Sok munkahelyen azt látom elvárják a hogy "érts" a linuxhoz , ez mégis miben merül ki?
Pl. tudja, hogy néz ki a fájlrendszer ill. mappa struktúra (pl. hogy nincsenek meghajtó betűk), ismerje az alap utasításokat (másolás, törlés, mappa listázás, keresés...), tudjon jogokat beállítani fájlokra és mappákra (és értse is), fájlra tulajdonost és csoportot váltani, hálózati adatokat lekérni (esetleg beállítani), új csomagokat felrakni (legalább Debianon, pl. apt/dpkg), el tudjon indítani egy ssh kapcsolatot, ismerje az init rendszer alap működését, services, cron, stb...
Részletesen... Egy könyvet lehetne írni róla. Ha még nem láttál Linux rendszert, akkor nehéz lesz. Nem ördöngösség, de nem is egy tíz perces "ide kattints, azt nyomd meg" dolog.
Mármint milyen munkakörben?
Ha szimpla titkár(nő)i munkakörben, akkor nem lesz nagy különbség a Windowshoz képest: ugyanúgy van grafikus felületű szövegszerkesztő (Libreoffice Writer), táblázatkezelő (Libreoffice Calc), prezentációkészítő (Libreoffice Impress), de elérhetőek az online irodai programcsomagok is (Google Dokumentumok, Microsoft Office Online) vannak böngészők (Mozilla Firefox, Google Chrome/Chromium, Opera), levelezőkliens (Mozilla Thunderbird), kommunikációs szoftverek (Skype, Viber, Zoom, Microsoft Teams).
Fejlesztői munkakörhöz rengeteg kódszerkesztő/IDE - Sublime Text, atom.io, Netbeans, Komodo Edit, vim, Visual Studio Code - illetve nyelv - C/C+ (gcc), C# (Mono: mcs, gmcs), Java, Go, nodeJS, Pascal (FreePascal), Perl, PHP, Python, Ruby,... - fordítója/interpretere, (fejlesztői) környezete érhető el.
Üzemeltetési munkakörben nem árt tisztában lenni a Linuxos szerver üzemeltetéssel: hogyan tudsz különböző szolgáltatásokat (web-, levelezés, FTP-, fájlszerver-, domain-, könyvtár-, stb) feltelepíteni, menedzselni, elszeparálni őket egymástól (kontenerizáció, virtualizáció), az egyszerűbb kezelhetőség miatt shellszkriptet írni.
De még hangszerkesztő (Audacity), videoszerkesztő (Openshot, Lightworks, Pitivi, Kdenlive), 3D modellező (Blender), CAD-szoftver (Freecad, Librecad, BRL-CAD) is elérhető rá többek között.
Alapvetően elvárják, hogy minden olyan feladatot el tudjon végezni az ember, amire egy átlagfelhasználónak illetve "powerusernek" szüksége lehet. Emellett a munkakörének megfelelő specifikus dolgok sem okozhatnak gondot.
És azért a Linux, mert az a világon a legelterjedtebb, legszélesebb körben használt operációs rendszer...
Elfogtam egy nem privát tartalmú üzenetet:
"Az üzenet szövege:
szia , én szimpla hálózat informatikus pályán szeretnék lenni , most szeretném elkezdeni az okj t és a ccna papirt , amit irtál az üzemeltetés részhez akkor nekem elegendők azok a témák a munkahelyemhez?"
Az OKJ (hálózatüzemeltető) képzésen el fogják magyarázni a Linux-rendszerek kezelésének alapjait, hogy hogyan tudsz szolgáltatásokat telepíteni. De ajánlatos gyakorolni: virtuális gépbe telepíts fel Linuxot (kezdetben elég grafikus felülettel is, valamelyik elterjedtebb disztribúciót - Ubuntu, Lubntu, Xubuntu, Linux Mint) - és kezdj el ismerkedni vele: hogy épül fel a fájlrendszere, hogy tudsz könyvtárt, fájl létrehozni, milyen parancsok vannak a parancssorban, stb...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!