Mi lenne, ha a GUI-val rendelkező Linuxos programokat OCD-s emberek programoznák?
Ez derék dolog, de 1, Nem mindenki rendelkezik ilyen info -s tudással. 2, Egy konfigjálj túrkálásnál komolyabb dolgot semennyire nem életszerű elvárni. 2, Ha meg is javít valamit forrásba, API -ba belenyúlás szinten, utána azt verziókövetni is kellene.
Sokszor ilyen lekezelést érzek ezekben a "javítsd meg" válaszokban. Sokszár látom, hogy tanácsot, tippet, kiindulást nem kap hozzá.
Az Ubuntu.hu fórumán egyszer valaki beküldött egy problémát, hogy az öreg videókártyáját nem támogatta az új kernel, Xorg, stb. Most egy ilyen problémára is képesek voltak kiírni, hogy csináld meg, nyílt a forráskód. Először is az Nvidiáé semennyire nem nyílt(nem a Noveau -ról beszélek), 2 ő se tudott semmit mondani, hogy hogy portolja vissza. Nálam ezek a mondatok, hogy nyílt forrás, oldd meg a hitelüket vesztették.
És az esetleg nem zavar, hogy mennyi bloat-ot raknak úgy alapjáraton például egy Ubuntu-ba? Használj Arch Linuxot vagy Gentoo-t. Ha még ez se elég ott az LFS. Ezek inkább egy valós problémák (nem véletlen létezik rá külön oprendszer) minthogy nem páros számú az ablak magasság vagy ilyesmi...
Remélem most sikerült felhergelnem az OCD-dat ezzel :)
Egyébként valamilyen szinten én is OCD-s vagyok, de az ablakok meg eltolódások nem zavarnak. Ha zavarna, valamilyen tiling környezetet használnék és nem KDE Plasmát. Engem inkább a kész binárisok zavarnak. Gyakorlatilag az összes 64 bites bináris olyan kevés utasításkészleti funkcióval rendelkezik, hogy a legelső 2003-as Athlon-on is elfutna. Ma meg már ha lekérek egy /proc/cpuinfo-t, 6 sorban van részletezve, hogy az x86_64 fölött még mikre képes a Ryzen 7 5800X-em. Plusz egy csomó minden jön a programokkal együtt is. Személyes kedvencem a CUPS. Most tanulgatom a Gentoo-t, de emerge-nél kb minden második csomagnál látom és ráadásul bekapcsolva. Nyilván nagyon sok hasznát veszem úgy, hogy nincs is nyomtatóm :/
"És az esetleg nem zavar, hogy mennyi bloat-ot raknak úgy alapjáraton például egy Ubuntu-ba? "
De igen, nagyon is zavar. Ezért használok Debian -t netinstallból.
A rolling release -től kicsit idegenkedek. Nem volt jó élmény, mikor egy pacman -Syu után elszállt a grafikus felületem, és jó pár kernel verzión keresztül nem működött.
Nekem ezek nem tűntek fel.
Amúgy meg hajszálhasogatás, amit csinálsz. Egyik szoftver sem tökéletes, Windowsban is vannak hasonló hibák egyébként. Mindenkinek meg nem lehet megfelelni.
#12
Az Ubuntu szerintem nem bloat, csak olyan embereknek tervezték, akiknek életük is van a számítógépen kívül és nincs idejük, energiájuk Archal főleg Gentooval pepecselni, hanem egyszerűen csak azt akarják, hogy könnyen, gyorsan működjön a gép.
Egyébként van belőle minimal telepítés.
Bloat:
Egy dolog hogy valaki geek, és szeret a compiler kapcsolóival játszani, stb. Az meg egy másik dolog, hogy telehányják olyan cuccokkal a renszert, ami szerintük egy nagyon Out of Box Plug and Play rendszert eredményez.
Egy ilyen rendszer olyan, mint egy lomokkal telehányt lakás, ahol minden "jó lesz majd valamire". Ahogy a benne lakó nem fogja jól érezni magát, úgy egy ilyen rendszer se fogja a felhasználót megelégedettséggel szolgálni.
Egy csomó sz..r benne lesz, amitől lassabb lesz a rendszer, de számos dolgot ugyanúgy neki kell testreszabnia ugyanúgy, mintha egy minimál renszert építene fel. Építene fel alatt apt-get -et értek, és nem Arch, Gentoo pepecselést, csak hogy tisztán lássunk.
Annyiról beszélek, hogy kap egy alap rendszert pl. egy minimum Gnome -mal, és beleteszi a korlátozott tárolókat, és felpakolgatja, ami neki kell. Pont úgy, ahogy a Windows alatt is tette anno.
Ez az egész arról szól, hogy az elefántcsot-toronyban ülő geek tech-guy figuráknak van egy sztereotíp véleménye arról, hogy milyen is egy átlag júzer, és ez a legkisebb átfedésben sincs a valósággal.
Tele van pakolva egy Mandriva/Mageia, OpenSuSE, Ubuntu rendszer minden vacakkal, ami soha élő embernek nem fog kelleni, de egy rohadt MP3, egy DVD, vagy a YouTube codec már kifog rajta. Egy pendrive -ot nem tud egy alaptelepítésű renszerrel formázni(Félre ne érts, én le nem cserélném az fdisk, mkfs párost).
Ezek a renszerek mindennek mondhatók csak nem felhasználóbarátnak, de cserébe jó sz..rok. Tehát én nem mentegetném ezeket a félrement projekteket azzal, hogy itt minden a drága júzerért történik, hogy neki jó legyen. Én inkább saját fontosságukban tetszelgő elitisták játszóterét látom.
Az Ubuntuban mi nem felhasználóbarát, ember? :D
A teljes telepítés kb. 1800 csomagot tartalmaz. Ha ez sok, kapcsolt be a minimált telepítés alatt és lesz olyan 1500-1600. Ezt ne nevezzük már bloatware-nek könyörgöm. Még így is sokkal kevesebb a tárhelyigénye egy Ubuntunak, mint a Windows 10/11 -nek.
Szerinted igen, sokak szerint meg nem. Ez ízlés kérdése. Van aki azt a menüt preferálja, van aki meg nem. Van aki egyiket sem, hanem tiling window managert használ.
Egy kezdőnek bőven jó lesz az alap zenelejátszó. Ha meg nem, akkor sudo apt install <neve>. Nem egy nagy szenvedés. Vagy bemegy storeba és rákattint, hogy "Telepítés".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!