akarsz férni


erre a chippes megoldásokra szokták alkalmazni, hogy a chipnek van egy típusa, sorszáma, 2 azonos chip azonosítónál ugyanazt a chippet kapod, így lehet cserélni hardveresen a dolgokat


a konzolos feltörés az elég más dolog, van ahol hardveres védelmet cserélnek ki, van ahol szoftveresen oldják meg

itt viszont ami jogilag gond lehet ugye a licensz, eredetileg nem nyúlhatnál bele ennek a gépeknek a szoftverébe, nem módosíthatod szabadon stb

2021. nov. 24. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 A kérdező kommentje:
csak az a baj, hogy ez egy iszonyat zsákutca, mármint a javítási procedúra, mindenki csak szétteszi a karját. Az autó gyártója azért, mert ő nem gyárt semmit igazából, csak mindent összerendel, így fogalma sincs hogyan is kellene javítani egy ilyen gyári erősítőt, de maga az Infinity hogy konkrét példát mondjak, ők meg a gyártóra mutogatnak, de az is lehet hogy semmi köze hozzá mert csak a név licenszet adták el valami XY cégnek, és az isten tudja melyik volt az a cég aki valójában összerakta :D Szóval ilyenkor szerintem jogos lenne hogy jólvan, akkor majd én megoldom... (persze nem, mert annyira nem értek hozzá, de kíváncsi lennék hogy most akkor indokolt az ilyen "megbontás" vagy nem)
2021. nov. 24. 10:54
 5/35 A kérdező kommentje:
amúgy aki ilyennel foglalkozik, annak a szakmának mi a neve? Mert ez nem sima programozói munka, de nem is kimondottan villamos mérnök dolog, létezi a kettő között valami? Elektromos programozó vagy ilyesmi?
2021. nov. 24. 10:55
 6/35 anonim ***** válasza:

azt ugye tudod, hogy lehet nem is szofveresen van probléma, SŐT lehet nem is az erősítővel van gond, hanem pl utána a jellel stb


erre kellene egy megfelelő szakember aki ezt ki tudja mérni pontosan mi a probléma


olyat keress aki akár hobbi szinten, akár hivatásosan foglalkozik erősítőkkel


ha valaki lokalizálta a probléma helyét, akkor érdemes tovább kutatnod


más erősítővel próbáltad amúgy? ott ugrált?

2021. nov. 24. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:

#3: "hardvert csavarhúzóval és kalapáccsal, esetleg fűrésszel, fúróval simán visszabontod alkatrészeire, ott lesznek a csavarok, fa darabok, műanyagok stb"

Meg az elektronika - a kérdező autóhifiről értekezett - ami kimérhető.


"PIC-ben nem vagyok annyira otthon, ugye ezek a chip-eknél használatos egyik nyelv, vagy mondhatni az arduinot is"

A PIC (Programmable interrupt controller: [link] ) nem egy nyelv, hanem egy mikrovezérlő-típus (a mikrovezérlő egy egy chipbe zsúfolt "mikroszámítógép", processzorral, operatív memóriával, szilárdtest alapú háttértárral).


Az Arduino sem egy nyelv, hanem egy másik fajta mikrovezérlő-széria, az AVR köré épített egy lapkás fejlesztőpanel (a fejlesztőpanel egy olyan áramköri lap, amire rá van rakva a mikrovezérlő, az egyszerűen csatlakoztatható ki- és bemeneti portok, a tápellátást/programozást/hibajavítást segítő USB port, stb...) márkaneve.


A mikrovezérlők háttértárába már lefordítottan kerülnek a programok, így azokat vissza kell fejteni, ha ki akarjuk deríteni a működésüket.


Hogy eredetileg milyen nyelven írják meg, az a rendelkezésre álló fejlesztőeszközökön múlik. Általában Assemblyben, C-ben (mivel ezek "gépközeliek") szokták megírni, de előfordulhat Basic (Basic Stamp: [link] ) vagy kvázi bármilyen nyelv - lásd a Lego Mindstorms esetét: [link]

2021. nov. 24. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 anonim ***** válasza:

#5: Aki erősítőket - illetve egyéb elektronikai berendezéseket - szervizel, az általában elektrotechnikus.


Ennek egyik specializált formája az autók elektronikájával foglalkozó szakember - autóvillamossági szerelő - azon belül is az autóhifi szerelő - bár kérdéses, melyik szerelő vállalja be az autóhifi/fejállomás hibájának feltárását és kijavítását az autóhifi/fejállomás kicserélése helyett (amely utóbbi gyorsabb, egyszerűbb).

2021. nov. 24. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 anonim ***** válasza:
Kérdezz rá a hibákra itt szerintem! Ugráló hangerő simán lehet egy párszáz forintért beszerezhető enkóder cseréje.
2021. nov. 24. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/35 A kérdező kommentje:

a helyzetet tovább bonyolítja, hogy gyári cucc, és nem csak maga a hangrendszer az oldalsó hangszórókat megszólaltatja, hanem az egész autó rendszere erre van kötve. Kivettem egyszer az erősítőt, és pl az indexnek a kattogó hangja is elment, a parkolóradar sem pittyegett, meg lehet hogy a can-bus rendszerre is rá van kötve. Az interneten olvastam hogy sokan panaszkodnak erre a jelenségre, de megoldást senki sem tudott, akinek megjavították azoknak még garancia alatt csinálták, és azt írják hogy az erősítőt cserélték neki, és ráadásul olyat kapott vissza amin még gyári szám sem volt, de azt írják ez is hetekig tartott.


Ha a zenében olyan rész jön, amiben van basszus, akkor megy fel a hangerő, és ha csak simán éneklős rész jön akkor visszahalkul, ha leveszem a basszust akkor nem produkálja ezt. Nekem ez nagyon szoftveres hibának tűnik, valaki azt írta, hogy a "noise_gate"-en kell valamit állítani szoftveresen, de ezek már sok éves fórum bejegyzések, ezért is gondoltam hogy ha valahogy hozzá lehetne férni szoftveresen a cucchoz, akkor megpróbálnám megkeresni ezt a részt. Mert autó hifisek ehhez nem értenek, ők csak a forgalomban lévő cuccokkal foglalkoznak, azok meg ugye univerzálisak, és valamennyire nyitottak is, de ez mivel gyári és az isten tudja ki csinálta full zárt, a csatlakozók is teljesen egyediek rajta.

2021. nov. 24. 12:53
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!