Ha google-ön felmegyek egy oldalra akkor az oldal üzemeltetői meg tudják nézni az IP címemet? esetleg ha felmegyek de nem kattintok semmire és pl 3 másodperc után kilépek és ott van fent hogy nem biztonságos akkor vírust kaphatok?
"Ha google-ön felmegyek egy oldalra"
Nem a Google-n mész fel az oldalra.
A Google egy cég, aminek van sok szolgáltatása - például a Google Search kereső - illetve terméke - mint a Google Chrome webböngésző.
Egy weboldalt a webböngésződön (Mozilla Firefox, Brave, Microsoft Edge, Opera, Google Chrome,...) keresztül nyitsz meg.
Esetleg annyiban működhet közre a Google Search. hogyha a keresési találatán keresztül keresed fel a weboldalt, akkor a Google értesülni fog róla.
"az oldal üzemeltetői meg tudják nézni az IP címemet?"
Az Internet-szolgáltatódtól kapott, az Internet irányából látható úgynevezett publikus IP-címedet mindenképpen látnia kell a felkeresett weboldalt kiszolgáló webszervernek, mert arra az IP-címre küldi el a weboldal tartalmát - így tekintheted meg. Ez így van rendjén.
"esetleg ha felmegyek de nem kattintok semmire és pl 3 másodperc után kilépek és ott van fent hogy nem biztonságos akkor vírust kaphatok?"
Abban az esetben kaphatsz vírust, ha a weboldalról letöltesz egy futtatható állományt, majd azt megnyitod, futtatod.
Esetleg ha nem rendelkezel naprakész operációs rendszerrel, böngészővel (reklámblokkolóval), a vírusvédelmedet nem tartod karban, akkor előfordulhat olyan, hogy a böngésző valamilyen sérülékenységén keresztül egy szkript automatikusan letölti a futtatható állományt és automatikusan futtatja/telepíti azt.
Ott fönt a bal felső sarokban a "Nem biztonságos" felirat arra utal, hogy az adott weboldal nem használ titkosított kapcsolatot (https-t), így egy ott beírt jelszót könnyebben lehallgathat egy harmadik fél, illetve az általad látott oldal működését is befolyásolni tudja.
A többi dolognak a te eseteben semmi köze a "nem biztonságos kapcsolat" feliratnak, és nem is pazarlom az időmet a megválaszolásukkal.
#3: Minden Interneten csatlakozó eszköznek - legyen az egy router, vagy egy webszerver - van egy, az Internet-szolgáltatójától kapott IP-címe.
Amikor a webböngésződ a routeren keresztül egy webszerverrel kommunikál, mindenképpen "el kell árulnia" ezt a publikus, Internet irányából látható IP-címét, hogy a webszerver el tudja küldeni a weboldal tartalmát az IP-cím mögött levő böngészőnek.
Olyan ez, mint a hagyományos postai levélváltás: ha a címzettől vársz válaszüzenetet, akkor tudnia kell a címedet, amit a Feladó mezőben adsz meg a levél bal felső sarkában.
Na most a webszerver ezeket a csatlakozásokat naplózza (egy-egy naplóbejegyzésben szerepel a csatlakozás időpontja, a webböngésző publikus IP-címe, a webböngésző típusa, a felkeresett oldal címe, a lekért oldal mérete, illetve egy státuszkód, hogy sikerült-e az oldal lekérése vagy sem) - olyan ez, mint egy hagyományos postai iktatókönyv - így a weboldal üzemeltetői - ha hozzáférnek ezen naplóállományokhoz - akkor láthatják, hogy honnan keresték fel az oldalukat.
#5: Főként statisztikai célokat szolgál. Nagyjából annyit tudnak meghatározni belőle, hogy melyik országból, kb. melyik városból keresték fel a weboldalt.
Van egy közkeletű tévedés, miszerint azt is meg lehet határozni pusztán az IP-címből, hogy pontosan hol - melyik utca, melyik ház, hányadik emeletének, melyik lakásában - lakik az illető. Na most ezt nem igaz.
Ezt az információt csak az ipse Internet-szolgáltatója tudja, de azt csak a nyomozóhatóságoknak fedheti fel, azt is csak nagyon nyomós indok essetén.
#5: Ezt úgy képzeld el, hogy postán írsz egy levelet a Wikipédiának, hogy nyomtassák ki neked és küldjék el az egyik cikküket és úgy adod fel a levelet, hogy nem írod rá a saját címed. Honnan tudná a posta, hogy hova kell visszaküldeni a levelet?
Ha terheléses támadásokat küldenek a hálózatodra (vagyis erre az IP címedre) vagy nyílt és védetlen portokat keresnek rajta akkor lehet érdemes VPN-t használni.
Ez ebben az esetben úgy működik, hogy te feladsz egy levelet és nem a sajátod, hanem mondjuk a szomszédod címét írod rá és odaadod neki a levelet. Ő fogja feladni és Ő fog választ is kapni rá amit aztán átad neked. Magyarul Ő lesz az aki az összes leveledet fogadja akkor is ha az rosz szándékú és így a támadásokat is Ő viseli el.
De még mielőtt tudatlanságodból adódóan kitalálnád, hogy márpedig neked VPN-t kell használnod mert mostantól anélkül sz@r az élet. Szeretném veled közölni, hogy átlag embernek erre semmi szüksége nincs. És számára amúgy is csak lassítaná a kapcsolatot.
Az első bekezdésben elírtam bocsi.
"Honnan tudhatná a Wikipédia, hogy hova kell visszaküldeni a levelet?"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!