Legális Windows matrica nélkül. Cseszegethetnek érte?
Ezt úgy értem, hogy nálam van pl az egyik laptop, amin
legálisan használom valamelyik windowst, de nincs hozzá
matricám (amit ugye elvileg kérnek).
Ki és hogyan formálhat rá jogot, hogy ellenőrizze??
Legális Windows matrica nélkül nincs !
Az lehet , hogy a számtech boltban felraktak neked egy legálisnak tünő verziót amivel egy ellenőrzőoldalon sem buknál meg , de ez akkor sem legális . Nem rég jártam végig egy rakás boltot , hogy tegyenek a gépemre legális Win.-t , mire az volt a válasz , hogy vegyem meg .
Mutat egy igazolványt, esetleg rendőrrel, aztán feljelent. Tárgyalás, ítélet pénzbüntetés, felfüggesztett esetlen letöltendő sitt.
Ez lenne a formula de még nem hallottam, hogy ezt végig is csinálták volna. Még a filmeseknél sem. A felfüggesztés és pénzbüntetésig mentek el + az elkobzás.
Elviekben ha nincs meg a matrica, akkor nem használhatod legálisan. Lásd: [link]
Idézet: „Ha a matrica hiányzik, a felhasználónak nincs jogosultsága a Microsoft-szoftver futtatására.”
* * *
Az más kérdés, hogy gyakorlatban ez mit jelent. Bár időben a kedves BSA próbálta magát úgy kommunikálni, mintha valami hatóság lenne, de ez nincs így. A BSA egy szervezet. Kb. annyi joga van ellenőrizni a számítógépedet, mint a sarki pékségnek a konyhádat.
Hivatalosan ellenőrizni csak hatóság tud. De ehhez azért alapos gyanú kell, hogy törvénysértés történt. (Tehát max. akkor fognak ellenőrizni, ha valaki feljelent, vagy más vaj van a füled mögött.) Meg ha jól tudom azért ehhez kell egy házkutatási engedély.
De tegyük fel, hogy valamiért mégis csak sikerül lebuknod. Szerintem egyetlen Windowsért a BSA sem fogja magát pereskedésbe, meg aktatologatásba vinni. Főleg, ha egy számlával tudod bizonyítani, hogy a géphez eredetileg járt OEM Windows.
Ha magánfelhasználó vagy és otthon használod a gépet, akkor az égadta világon semmitől nem kell tartanod. Ha ez egy céges (akár vállalkozói) laptop, akkor a fentiek igazak kb.
Ha OEM verziós Windows, az csak úgy érvényes, ha rajta van a gépházon a matrica és csak arra a gépre érvényes, valamint a számlának is meg kell róla lennie.
Ha dobozos Windows, akkor nem kell matrica és akkor átvihető másik gépre, de egyszerre csak egy gépen lehet telepítve.
Jelenlegi szerződésem alapján MATRICA NÉLKÜL a
fejlesztéshez használt bármelyik Microsoft terméket
használhatom. Kizárólag elektronikus azonosítóm van
mindenhez, nincs matrica!
Tehát aki azt mondja, nincs matrica nélkül, az picit
olvasson utána, és ne a "kirakatot" böngéssze. Létezik
számos MSDN/Technet előfizetés, ami ezt biztosítja.
2xSü: Akkor kizárólag hatósági személy ellenőrizheti?
Attól nem félek, mert mint mondtam, legális (az más kér-
dés, hogy alapból HP volt hozzá, anytime vettem upgrade-t
profra, és jelenleg MSDN BS-el használom az Ultimatet).
Nem kell igazolnom, ugyanis beüti microsoft az emailcímem,
az alapján kidobja neki a serialt, amit használok. Erede-
tiségteszten ennek megfelelően átmegy (minden windows li-
censz több gépen aktiválható, tehát nincs hardwarehez köt-
ve, egyedül gépkorlátja van).
OEM
(Original Equipment Manufacturer ~ Eredeti felszerelés gyártó)
Bizonyos hardver elemek esetében azt jelöli, hogy kivitele, csomagolása olyan, hogy eredetileg nem kiskeresdedelmi eladásra, hanem rendszerösszeállítók számára alkatrészként készült. Az OEM termékre a gyártó áltálában kevesebb garanciát vállal, nagy tételű egységekbe van csomagolva és nincs mellette végfelhasználói tájékoztató. A végfelhasználó felé a teljes garanciát, ill. a terméktámogatást a rendszerintegrátor ill. a forgalmazó vállalja. Előnye, hogy olcsóbb, ára akár a “dobozos” un. retail változatnak a 2/3-a is lehet.
Az OEM-nek egy másik jelentése, ha egy gyártó a saját neve alatt egy másik gyártó termékét adja el. Erre példa a Samsung DVD-író család, amelyet a Toshiba cég gyárt és egy az egyben megfelelnek a paramétereik az azonos kiépítésű Toshiba meghajtókkal. Erre szokás mondani, hogy a Samsung DVD-író az OEM Toshiba.
OEM jelzésű szoftverekkel is találkozhatunk, ennek jelentése, hogy az adott szoftver csak bizonyos kötött formában (pl. új számítógéppel) vásárolható meg, ill. csak megkötésekkel használható, és a támogatást a gyártó helyett a forgalmazó végzi. Természetesen az OEM szoftver (néha jóval) olcsóbb teljes értékű változatához képest.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!