Mit kezdjek az Excellel, hogy az általam beírt számot ne írja át mindenféle más formátumra?
egyrészt a matematikai műveletet akarsz végrehajtatni, akkor tedd ki az egyenlőségjelet.
Másrészt cellák formázása.
Szerintem ez nem egy üresen megnyitott munkafüzet, hanem itt már dolgoztak, csak delete (ez a tartalmat törli) segítségével a nyomait eltüntették.
A tartalom törlése viszont a formát akkor sem változtatja meg, ha a cella üres, azaz tartalma nincs.
A cellát normálra kell formázni.
Esetleg tanuld meg a táblázatkezelés alapjait!
A táblázatkezelő arra lett kitalálva, hogy azzal adatokat kezeljünk. Sőt, pontosítok: a táblázatkezelők leginkább számadatokkal való munkára lettek kihegyezve. Persze, van egy halom szövegkezelő függvényük is, sőt, még valamilyen szinten adatbázist is kezelhetünk vele; de alapvetően nem arra találták ki, hogy az ember órarendet, bevásárlási listát, telefonkönyvet, meg hasonlókat tároljon benne. Arra is használható persze, csak ne csodálkozzunk, ha ezekre nem az Excel a legideálisabb szoftver!
A táblázatkezelők alapvetően három különböző adattípussal dolgoznak: szám, logikai, szöveg. Ezeknek persze vannak különböző altípusai, vagy inkább mondjuk megjelenítési formáknak. Dátum, idő, pénznem, stb, stb. Ami valamilyen módon számként is felfogható, azt az Excel (és minden más táblázatkezelő) számként fogja tárolni. Ha pl. egy dátumot írsz be, a háttérben az is egyetlen számként, mégpedig az 1900. január 1. óta eltelt napok számaként tárolódik. Azt, hogy ez miként jelenítődik meg, tehát hogy az a számérték ténylegesen számot, dátumot, időt, törtszámot, vagy micsodát jelent, azt az adott cella formátuma határozza meg. Ha a formátumot megváltoztatjuk, attól a cellának az értéke nem fog megváltozni, csak másként fog megjelenni.
A másik fő jellemzője a táblázatkezelőknek, hogy próbál mindent számértékként értelmezni. Nem véletlenül, hiszen az elsődleges feladata a számokkal való munka. Ha valamit számként közvetlenül nem felismerhető formátumban írsz ki, akkor megpróbálja értelmezni a többi szám-alapú formátum valamelyikeként. Esetedben a "2-3" a "hónap-nap" stílusú dátumformátummal egyezik meg, és második hónap harmadika, tehát február harmadika. Amit ugye a háttérben az 1900. január 1. és a 2021. február 3. között eltelt napok számaként tárol.
Nem az Excel a rossz, hanem a használója nem kezeli szakszerűen. Van a világon tucatnyi dátumformátum használatban, egy táblázatkezelőnek meg késznek kell lenni arra, hogy mindegyiket felismerje, és kezelje.
Ha pedig valamit nem számértékként, hanem szövegként akarsz tárolni, akkor a legegyszerűbb, ha egy aposztrófot ("egyes idézőjelet") írsz eléje. Az aposztróf nem fog a táblázatban megjelenni, viszont jelzi az Excelnek, hogy az egy szöveg, ne is próbálja számként kezelni.
.. vagy a formátumát átállítod szövegre.
Ha pedig nem célod a beírt adatokkal számolgatni, csupán valamit táblázatos formában akarsz tárolni, arra célszerűbb szövegszerkesztőt használni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!