Mobilinternet kábeles internet helyett? Milyen eszközök fognak kelleni?
Sajnos vezetékes internet nem érhető el nálunk, a mikrohullámú net meg szar és drága, próbáltam. Van egy SIM kártyám korlátlan előfizetéssel, hozzá szeretnék vásárolni egy [link]
4G routert és a tetőre tennék egy erősebb vevőt. [link]
Ez működőképes lehet? Vagy van valami jobb megoldás? 5G-nek a felára jelentős, ami nem biztos érné meg. Telefonon úgy tapasztaltam a 4G lefedettség jobb nálunk.
2 éve még 1900Ft-ért megoldottam, most 3e körül van:
Azt azért megnézhetnéd, milyen sebességet szolgáltat az előfizetésed!
Viszont ne a névlegeset nézzed, inkább a valós értéket:
A gagyi 20eFt-os okostelefonom 10m-erre akadás mentessen ad jelet a PC-re és TV-re három falon át.
VS
Szomszédé 140eFt volt 20m-re is ad jelet, de 1 fal már leárnyékolja és akadozik.
Ezek az antennák omnidirekcionálisak, vagyis minden irányból vesznek, viszont kicsi lesz a nyereségük (0.694 - 0.96 GHz:2 dBi; 1.7 - 2.2 GHz:2 dBi; 2.2 - 2.7 GHz:4 dBi ). Ha gyenge a helyszínen a vétel, akkor érdemes irányított antennát (yagi, log-periodikus) használni (mivel nagyobb a nyeresége) és az adótoronyra ráfordítani azt (mert az antenna adott irányból veszi az adást, illetve abba az irányba szór).
Itt:
például lehet találni irányítottakat.
Másrészt ügyelj az antenna csatlakozójára: az antennán SMA dugó van, a routeren:
RP-SMA aljzat - nem kompatibilis a kettő:
átalakító kell.
#3 Sok helyen nem jó a "kábel nincs" maszlag. Igen drágább, de egy jó irányított antennával szinte bárhol stabil netet lehet biztosítani. Ami komfortban hasonlít egy vezetékes megoldásra.
Jó lefedettség és nem túl leárnyékolt ház esetén persze jó a yettel megoldása is.
"Telefonon úgy tapasztaltam a 4G lefedettség jobb nálunk."
Azért azt mindenképp vedd számításba, hogy a telefonod nagy eséllyel képes több 4G frekvenciát összevonva használni (Carrier aggregation), aminek hatására jelentősen nagyobb sávszélesség érhető el. Ezzel szemben az általad linkelt TP-Link router egy Cat4-es eszköz, ami azt jelenti, hogy csak egy frekvencia blokkot képes egy időben használni, nem tud többet összevonni, tehát jó eséllyel sokkal lassabb lesz, mint egy CA képes telefon.
"Milyen routert ajánlasz akkor, ami használhatóbb lenne? Vagy milyen jelölést keresek a routereken, ami Carrier aggregation-os?"
Bár nem a #5-ös hozzászóló vagyok, de a TP-Link oldalán:
írnak erről a témáról és javasolnak megfelelő, CAT6-os (a Telekom CAT11-nél jár - lásd: [link] - de már létezik CAT18-as szabvány is, de az már 4 antennás és nem elterjedt, szóval nekünk bőven elegendő a CAT6-os router is) routereket is:
"Elérhető valahol térképen a telekomos adótornyok pozíciója?"
Bár hivatalosan nem, de közösségi alapon működő térképek vannak:
persze ezek nem pontosak, kell némi "helyszíni felderítés", de kiindulási pontnak mindenképpen hasznosak.
"Ebben az esetben akkor inkább jobb a küldött omnidirekcionális antenna?"
Én amondó vagyok, hogyha meg tudod állapítani, hogy merre van az adótorony, akkor inkább irányított antenna. Nagyobb a nyeresége, ami jobb vételt tesz lehetővé, és az irányítottsága miatt nem (pontosabban kevésbé) fogja összeszedni a más irányokból jövő zavarokat.
"Nekem ez a két csatlakozós kell és ez menne a router két antenna helyére?"
Az LTE miatt mindenképpen két (csatlakozós) antenna (a MIMO-ból kifolyólag), ezt a két csatlakozót kötöd az említett TP-Link router levehető LTE antennáinak helyére. Csak ügyelni kell a csatlakozók típusára és szükség esetén átalakító kell hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!