Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » A programozáshoz mennyire...

A programozáshoz mennyire kell matek?

Figyelt kérdés
2021. okt. 20. 23:25
1 2 3 4 5 6
 21/54 anonim ***** válasza:
51%
Elolvastam a linken írtakat, nincs mindenkinek szüksége ilyen komoly matektudásra meg El Gamal kriptográfiai ismeretekre.
2021. okt. 22. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/54 anonim ***** válasza:
40%

Egy komoly megközelítés a probléma eldöntéséhez:

[link]

2021. okt. 22. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/54 anonim ***** válasza:
37%
Nagyon jó írás!
2021. okt. 22. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/54 anonim ***** válasza:
62%
#13 trágár, háromszavas kommentelőt jelentsétek, mert egyrészt trágár, másrészt pedig alaptalan, amit állít. Én érvekkel támasztottam alá: miért, ő pedig csak háromszavas, trágár kifejezéssel volt képes "alátámasztani" álláspontját.
2021. okt. 22. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/54 anonim ***** válasza:
37%

Élvezem, hogy minden hasonló kérdésnél páran leírjuk ugyanazt, de a lényeg nem megy át.

Még egyszer talán felfogják az okoskodók. Nem (elsősorban) a lexikális matek tudás kell. Hanem ugyanaz a gondolkodás mód (mintázat) ami a matek feladat megoldásokhoz is kellenek. Ezeket (jelenleg csak) a matek feladatok megoldásán keresztül lehet megtanulni, azokat az agyi területeket amik ehhez kellenek leginkább a matek feladatok fejlesztik a megfelelő életkorokban. Illetve később is megtanulható de nehezebben. Ennek biológiai(!) alapjai vannak, így van felépítve az emberi agy.

Pl. a matekhoz kell egy magas absztarkciós képesség. Ez igazán komolyan először a paraméteres egyenleteknél jön elő. Tehát amikor először jön elő az, hogy az egyenlet nem úgy néz ki, hogy 3x+12=9 hanem úgy, hogy a*x+b=c (illetve általánosítva, rendezés után a*x+b=0) és látni kell, hogy a két /három/ egyenlet egy és ugyanaz. Ez a képesség elengedhetetlen a programozás során. És nem úgy hangzik el a kérdés, hogy old meg az a*x+b=c alakú elsőfokú egyenletet, hanem erre kell függvényt írjál. És ez hogy fog gyakorlatban pl. egy webprogramozásnál (amihez szerintetek semmi matek nem kell) kinézni: adott egy webshop ahol adva van egy termék ára (esetleg a súlya), van egy táblázat, hogy x súlyig y összeghatárig a kiszállítás díja Z Ft pl. 1kg-ig és 10 000 Ft-ig a kiszállítás 1000 Ft, 10kg és 50 000 Ft-ig 2000 Ft, 100 000 Ft fölött a kiszállítás ingyenes. És ki kell írni a képernyőre, hogy ha még rendelsz az X termékből n darabot akkor ingyenes lesz a kiszállítás...

Szintén a függvény fogalmával azért valahol tisztában kell lenni, bár a C style "function" fogalom nem egészen azonos a matekban megtanult függvény fogalmával de van némi köze hozzá.

Ha valaki tök h*e a matekhoz és elvérzett a paraméteres egyenleteknél (általában ott szokott bekövetkezni az első elvérzés azoknak akiknek más irányű képességei vannak) azoknál a programozás sem fog menni, mert ugyanaz az agyterület kell mindkettőhöz, ugyanazok a képességek kellenek mindkettőhöz. És ez nem azért van mert kell a matek hanem azért mint már írtam ilyen az agyunk.

Szintén vannak alapvető matek módszerek amelyeknél megint az "agyunk programozása" zajlik, pl. a bizonyítás teljes indukcióval. Itt megint "mintázatban" működik az agyunk ami a programozáshoz kell.

Utána csak az elmúlt napok kérdéseit nézzétek vissza, hány esetben derül ki, hogy a probléma abból adodóik, hogy alapvető matek ismeretek nincsenek meg. Pl. (igaz az nem most volt hanem kb. 1,5 - 2 éve) hogy valaki írt valami C programot és nem értette, hogy ha egy "jónagy" számhoz hozzá ad 1-et miért lett negatív az eredmény. Vagy most pár napja talán C#-ban a billentyűzetről kért be számokat, és néha elcsattant a programja, aztán kiderült, hogy akkora számot írt be ami nem fért el annyi biten amennyi az általa használt long int.

Adatbázis: az adatbázis tervezéséhez is kellenek minimális matek ismeretek. Legalább a logikai függvények ismerete kell (AND, OR, XOR, NOT és társai). Illetve pont adatbázisnál szoktak elszállni mint a győzelmi zászló amikor rosszul választ adattípust (pl. egész típusoknál). Amikor fejleszt a "gyerek" 10-12 rekorddal tesztel (esetleg később ráenged 100-at is), aztán élesbe amikor találkozik azzal, hogy van 10 000 000 rekord hanyatt esik az egész. És miért mert pl. egy 0-80 közti értéket pl. long int-ben tárol, és nem használ indexet sem, és erre az értékre keres egy csomót. Vagy a másik szépség amikor a fogyasztói árakat double real-ben tárol, az helyett, hogy akár numeric vagy esetleg int. típusban tárolná. Egyrészt kevesebb bit kell (kisebb a rekord) másrészt az eredmény pontosabb lesz (ld. pl. pár napja a gyökvonós kérdező). Azért megérteni, hogy miért jó az egyik vagy a másik ahhoz kell (ha nem is sok) matek ismeret az biztos.

De ugyanez az analízis (integrálás, deriválás) megint ritka az, hogy valakinek ilyen problémákat kell géppel megoldania. Viszont az a gondolkodás minta ami ehhez kell nem egyszer elő fog jönni. Szintén nem az kell, hogy lexikálisan tudja, hogy mi a sin x/x fv. derivált függvénye, de egyrészt a módszert nem árt ismerni (legalább fogalom szinten) másrészt kell ismerni azt a gondolkodás módot ami a derivált függvényhez vezet. Pl. szintén webshop rendszer nem árt jelezni, hogy ha X termékből az elmúlt időszakban naponta Z db. fogyott akkor kb. meddig lesz elég a készlet. És ez egy elég alapvető elvárás, hogy egy webshop rendszer szóljon időben! hogy fogytán a készlet Józsika rendelj be belőle mert hiány lesz.


aki mást állít arra igaz amit a korábbi hozzászóló írt, hogy majd megmagyarázza, hogy "hát kérem nem én vagyok a hibás, az úgy volt, hogy..." (különösen nagy vagyoni kárt okozó hivatáskörben elkövetett súlyos gondatlanság) "hát igen, én írtam a programot de nem gondoltam, hogy..." (hivatáskörben súlyos gondatlanságból elkövetett 20 rendbeli halált okozó testi sértés, 50 rendbeli maradó fogyatékosságot okozó súlyos testi sértés).

2021. okt. 22. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/54 anonim ***** válasza:
54%

Szerintem nem azt írtuk, hogy "egyáltalán" semmi matematika nem kell és a fentebbi, magyar oldalról belinkelt írás sem erről szólt.

Az ilyen kérdéseknél megjelennek a túlzó állítások is, mint pl. olyan hatalmas szintű magas matematikai tudás szükséges, hogy a programozó ne használja a rendelkezésére álló, már megírt, sokak által biztonságilag és egyéb módokon is kitesztelt kriptográfiai algoritmusokat, hanem kell tudnia kisujjból, azonnal, álmából felverve írni egyet.

2021. okt. 22. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/54 anonim ***** válasza:
0%
Azt hiszem, abban is egyetérthetünk, hogy ha nem is felsőfokú, de középszintű matematikai ismeretek szükségesek komolyabb program megírásához.
2021. okt. 22. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/54 anonim ***** válasza:
79%
Ez attól függ, mit nevezünk középfokú tudásnak :)
2021. okt. 22. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/54 anonim ***** válasza:
27%
#28 Például: gráfelmélet
2021. okt. 22. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/54 anonim ***** válasza:
27%

Nagyon jó videó a gráfelmélet alkalmazásához a gyakorlatban:

[link]

2021. okt. 22. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!