Ha bitcoinban tartanám a pénzem, az milyen adóvonzattal járna? és mikor kéne fizetni és milyen árfolyamon számolva?
Épp ez a lényege a bitcoinnak, hogy semmi ilyesmivel nem jár.
És épp ez az, amiért össze-vissza változik az értéke.
(Ma még olyan annyit ér, amennyit, 2 hónap múlva, meg LEHET, hogy kevesebbe lesz darabja, mint egy zimbabwe dollárnak.)
nem kértem befektetési tanácsokat, ez egy praktikus kérdés, és rendes választ várok
nem az a válasz hogy nincs adóvonzata, mert ez nem igaz, csak épp ki lehet játszani, de engem a legális valódi menete érdekelne
ha részvnyt veszel és eladod, avgy valutát és visszaváltod, a nyereség után adózol, bitcoinal gondolom ugyanígy? nem? csak az árfolyam kérdéses, pl. mert a törvény szerint az MNB árfolyamát kell nézni, ráadásul anapit. Ilyen létezik? És melyik napot kell nézni?
a rendes válasz az, ha valaki elmondja miért
ezek szerint azt állítjátok, hogy akármennyi bitcoint váltok, az nem számít üzletszerűnek, ezért adómentes? vagy azt állítjátok, hogy a bitcoin nem valuta?
A bitcoin, ahogy az összes többi f#szomcoin is csak "kitalált", vagy "képzeletbeli" valuta. Nincs mögöttük semmilyen kormány, vagy akármi, és épp EZ A LÉNYEGE.
Ha úgy tetszik, akkor nem, nem valuta, de tudsz vele fizetni.
hihetetlen, nem értem mi van azoknak a fejében, akik ilyen meggyőződéssel nyomják a hülyeséget, miért nem veszik észre magukat, hogy nem is értenek hozzá, miért kell ide irogatni?
29%-ot kell adózni, mint ebből kiderül
Ez most teljesen olyan, mintha tegyük fel, a vajért alapból nem kéne adózni, de a kormány mégis megadóztatja, hogyha az országon belül veszed. (Bocs, hülye példa, fáradt vagyok...)
A bitcoinért alapból nem kell, (illetve, eddig egyáltalán nem kellett adózni), mert egyébként is, nem lehet nyomonkövetni a tranzakciókat. De, ha egy olyan szolgáltatáson belül használod, amelybe az állam simán beleszólhat, akkor akár meg is adóztathatják.
Na jó, mindegy igazából, hogyha így akarod használni, akkor, tényleg nem mi vagyunk a te embereid...
Ne higgy a sok baromnak, mert nagyon megjárhatod.
Következő a helyzet:
Ha bitcoint adsz vagy veszel, az pénz váltásnak minősül.
Ha ebből többlet pénzed keletkezik, az árfolyamnyerességnek minősül.
Ha ezt gyakran teszed az zletszerű tevékenységnek minősül.
Hogy mi számit gyakrannak, az gumiszabály.
Tehát ott kezdődik az ügy hogy felbérelsz egy könyvelőt aki 10-20 ezer Ft-ét megmondja neked, a gumiszabály értelmezésére mi a gyakorlat.
Ha ezt nem teszed akkor véletlenszerűen kiszolgáltatod magad a NAV kénye kedvének.
Amikor te pénzt adsz s bitcoint kapsz, akkor a NAV 1 dolgot kérdezhet csak: az a pénz amit adtál, adozott jövedelem e.
Ha valahogy megtudják, hogy vettél(változzál) 10 millió Ft értékű bitcoint, de évenek át havi 55 000 Ft közmunkásbéred volt bevallva akkor balhé van.
De ennek a bitcoinhoz semmi köze, ha babot veszel 10 millióért s megtudják akkor is gáz van. Van egy városi legenda miszerint egy közmunkásnak egy facebookra kiposztolt hawaii nyaraásból lett adóbirság a vége.
Nem tudom igaz e.
Nézzük a másik oldalt.
Te eladsz (váltasz) bitcoint. összegben.
Ekkor árfolyam-nyereséged keletkezik. Semmit nem számít az árfolyam, a forintnak amit kaptál az a része adóköteles amit nem tudsz igazolni, hogy valamennyiért vettél. Tehát ha te eladsz 3 db bitcoint most kerekítve 6 millió forintért, de igazolod, hogy korábban vásároltál 3 db bitcoint 1 millió forintért, akot 5 millió forint után kell adóznod. Ha csak 2 db bitcoin megvásárlásánál tudsz igazolni árfolyamot akkor 1 bitcoin teljes egésze után kell adóznod s a maradék kettő után ugy ahogy írtam.
Mellékesen megemlítem, hogy konkrétan nem az árfolyam számít hanem a forint és bitcoin darabszám, de az árfolyam a gyakorlatban ezek hányadosa és közvetve számít, a nav pedig megköveteli ezek vezetését, az árfolyamot is, forint bitcoin értéket, dátomot, stb.
Ha rendszeresen végzet akkor minimum egyéni vállalkozás kell, ahhoz meg jövőre üzleti bankszámla is, év végéig egyes esetekben az nem kell.
szóval nem csak az adóvonzat kell, hanem egyes apróbb szabályokról való naprakész tájékozódás is, más kép pontos adóbevallás beadása és az adóforintok maradéktalan befizetéséhez is társulhat adóbevallás.
sokan jönnek most azzal, hogy a bitcoin után nem szoktak adózni. ez igaz. de ha észreveszik, az következménnyel, bírsággal, stb.-vel jár.
Még azt megemlíteném, mielőtt valaki sokallaná a könyvelő díját, hogy a könyvelő jó esetben ad sok olyan tanácsot amivel legálisan tudod a befizetett adót csökkenteni, pl. költségelszámolással, így ha egy magas összegű bitcoin árfolyamnyerességről van szó akkor a könyvelői díj busásan megtérül, ráadásul költségként leírható az is. Hozzá kell tennem, a vállalkozásnak egyéb díjai is lesznek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!