Mitől dőlhetne be a bitcoin? Mindenki beszél ennek a lehetőségéről, de nem tudom mire gondolnak.
Én csak azt tudom elképzelni, hogy attól dőlhet be, ha a világ nagy részének kormányai betiltják, nem?
Semmilyen más ésszerű indokot nem látok a bedőlésre. A kormányok tiltása pedig egyre inkább valószínűtlen, nem?
Ha betiltanák az a világgazdaságot jelnleg mennyire befolyásolná? ha jól tudom annyi pénz van benne, mint aranyban lassan, nem?
Nem okozna gazdasági válságot?
Egyébként meg ha még egy klímapolitikában sem tudnak megyegyezni a kormányok, vagy az adóparadicsomok elleni fellépésben, akkor a bitcoin miért lenne kivétel?
Néhány éve a befektetési arany ára folyamatosan emelkedett, méghozzá meredek görbe mentén. Mindenki azt akart venni, és ezért a nagy kereslet mégtovább emelte az árát. Aztán megtörtént az amit sejtettem, az aranylufi. Vagyis nagyon rövid idő alatt hatalmasat esett az ára. Ez lehetett például egy úgy előidézett folyamat is hogy bizonyos nagybefektetők összejátszhattak és egyszerre nagy mennyiségű aranyat adtak el és ez is generálhatta a drasztikus esését. Persze az aranykereskedőkkel összejátszva történhetett hogy nekik és a kereskedőknek megérje, míg sok aranybefektető meg igencsak pórul járt.
Nem ismerem a Bitcoint, de ha annak ára is így befolyásolható mint az arany esetében akkor bajok lehetnek. Ha néhány milliárdos összejátszana és sok Bitcoint adna el akkor lecsökkenne az ára?
A Bitcoinnál is volt hasonló - pont az idén, szeptemberben a kínai hatóságok bezárták az összes Bitcoin-tözsdét az országban:
e miatt esett is a Bitcoin árfolyama (de a világgazdaság nem állt le, nem okozott nagy gondot).
Bár ettől a Bitcoin - mint rendszer - nem állt le - ahhoz az összes Bitcoin bányászó gépnek le kellene állnia.
Az utolsó Bitcoin-t a jelenlegi trendeket figyelembe véve 2140 környékén fogják kibányászni:
"de asszem a kérdést nem igazán érintettétek"
De érintettük:
kínai kormány bezárja a Bitcoin-tőzsdéit ("ha a világ nagy részének kormányai betiltják") -> bár leesett a Bitcoin árfolyama -> de ettől nem omlott össze a világgazdaság, és nem állt le a Bitcoin bányászása
Először is, kezdő vagyok, csak rövid ideje tanulmányozom a bitcont.
De vannak már elméleteim amiket leírok.
De ezt ne vedd szakértői elméletnek, arra jó csak hogy "vitázzunk" rajta, (vita alatt érvek és ellenérvek felsorolását értem), illetve arra jó hogy szöget üssön a fejedben, utána olvass és megalkosd a saját véleményedet.
A bitcoint a mai hivatalos informatikai tudással betiltani nem lehet. Ellenben lázasan kutatja, ha nem is a betiltását, az ellenőrzését sok informatikai csapat.
Jelenleg ha betiltanák, csak zökkenne egy nagyot az árfolyam majd átmenne feketegazdaságba. Ép ezért nem tiltja be piacgazdaságra épülő kormány mert csak adókiesést okozna magának. Utána az se tudna adózni utána aki eddig megtette, viszont a pénzért értelemszerűen mentené. Ezzel a húzással csak egy új adócsaló réteget nevelnének ki, úgynevezett "kényszer-adócsalókat".
Amitől én jobban tartok, hogy egy másik kriptovaluta venné át a domináns szerepet s ettől zuhanna a bitcoin az ára felére vagy kevesebbre.
Erre nagyobb az esély, de látva a bitcoin cash siralmas próbálkozását, úgy tűnik technikailag erre egyik sincs felkészülve, a csalások pedig csak lufit generálnak a saját rendszerükben.
A harmadik lehetőség szerintem az, hogy kidurran a Tether, egyesek szerint ez rántotta mindig ki a bitcoint a bedőlésből, ha ez igaz s kidurran akkor bedől a bitcoin. Mások szerint azonban a tether csak hatással volt a bitcoinra, de nem az rántotta ki. Ha az utóbbi tábornak van igaza akkor a kidurranása csak egy ujabb beszakadást okozna a bitcoinon de nem bedőlést.
Egy termék értékét a kereslet-kínálat határozza meg a piacon. Ha valami keresett, de kevés van belőle azért sok pénzt hajlandóak fizetni az emberek, de ha valamiből rengeteg van és azt akarják hogy fogyjon annak az árát kénytelenek csökkenteni. Ha valaki tőzsdézik de legalább a Steam piacon próbál virtuális termékek adásvételével foglalkozni, akkor ezekből látja a rendszer (piacgazdaság) működését.
Ha valamiből túlkínálat van az lenyomja az árakat, mert ha szeretnéd eladni akkor kénytelen vagy olcsón és egyre olcsóbban adni hogy végre valaki megvegye. Ha valamiből túlkereslet van, akkor az felhúzza az árakat addig a pontig amíg az emberek hajlandóak a legnagyobb árat is fizetni érte -> lásd a Bitcoin esetét hogy 10 ezer dollárig is felment az árfolyama, mert még ennyiért is hajlandóak venni.
A lehetséges Bitcoin-bedőlés egyik spekulációja az, hogy "Satoshi Nakamoto" képes a Bitcoin-t elértékteleníteni a túlkínálat megteremtésével (és ugye csak véges számú Bitcoin állítható elő, tehát nem ellensúlyozható egy monopolhelyzet). A feltételezések szerint Nakamoto birtokában van 1 millió Bitcoin, amit magánál tart. Ha ezt egyszerre valaki betolja a piacra, az lenyomja a Bitcoin-árfolyamot, ami viszont egy pánikot idéz elő mert mindenki hirtelen eladni akar de senki nem akar venni, így értékét veszti.
Ez a Bearwhale-incidensnél már egyszer megtörtént, akkor 26 ezer Bitcoin-nal csinálták meg amitől 10%-ot esett az árfolyam. Itt pedig 1 millióról van szó:
A bedőlés oka lehetne ahogy írod a betiltása vagy erős szabályozása. Inkább az utóbbi nagyon valószínű és vannak erre törekvések.
Az igazi oka az lesz hogy elér egy olyan határt amikor már nem lesz "nagyobb bolond" aki hajlandó lesz még ultradrágán is Bitcoint venni. Eljön az az árfolyam amikor már a befektetők többége azt mondja majd hogy állj és nem vesznek újabb Bitcoinokat de helyette elkezdik eladni hogy hozzájussanak a profitjukhoz. Akkor elindul az eladás lavina és már csak az lesz kérdés hogy hol áll meg. Egy átlagembernek (nem magyarnak hanem pl egy amerikainak is) már most drága a jelenlegi majdnem 14 000 dolláros árfolyam befektetéshez (lehet kevesebbért satoshit is venni de akkor a haszon is kicsi). Szerintem egy lélektani árfolyam határ lesz a Bitcoin ár végzete. Ettől nem fog tönkremenni a Bitcoin. Csak le fog esni az értéke egy reálisabb szintre.
Ami tény hogy nyár eleje óta folyamatosan egyre gyorsuló ütemben drágul a Bitcoin. Vannak útközben korrekciók de szépen látható az esztelen növekedése [link]
Aminek most tanúi vagyunk az a Bitcoin őrület szakasz ami már hónapok óta tart. A sajtó folyamatosan cikkezik a Bitcoinról. Egyre többen tudnak róla. Aki teheti nem akar kimaradni a lehetőségből és Bitcoint vesz. A legnagyobb esélyt a "dőlésre" az őrület végében látom. Az árfolyamgörbe tűhegyesen meredek emelkedését elnézve nincs messze ez a pont. Aztán majd kezdődik minden elölről. A hagy másik oldalán egy lejtő vár. Jön egy mély völgy. Utána egyszer ismét jön egy emelkedő. Teljesen nem lesz vége. Nem szűnik meg. Gazdasági válságot nem fog okozni az árfolyam leesése de sokan fognak bukni rajta azok közül akik már drágán vesznek belőle és nem szállnak ki időben. A nyertesei a nagyon tapasztalt régi nagybefektetők lesznek.
Kerestem egy grafikont az előbbiek szemléltetésére [link]
Az elugrás vagy elrugaszkodás szakasz még év elején volt.
Az intézményi befektetők már korábban megjelentek. A médiafigyelme is megvan egy ideje. A lelkesedésen is túl vagyunk mert már átcsapott kapzsiságba. Most a káprázat felé tartunk és a mániás periódusban vagyunk.
"elér egy olyan határt amikor már nem lesz "nagyobb bolond" aki hajlandó lesz még ultradrágán is Bitcoint venni"
Én a drágaságot nem tudom értelmezni, hiszen ez egy virtuális pénz, tehát nincs mihez viszonyítani, hogy 1 bitconért mi számít drágának. Ha azt mondod hogy x összeg ultradrága lenne 1 bitcoinért, akkor nem világos, hogy a mondatban miért ne lehetne az 1 bitcoint félre vagy kettőre kicserélni? Az egyetlen viszonyítási pont, hogy véges sok van, de az meg messze van, hogy ez számítson. Az arany vagy a dollár esetében van értelme az ultradrágát definiálni objektíven a jelenlegi kereslettől függetlenül is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!