Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Emelt informatika érettségin...

Emelt informatika érettségin használhatom a csv modult (builtin) fájlbeolvasásra? (Vagy akármilyen builtin modult)

Figyelt kérdés

Csak, hogyha nem jönne össze a klasszikus with open(..) as x: etc. .

Vagy, hogy csak legyen lehetősegem többféle megoldás közül valásztani, amikor fájl beolvasás/írás van (a megszokott megoldások se nehezebbek).



2021. jan. 10. 22:24
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
78%

Ha megnézed az előző évek javítási és értékelési útmutatóit:

[link]

a mellékelt forráskódokban látható, hogy az adott programozási nyelv alap osztályait/függvényeit használják, nem alkalmaznak külön modulokat/könyvtárakat, ugyanis az érettségin pont arra kíváncsiak, hogy mennyire tudod az alapalgoritmusokat alkalmazni.

2021. jan. 10. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm.
2021. jan. 10. 23:08
 3/16 anonim ***** válasza:
55%
Nem köthetnek bele. Használd nyugodtan.
2021. jan. 10. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
13%
Ha neked csv-hez is modul kell, akkor felejtsd el az egészet.
2021. jan. 10. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
95%
#4 Nem az az érettségi célja, hogy a fájl beolvasásával molyoljon, plusz nem találjuk fel újra a kereket. Konstruktív hozzászólás, mint mindig.
2021. jan. 11. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
73%

"Nem az az érettségi célja, hogy a fájl beolvasásával molyoljon"

Egy fájl megnyitása (open()), soronként való beolvasása (readlines()/readline()), a sorok szétbontása (split()) nem sokkal bonyolultabb az alapfüggvényekkel kivitelezni, mint a CSV modullal.


"plusz nem találjuk fel újra a kereket"

Viszont itt pont azt ellenőrzik (lásd az előző évek javítási és értékelési útmutatóit), hogy tudja-e a nebuló, hogy "hogyan működik a kerék".

A feladatok annyira egyszerűek, hogy azt egy informatikai - vagy ahhoz közel álló - felsőfokú pályára jelentkezőnek ujjgyakorlat legyen megírnia.

2021. jan. 11. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
95%

#8 "A feladatok annyira egyszerűek, hogy azt egy informatikai - vagy ahhoz közel álló - felsőfokú pályára jelentkezőnek ujjgyakorlat legyen megírnia."


Az, hogy mi számít ujjgyakorlatnak, és hogy mi a prog. érettségi feladat célja nincs kapcsolatban egymással. Az érettségin azt nézik, hogy képes-e az érettségiző egyszerű algoritmusok megírására egy választott nyelvben. A fájl beolvasása jellemzően nem a szóban forgó algoritmus, annak a megvalósítása addig kell terjedjen, hogy "működjön". Ha ehhez beépített csv modult használ, használjon. Az egyetlen dolog amihez nem használhat komplexebb szerkezeteket/osztályokat, az a feladatban kikötött algoritmus amit implementálnia kell. Minden mást tetszése szerint old meg (és ha van esze, a legegyszerűbb módot használja, gyorsabb és biztosabb)

2021. jan. 11. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

Bármit használhat, amit a választott programozási környezet alapértelmezett telepítése lehetővé tesz.

Egyrészt: bár az érettségi azért sokszor nem életszerű, de a törekvés megvan, hogy az legyen. Ha majd akár munkában, akár csak valami hobbi-feladatként dolgozik valamin, nem fogják neki kikötni, hogy csak megadott technikákat használhat.

Másrészt: jogilag és technikailag is problémás lenne egy ilyesmi korlátozás. Honnan tudná a vizsgázó, hogy melyik részfeladatot milyen függvényekkel/modulokkal csinálaht meg, és melyekkel nem? Sehol nincs egy lista arról, hogy melyik nyelvben miket használhat, és miket nem, ergo használhat bármit, amit a választott környezet lehetővé tesz. A kikötés annyi, hogy a javító tanárnak ugyanazt a környezetet használva meg kell tudni nyitni (és persze futtatni) a vizsgázó munkáját.

Már csak azért is problémás és életszerűtlen lenne bármit tiltogatni, mert akkor jó előre minden választható nyelvhez össze kéne állítani egy listát, hogy mit nem szabad, és/vagy a tanulónak azt előre be kéne tanulni, ami vajjjuk be, rendkívül életszerűtlen.

Olyan persze lehet, hogy a használandó módszerre kikötéseket tesznek. Például szólhat úgy a feladat, hogy soronként olvassa be a fájlt. De azt már nem határozhatják meg, hogy azt milyen utasításokkal/függvényekkel/modulokkal valósíthatja meg. Egyébként is: hol húznák meg a határt? Egy teljes sort be lehet olvasni, vagy bájtonként kell feldolgozni a fájlt? Netán a teljes fájlt beolvashatja, ha a nyelv lehetővé teszi? És a szétbontáshoz mit engedélyezünk, és mit tiltunk? Mondjuk egy beépített csv modult használhat? De ha azt megtiltjuk, akkor a split-et miért nem tiltjuk meg? Szóval ez azért komoly szakmai és pedagógiai aggályokat szülne.


"Az egyetlen dolog amihez nem használhat komplexebb szerkezeteket/osztályokat, az a feladatban kikötött algoritmus amit implementálnia kell."

Téves.

Ez csak akkor igaz, ha a feladatban direkt kikötik, hogy az adott részfeladathoz milyen technikát használhat, és milyet nem. De ilyen sem szokott előfordulni. Ha pl. van aza dott nyelvben beépített rendező algoritmus, akkor azt nyugodt szívvel használhatja. Maga a feladat egésze pedig úgyis olyan, amire nem lesz előre implementált megoldás egyik választható környezetben sem. Ez a feladat készítőinek a felelőssége, hogy így legyen.

2021. jan. 11. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Mindent elmondtak előttem: azt is, hogy bármit használhatsz, és azt is, hogy nagy baj van, hogy ha nem tudod modul nélkül megoldani a bevezető feladatot, amit a legjobban ismersz előre, és e legjobban fel tudsz rá készülni.

Hogy érted azt, hogy "nem jön össze"? Ez nem valami szerencsejáték, itt Yoda mester mondása érvényes: tedd vagy ne tedd, de ne próbáld.

2021. jan. 11. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
#9 Akkor nem azért, mert nem jön össze, hanem azért, hogy több módszert tudjak, megismerjek modulokat, amik könnyebbé teszik az írást.
2021. jan. 11. 10:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!