18 éves középiskolás vagyok, programozói állást keresek. Tudnátok segíteni?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Na, ez a baj, hogy sokan rémesen el vannak tévedve, ami az informatikusi, ileltve elsősorban a programozói szakmát illeti.
Attól, mert megírtál már életedben egy számkitatlálós játékot, meg megcsináltál pár érettségi-feladatot, még távolról sem vagy programozó. Nem akarom lebecsülni az eddigi eredményeidet, nyilván az is egy komoly eredmény, hogy az ember a semmiből idáig eljutott, de ez még nagyon a pályád eleje. Ezt az is megerősíti, hogy aki mélyebben benne van a programozásban, az nem a programnyelvekkel szokott előhozakodni, mert tudja jól, hogy az csak egy eszköz. ;)
"Arra gondoltam esetleg segíthetnék egy programozónak, ezzel megkönnyítve a munkáját."
Nem könnyítenéd meg a munkáját.
Tényleg nem lenézésből mondom, de miben tudnád egy hivatásos programozó munkáját segíteni? Az nem segítség, hogy csak ott vagy, nézed, és rosszabb esetben még hártáltatod is a munkában.
Csak egy példa: én most egy elég egyszerű feladaton dolgozok. Van 60 vékonykliensünk, vagy ha úgy tetszik, grafikus terminálunk. Régi cuccok, az újabb szerverekkel nem kompatibilis a rajtuk levő rendszer. Ez idáig nem is gond, le lehet cserélni az oprendszerüket, egy Puppy Linux tökéletes is erre a célra. Na, erre írok most egy központilag menedzselhető bejelentkező felületet. Tényleg nem komoly feladat, annyi, hogy a felhasználó beírja a nevét és jelszavát, és a konfig fájlból kiolvasott szerverhez RDP-vel csatlakozik. (Az RDP-t sem nekem kell megvalósítani, tökéletes hozzá a Linuxon elérhető kliens.) Emellett TCP protokollon jelzi a szerverünknek, hogy melyik terminálról melyik felhasználó melyik szerverre lépett be, illetve lehetőséget ad rá, hogy a rendszergazda távolról menedzselje, ránézzen, hogy melyik terminálnak milyen az állapota, be van-e kapcsolva, csatlakozik-e éppen valamelyik szerverhez, illetőleg távolról le lehessen állítani, meg meg lehessen a konfigurációját változtatni.
Ez egy pár napos munka. Teszteléssel együtt max. 2 hét, de annak nagy része a tesztelés, és az esetleges hibajavítás lesz. Te hogy tudnál ebben a programozónak segíteni? Mi az, amit át tudnál vállalni tőle?
Illetve ha át is tudsz vállalni pár részfeladatot: mi garantálja, hogy az hibátlan lesz? Ha hiba lesz benne, azért ki vállalja a felelősséget?
Továbbá: jogilag milyen pozícióban lennél te ott?
"Mert az egyetem nem tanít meg rá, pláne 1 év után."
Mert te aztán tudod. :D
Mondjuk 1 év után tényleg nem, nem véletlen, hogy egy szoftverfejlesztői képzés 3-5 év. 1 év esetleg arra elegendő, hogy egy adott, éppen trendi technikát benyalj, meg esetleg elhelyezkedj ideig-óráig olyan munkakörben, ahol kevésbé fontos az önálló algoritmikus gondolkodás.
De amúgy tényleg tök hiteles, amikor két Hello World után nyilatkozik valaki, hogy mennyire felesleges ótvar dolog az egyetem. :D
Tudod, mit ad egy egyetemi képzés? Időtálló és átfogó tudást. Lehet, hogy a tegnap előtt divatossá vált legújabb JS framwerorköt nem nyalatják be veled, de hosszabb távon ezzel nem is mennél sokra. Ehelyett rálátást nyersz a szakmába, és nem csak egy adott feladatkörre, hanem még a határterületeire is, és emellett megtanulsz rendszerszemléletben, illetőleg algoritmikusan gondolkodni. Amikor sok egyetemenen bevett gyakorlat, hogy pár félév után egy egyszerűbb fordítóprogramot (úgy értve: compilert) kell tudni írni, akkor kicsit nevetséges és okafogyott azzal előhozakodni, hogy ott aztán nem tanulnak meg programozni.
"hogyha valakit ez érdekel és képes rengeteg energiát belefektetni, akkor miért nem dolgozhat másnak kisebb projektekben, hogy tapasztalatot szerezhessen?"
Mert ettől még nem lesz meg a szükséges tudása és rálátása a területre. Lehetőség van gyakornoknak menni, de csak miután már bizonyos mértékű tudást megszereztél. A munkahely nem iskola, ahol kezdő hobbistákat tanítgatnak naphosszat.
Ha pedig tényleg olyan óriási a szorgalmad és elhivatottságod, akkor hadd lássk néhány eddigi munkádat! Hiszen biztos van már rengeteg, igaz? ;)
"Ha elvégzek egy online course-t akkor már nem utasítanának el?"
Ha értékelhető végzettséget is ad, és bizonyítani tudod a tudásod, akkor nyilván nem...
Amúgy érdekelne, hogy azóta mit sikerült elárned? Hol dolgozol most, és milyen pozícióban?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!