Hogyan lehet elektronikus aláírást szerezni?
#20
Már az #5 hsz ban linkeltem milyen személyes adatok szerepelnek az aláírásban. Pont ezek.
De igazából a "kinyomtat aláír beszkennel visszaküld" -vs- AVDH melyik jobb biztonságosabb szerintem a kérdés. Természetesen a kártyás a legjobb, de szerintem nem lenne jó ha azt követelné meg minden kis szolgáltató a kinyomtatás vagy "jöjjön be az ügyfélszolgálatra" helyett.
Kinyomtatva, papíralapon nem ér semmit sem az Avdh, sem az eszemélyi vel való aláírás. Nem vált ki semmiféle joghatást.
Az elektronikus aláírás nem kötelező sehol, az a mi saját jólfelfogott érdekünk h széles körben használjuk, h elterjedjen.
#22
Sima szöveget is alá lehet írni PGP-vel és kinyomtatni. Ez bescannelhető, OCR-ezhető, vagy akár QR kóddal rakható papírra. Persze nem avdh mert annak túl nagy a mérete, a kártyásat még nem próbáltam.
-----BEGIN PGP SIGNED MESSAGE-----
Hash: SHA512
Egyszer volt hol nem volt..
-----BEGIN PGP SIGNATURE-----
iHUEARYPAB0WIQRSrsYaXOuV/uA8thavaTqxPKOJyQUCZOzrXAAKCRCvaTqxPKOJ
yQ5wAP4gWayo13ZFFrPpVOCn+cLP8DEAeTD2Ch+iMX49JOAeGQD/TQ9n0OHl+fat
lJvCh9UpDk3gRdP8YdH5I6E5MKuZDQ4=
=C6tV
-----END PGP SIGNATURE-----
Azé' ad6tá vóna egy linket ehhez a szarsághoz, most ráment 5 másodpercem, hogy megtudjam mi ez.
Ez majdnem ugyanaz, csak egész más, ahogy mondani szokták itt a faluba.
A PGP nem váltja ki azt a joghatást, ami az elektronikus aláírás fogalmához kötődik a vonatkozó törvényi szabályozás szerint.
A PGP-vel azt tudod igazolni, hogy az üzenet valóban az adott e-mail ről érkezett és annak tartalmát nem változtatták meg útközben. Azt nem igazolja, hogy az e-mail cím mely konkrét személyhez tartozik, így szerződés létrehozására sem alkalmas.
Az elektronikus aláírás viszont igen, mert a tanusítványt a magyar állam bocsátotta ki, és a tanúsítvány igazolja, hogy az adott konkét mail cím mely konkrét személyhez van hozzárendelve a magyar állam nyilvántartásában.
#24 "váltja ki azt a joghatást"
viszont ez nemis a joghatást szemlélteti hanem azt hogy egy kinyomtatott txt szöveget is alá lehet írni digitálisan. (QR kód módszerrel még kényelmes is)
Igen, technikailag alá lehet írni, csak minek ?
Mi a cél általa ? SZVSZ az elvárt joghatás kiváltása.
Mire jó a technikailag működő aláírás, ha semmi hasznosságot nem állít elő ?
Itt egy példa magyarázat mi a klnbsg a digitális versus elektronikus aláírás között:
"....a digitális aláírás elsősorban egy műszaki fogalom, amely a technológiára is utal (kriptográfiai transzformáció)[1] . Az elektronikus aláírás ezzel szemben jogi fogalom, ..."
Attól hogy a kinyomatatott szöveget digitálisan aláírod legfeljebb azt igazol6od, hogy valóban arról az e-mail címről küldték, amit a szövegben olvas6sz. De hogy ki áll az e-mail cím mögött a PGP -ből nem fog kiderülni.
#26
De mi a probléma? Akkor nem PGP-vel kell aláírni hanem eszemélyi-vel ugyanígy txt formátumba mentve QR kód generélás előtt.
Inkább az a kérdés kinek kell a papír?
A pgp példa ugyan azzal a kódoló algoritmussal készült mit amit az eszemélyi is alkalmaz, szóval a txt mérete is azonos lenne.
Szerintem az a probléma, hogy a PGP nem köthető egy konkrét személyhez.
L'art pour l'art technológia.
Ha van olyan életszerű szitu. hogy fontos igazolva látni azt, hogy valóban arról az e-mail címről jött az üzenet, és annak tartalmát nem módosították közben, akkor mission completed.
Minden másra ott az eszemélyi, vagy a piaci hitelesítés szolgáltatók, ahol nulladik lépésben igazolni kell magad teljes életnagyságban, személyi igazolványod bemutatásával.
#28
Még mindig nem érted? A példa nem a PGP-ről szólt hanem a TXT-ről...
Akkor mondd el érthetőbben légyszi. A txt-t hogyan kötöd a személyedhez a PGP által?
Most nem a titkosítás a kérdés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!