A programozáshoz mennyire kell matek?
Szinte semennyire.
(Azért összeadni jó, ha tudsz. :D)
Ez területfüggő, valahova szinte semenynire, valahol alapkövetlemény. Nemsoká fogsz kapni jópár választ és még veszekedés is kialakulhat a kérdésed alatt, ami már ugyanilyen kérdésnél párszor megtörtént :D
Jólenne ha több infót adnál meg, mivel akarsz foglalkozni. Pl. ha mesterséges intelligenciával, hangal. (pl. FFT), videó dekódolás, stb hasonló dologgal szeretnél dolgozni, olyan helyeken alap.
Ha tényleg programozó karriert akarsz, ahhoz muszáj lesz egy PTI diplomát szerezned, ahhoz meg muszáj a matek. Az igaz, hogy az egyetemi matekból keveset fogsz tényleg aktívan használni, viszont az absztrakciós és logikai készséget fejleszti, ami viszont kell.
Namost ha webfejlesztő akarsz lenni, ahhoz nagy valószínűséggel nem fog kelleni középiskolai szinttől bonyolultabb matek. Ha viszont jelfeldolgozással, 3D grafikával, audio-video szerkesztő programokkal vagy játékproramozással akarsz foglalkozni, oda KELL a jó matek, első sorban az analízis és a lineáris algebra.
Szóval kicsit bővebben ha írsz a terveidről, akkor tudunk pontosabbat mondani.
Kell is meg nem is. Algoritmikus gondolkodás az mindenképpen kell hozzá. És ez egy olyan képesség amit ma leginkább a matematikai feladatokon keresztül lehet megtanulni. Nagyjából hasonló képességek kellenek. Tehát aki egy összetetebb matek példát nem tud megoldani az nem lesz jó programozó. És nem a "lexikális matek tudás" hiányzik, hanem a gondolkodás mód. Persze vannak kívételek, meg vannak itt a gyk-n több százan akik állítólag a legjobb matek osztályzatuk "0 kétszer alá" volt, és most sikeres programozók valamelyik gigantikus multinál és havi 1 000 000 000 000 USD a fizetésük, de ezt hiszem ha látom. Van 1-1 kívétel de általában (és ezt tudományos kutatások is alátámasztják, hasonló gondolkodási mintázat kell, és hasonló agyterületek aktívak, természetesen jól fejleszthető leginkább 12-16 éves kor között, amikor pont a tesit meg a magyar nemzeti tudatot nyomják az iskolában, de ez politikai kérdéssé vállna).
Az ún. Boole-algebra eszközeit nem lehet kihagyni egyetlen programozási feladatból sem. Ehhez kell némi matek ismeret. A halmazelmélet szintén fontos (beépült már sok helyre). Hiába vannak magasszintű nyelvek a kettes számrendszer ismerete ma még kell és nem igazán nélkülözhető). Nyilván vannak extrém programozási helyzetek amikor "áhh erre semmi szükség" aztán jön a kérdés, hogy "Bekértem egy számot a web formon és hozzá adok egyet és negatív lesz miért?" Jahh igen, mert nem tanultad meg az ide vonatkozó matekot.
Vagy ami volt pár napja, hogy köbgyököt kellett számolnia, és nem akart kijönni, hogy egész az eredmény? Hát igen, ha tanult volna matekot fel se teszi a kérdést. Igaz nem túl gyakori, hogy egy web frontend fejlesztőnek köbgyököt kell számolnia, de pl. ÁFA-t már lehet, meg pl. egy mértani sor összegképlete is lehet, hogy szükséges lesz (pl. kamatos-kamat, meg törlesztő részletek meg stb. számításánál).
De egy komolyabb programhoz kellenek bizonyos matek alapok. Teljesen nincs meg az ember matek nélkül (egyékbént lassan az élet egyetlen területén sem, de ez más kérdés).
Vannak területek, melyekhez nem kell a matek, hanem logikai, algoritmizálási, problémamegoldó képesség kell, hogy adott feladatokat apró elemeire bontva jól átlásd, meg tudd oldani.
Ne vegye el a kedved semmiképp, ha nem vagy olyan jó matekból, ettől függetlenül megtalálhatod a helyedet valamelyik területen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!