Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Ami ingyenes az miért borzalma...

Ami ingyenes az miért borzalmas, és nehéz használni?

Figyelt kérdés

Ez valami direkt kibacás, hogy az illetőt rávezesse a fizetős.


Most nem a Linuxról van szó, különben is a Zorin OS 15 Education Lite 64 bit elég szuper, hanem.


Winboard. Valami ocsmány kép fogad, zöld és sárga kockák, ki sakkozik ilyen színekkel? Legalább az alapnak kéne a beállítás nem ilyen színekkel!

Fizetős sakkszoftver: azonnal "normális" kockák: barna-fehér.


Scid vs pc, Scid

Egy hét után sem tudom elindítani a sakknyítás gyakorlását, azt írja jobb oldalon nyissak meg valamit, no nyitva, de semmi.


Fizetős, 30 napig ingyenes

Chess Position Trainer, teljesen logikus, azonnal lehet használni, minden egyértelmű a hogyanja.


Természetesen vannak kivételek, de a sakk terén ez a tapasztalatom.



jún. 26. 19:55
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
93%

Értelmetlen amit írsz. Egy példa alapján nagy következtetést próbálsz levonni. Ami valóban ingyenes, az miért próbálna rávenni fizetősre, amihez nincsen köze, amiből nem származik bevétele?

Chrome, Firefox borzalmas? Az is ingyenes! VLC borzalmas? Ingyenes! SumatraPDF borzalmas? Közismerten legjobb PDF olvasó, oszt mégis ingyenes! GIMP borzalmas? Audacity borzalmas? LibreOffice borzalmas? Napestig lehetne sorolni olyan ingyenes, akár nyílt forráskódú szoftvereket amik vannak olyan jók (ha nem jobbak) mint a fizetősek. Hogy neked most egy programmal bajod van, azt ne itt vezesd le. Ráadásul sakkprogram, amit emberek 0,00001%-a használ. Elképesztő mit művelnek... Megjegyzem fizetős szoftverek között is rengeteg hulladék van.

jún. 26. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
40 euro az ára. Ennyibe kerül kb egy sakkészlet. A hobbid nem ér ennyit?
jún. 26. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
:D Csak 40 euró miatt panaszkodsz? Én hobby miatt költöttem már 300-400 eurókat is.
jún. 26. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Winboard: mintha lenne ott opció az összes szín beállítására, de csak egy régi screenshotot látok. De biztos vagyok benne, hogy van ezer más alternatíva, akár online.

Amúgy ez egy "miért ilyen sz*r" típusú értelmetlen kérdés, ami gyakorlatilag csak panaszkodás, nem igazi választ vársz rá.

jún. 27. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Nem az.
jún. 28. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Ahogy #1 is írta: alapvetően hibás néhány, kifejezetten szűk célterületről szedett példa alapján általánosítani.

Csak hogy néhány ellenpéldát hozzak:

- A böngészők gyakorlatilag mindegyike ingyenes, de ameddig nem volt az (az Opera kezdetben fizetős volt), addig sem tudott lényeges pluszt adni az ingyenes konkurenciához képest.

- Total Commander, FAR Manager, Midnight Commander, kvázi az összes kétpaneles fájlkezelő ingyenes.

- VLC Player. Nem véletlenül népszerű.

- LibreOffice. Nem csak az ingyenessége miatt használjuk sokan, nekem például a munkahelyem ingyen biztosítana MS Office-t, de egyszerűen kényelmetlen, erőforrászabáló, és bugos a LibreOffice-hoz képest. Jópár óra pluszmunkától megmenekített már.

- És te magad is megcáfolod a Linuxszal az állításodat.

- De például az Android Studio is ingyenes. Az Inkscape is. (Megjegyezném: félprofesszionális, és professzionális körökben is egyre többen használják.) A Blender is. A Scribus is, pedig azt is egyre több helyen látom, hogy professzinális körökben is használják. Meg még van rengeteg ingyenes, felső kategóriás szoftver. Virtualbox, Audacity, Unity (oké, ez nem minden esetben ingyenes), Lyx, Krita, Stellarium, meg még egy halom másik szoftver.


Nyilván vannak olyan területek is, ahol tényleg számottevő különbség van a "fizetős", és az ingyenes termékek között. Ezek jellemzően vagy a nagy költségigényű, vagy a nagyon speciális területek. (Vagy esetleg azok, amik egy szolgáltatáshoz kapcsolódnak, valamit szolgáltatni pedig mindig kiadás a szolgáltató számára.)

Ezért van az, hogy az AAA játékok mindegyike fizetős. Mert ezeket lefejleszteni komoly költség. Pl. a GTA 6 fejlesztési költsége 2 milliárd dollár. Nyilván nem fogják ingyen adni, mert az nettó pénzkidobás lenne. Ebben a költségben persze nem csak a programozók fizetése van benne, szóval ha mindenki ingyen, hobbistaként dolgozna rajta, a költségek nagy része még akkor is fennállna. Vagy például a Far Cry 6-ban Giancarlo Esposito sem ingyen adta az arcát és a hangját a játékhoz. Persze, persze, megoldható lett volna egy híresség helyett a helyi gimis színjátszókör pár tagját felkérni, nyilván jóval olcsóbb lett volna, de a színvonala is alacsonyabb lett volna az elkészült játéknak. És ott vannak még a zeneszerzők, grafikusok, történetírók, stb, stb.

Ettől függetlenül vannak remek ingyenes, vagy nagyon olcsó játékok, de ha fotorealisztikus, csúcskategóriás "sok A-s" termékkel akarsz játszani, akkor az bizony pénzbe fog kerülni.

A másik terület, amikor valami kevesek által ismert és használt területről van szó. Ilyen például a professzinális grafika. Ott való igaz, hogy kis számú fizetős termék uralja a piacot (bár nem kizárt, hogy ez a jövőben változni fog), de azért az is igaz, hogy aki ezt nem űzi magas szinten, hivatásszerűen, annak igazából semmi szüksége ezen szoftverekre, és bőségesen elég neki mondjuk egy Gimp. Ami egyébként nem borzalmas, és nem is nehéz használni, csak funkcionalitásában még némileg alulmarad pl. a Photoshophoz képest. De legyünk őszinték: ahhoz, hogy kontrasztot állíts egy képen, meg rakj rá némi blur effektet, netán ráhelyezz egy rajzolt csillámpónit, ahhoz baromira nem kell Photoshop.


De akkor nézzük konkrétan a sakkot!

A helyzet az, hogy még ezen a téren sincs igazad.

Az tény, hogy egy profi sakkszoftver komoly pénzekbe kerül. A közhiedelemmel ellentétben a profi sakk elég költséges tud lenni. De amin te rugózol, az igazából pont nem ez a kategória, hanem egyszerű hiszti.

Te most azon vagy fennakadva, hogy miért ilyen egy szoftver alapbeállítása, és miért nem olyan. Hát állítsd akkor át! Komolyan, most azon rugózni, hogy milyen az ALAPbeállítás?? Konkrétan akármilyen színeked megadhatsz táblaszíneknek, majd két kattintás, és el is van mentve. Azzal az energiával, amivel ez ta kérdést kiírtad, kb. százszor beállíthattad volna a Winboard/Xboard színbeállítását. Szóval igazából a probléma (létező, és egyszerű) megoldása helyett inkább jöttél egyet siránkozni. Tudod, erre mondom: van, aki a megoldást keresi, és van, aki a kifogást...


De ha ez a szoftver nem tetszik, ingyenes sakkszoftverből is van jópár. (Egyébként a Winboard/Xboard bevallottan minimalista, és nem is célja, hogy vizuális katarzist okozzon.)

Ha Linuxot használsz, ott van a Gnome-Chess (magyarítva egyszerűen Sakk). Bár sok beállítása ennek nincs, de megjelenésre tényleg alapból szép.

Vagy ott van a PyChess. Szintén szép, és testreszabható, és még néhány internetes sakkszervert is támogat.

Meg van még jópár ingyenes sakkszoftver, ha neked nem tetszeik a Winboard, használj mást! De tényleg, mi értelme van panaszkodni, amikor egyszerűen ha nem tetszik, használhatsz mást?

A Scidnek a használatát tényleg ki kell ismerni, és meg kell szokni, de ettől még nem rossz szoftver. Sokkal több, mint egyszerű megnyitás-gyakoroltató. És egy szoftver minél összetettebb, annál több tanulást igényel a használata.

Amúgy meg: vannak weboldalak, ahol lehet gyakorolni. Chess.com (bár itt bizonyos dolgok azért előfizetéshez kötöttek), Lichess, hogy csak a két legismertebbet említsem. Egyébként pedig 15 ezret kiadni valamiért, amit aztán évekig használhatsz, ne mondd, hogy egy ördögien nagy összeg!

jún. 28. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Thunderfairy ***** válasza:
A 6-os válaszoló mindent leirt. Nincs szükség több válaszra.
jún. 28. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
#7 Tehát erre sem lett volna...
jún. 28. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Scid vs pc


"Open first a repertore database with icon type set to the right side"


A fizetős nem ír baromságokat. Teljesen egyértelmű, behívok egy pgn filet és kész. Ez az ingyenessel meg gubanc van.


Megnéztem a yt egy videót is, de a birkája csinál egy adatbázist, azt könnyű, azt már nem mutatta meg, hogy a megnyitás gyakorlását,. hogyan indítja el.


A Winboard kezdő képe, meg mi a fene, ki játszik ilyen fos négyzeteken sárga-zöld.


Természetesen igazad van #1 sok jó ingyen dolog jó, de a sakk területén szívatják az embert.

jún. 29. 12:32
 10/16 anonim ***** válasza:

"Ez az ingyenessel meg gubanc van."

Egyetlenegy szoftverről beszélünk, nem úgy ánblokk minden ingyenes szoftverről.

De hogy rákonktrázzak: Microsoft Office. Cseppet sem ingyenes szoftver, mégis rendszeresen képes baromságokat csinálni. Például anno a PowerPoint (talán a 2001-es verzió lehetett) az áttűnéseknél és animációknál pont nem azt csinálta, amit beállítottunk. Beállítottuk, hogy ússzon be a dia jobbról, erre beúszott a val alsó sarokból.

A Word 2010 néha csak úgy véletlenszerűen az aktuális dokumentumban kicserélt egy halom betűt görög betűkre, és ctrl+z-re sem lehetett visszavonni.

Az Excel 2007 szerint 850*77,1 az 100000. Lehet utánaszámolni, hogy valójában mennyi... Érdekes, egyik ingyenes táblázatkezelő sem csinál(t) ilyet.

Legutóbb pár éve a munkahelyemen az Office 2016-tal szoptam rendesen, mert a drága nem volt hajlandó helyesen kezelni a magyar dátumformátumot körlevélkészítéskor, és még a Microsoft hivatalos útmutatása alapján sem működött. LibreOffice-ban meg pikk-pakk megvolt, hiba nélkül.

Magáról a Windowsról nem is beszélve. Próbáld meg felimádkozni egy új gyártású notira vagy brand PC-re! Nálunk a fél IT részleg egy héten át szopott azzal, hogy feltelepüljön.

Szóval nem csak az az állításod dőlt meg, hogy az ingyenes szoftverek szinte mindegyike hulaldék lenne, de az is, hogy a fizetős szoftverek mindegyike hiperszuper lenne.

Szóval nem csak az az elméleted dőlt

jún. 29. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!