Miért használnak kevesen Linuxot? Miért van az hogy sokan még a Linux létezéséről se tudnak?
Én azt látom , hogy mindenhol windowst használnak , sokszor tört windowst , közben pedig még szidják is. Ez nekem idegen , én nem használnék olyan rendszert amit utálok o-O
A linux disztrók ingyenesek , vannak amiket bárki tudna kezelni szerintem (Ubuntu , Mint, opensuse) , vannak inkább tapsaztalt felhasználóknak valók is (arch , debian). Engem az zavar csak , ha ezek közül bármelyik nevet is megemlítem , kb úgy néznek rám mintha kínaiul beszélnék. Pedig az ubuntu talán a legnagyobb részedést bírja a linuxok közül , de azt is nagyon kevesen használják.
A windows sokkal felhasználóbarátabb, mint a linux, ráadásul az emberek többsége játszásra is használja a számítógépet, arra pedig a linux nem alkalmas.
Nekem pl sosem sikerült megszoknom a linux-ot. Szép, meg minden, de munkán kívül másra nem alkalmas.
Jelenleg kb. a játékok miatt nem annyira használható a Linux. Illetve másik gond még, hogy professzionális programok is mind Windows-ra íródnak.
Viszont az tény, hogy rengeteg ember úgy használ Windows, hogy böngész, néha szöveget szerkeszt, és ennyi. Nekik pl. tök mindegy lenne, hogy Windows vagy Linux.
Szerintem egyrészt megszokás - bár ez a legbénább kifogás, amit életemben hallottam -, másrészt a linuxtól félnek az emberek, mert az él a köztudatban, hogy azt csak az sztkszemüveges, kockásinges informókusok képesek kezelni.
Harmadrészt a legtöbben főleg játszanak a gépen, és nagyon sok játékot tényleg hosszasan kell masszírozni, hogy fusson linux alatt - már ha egyáltalán hajlandó.
Én egyébként évek óta stabil linux user vagyok, de csak netezésre használom a gépet, néha megírok egy beadandót és ennyi. A páromnak viszont nem jött be, hosszasan kereste a guitar pro linuxos megfelelőjét, aztán felhúzta magát és felrakott egy win7-et. Szerintem tőle már bármit csinálhat a linux, sose fogja újra feltelepíteni a gépére :)
Ennek több oka van.
Például az számítástechnika oktatás inkább idomítás, mint tanítás. Az alternatívákról leggyakrabban csak említést tesznek, de meg nem mutatják őket. Szolgalelkű Microsoft felhasználókat képeznek.
Aztán, aki tényleg eljut oda, hogy megnézzen, kipróbáljon egyet, rájön, hogy az nem Windows. Egy olyan környezetből, amit megszokott (mert azt sem ismeri) egy olyanba kerül, ami máshogy működik, máshogy hívják benne a dolgokat és máshol találja őket. Átszokni nem akar, megismerni a rendszert pláne nem (még a Windowst sem). Látjuk, mi lett belőle, amikor a Microsoft merészelt egy nagyobbat változtatni a Windowson (8; 8.1), pedig alapjaiban ugyanaz maradt, aki ismeri és nem csak használja, az szinte órák alatt megszokta.
A harmadik gond, a kereskedelmi szoftverek hiánya és azok alternatívái. A Linux a desktop operációs rendszer piac ~1%-át teszi ki, így a fizetős szoftvereket nem, vagy alig jelentetik meg rá. Az alternatívák pedig, még a jók is, vannak kisebb nagyobb problémáik. Jogi okokból nem támogatnak bizonyos dolgokat, sokszor problémás a kompatibilitás a fizetős szoftverekkel, nincs is mindenre alternatíva vagy ami van, az sem mindig működik jól.
Van egy oldal, ahol megpróbálják játékosan és érthetően elmagyarázni a Linux előnyeit és hátrányait. Itt van:
www.whylinuxisbetter.net/index_hu.php?lang=hu
Hátrányok közül az egyik a csúcsszoftverek. A 6. hozzászóló írta a Photoshopot- ez speciel pont rossz példa, én Xubuntut használok, és gond nélkül telepítettem a CS4-et, a CS6 és CC portable is simán fut. Általában a portable verziók jól mennek.
A másik a játékok- igen ezzel tényleg gondok vannak.
Aztán nem kell szépíteni, windows után tényleg egy szívás tud lenni. Én pár éve mobilinternetet használtam, amíg azt a modemet működésre bírtam, több napba tellett angol nyelvű fórumokat olvasva. Ez nem normális. Windowsnál meg bedugtam, magától feltelepült. (A mai disztrók már jól kezelik ezt is.)
A laptopokat sokszor előre telepített windowsokkal adják el, ha meg Linuxot tesznek rá, azt azonnal megutálják az emberek- mert Linpust raknak rá.
A páromnak Lubuntut raktam fel a régi gépére, ezt szokta meg és szereti, ő meg a Windowsra néz gyanakodva xD neki bonyolultabbnak tűnik, meg nem érti hogy mi szükség a vírusirtóra, meg kék halállal sem találkozott még...
"A windows sokkal felhasználóbarátabb, mint a linux"
Komolyan nem értem, miről beszélsz. „A” linux? Melyiket próbáltad -- ha nem is a több száz mindenféle, de a legalább tucatnyi nagy disztró közül? És mitől olyan barátságos az Ismert fájltípusok elrejtése vagy a nemlétező mapparendszer arcodba tolása, hogy véletlenül se tudd, mi van a saját gépeden? A barátságos belassulás, víruskeresés, töredezettségmentesítés meg már egyenesen családias, együtt teremtik meg azt a jellegzetes feelinget, amely bezzeg ismeretlen a linux rideg világában...
"ezer féle Linux verziót" / "EGY IGAZI LINUX op.rendszert"
Ezt a témát még gondold át egy kicsit.
"Linuxon meg csak Gimp van, ami egy profinak harmatos galambfіng"
Szerintem ne keverjük bele a magadfajta profik világát a kérdésbe. A piaci program alá tizedannyiért megkapod a Windowst, ez már nem tétel. Ne a speciális igényekből induljunk ki.
Én is azt tapasztaltam, hogy az iskolában pl. nem képszerkesztést és szövegszerkesztést tanítanak informatika címén, hanem Paintet meg Wordöt. Ez agymosás, a vége pedig az, hogy a tanulók nem tudnak, nem is akarnak tudni másról, sőt el se tudják képzelni, hogy egyéb programok pontosan úgy működnek, mint az általuk ismertek. Minden, ami nem Microsoft, ugrás a sötétbe, ha meg még csak nem is Windows, akkor egyenest egy másik dimenzióba.
Sok program csak WIN-en keresztül érhető el. Még mindig!
Sok weblap csak IE-ben érhető el. Még mindig!
Sok linuxos kérdésre RTFM a válasz, miközben nem képesen olvasható FM-et írni. WinFo$-os kérdésekre meg kedvesen válaszolnak az emberek.
PuTTy / KiTTy / RCP és máris ott vagyok a linuxon.
Programokat amiket írok, vagy parancssoros vim-ben, vagy Windowsos GUI-s hexaeditorral írom. Linuxot kizárólag szerverként használok.
Amúgy ha már ebbe a vitába belementünk, említsük meg, hogy a unix alapú MAC-eket is nagyon sokan hasznáják. És mivel azt nem kell gyakran toldozni/foltozni, hanem out-of-box, ezért sokan szeretik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!