Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Ez megoldható lenne?

Ez megoldható lenne?

Figyelt kérdés
Sziasztok. Az lenne a kérdésem, hogy megoldható lenne az, hogy Alapítok egy céget pl. Internetszolgáltató Nyrt. és pl. van internet + vez. telefon csomag. (Csak egy városban működik elsőrkörben) Az szerintetek , megoldható lenne, hogy pl. a Telekom optikai hálózatát bérlem , az utcai elosztóba a telekomos modem és UTP kábellel továbbvezetek ezt a házakba és egy modem segítségével vez. telefon is lesz aztán a csomagomhoz mérten, garantálok pl. 25mbit -et (UTP kábelen is fut a telefonvonal, szinte ugyanezen a megoldáson, csak lakáson belül van minden) és pl. fizetek 2 milliót a telekomnak ezért pl. 1000modemért. Ez szerintetek mennyire jó?

2021. szept. 23. 22:18
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%

Ezt nevezik hurokátengedésnek: a nagy. jelentős piaci erővel (JPE) rendelkező szolgáltató hozzáférést biztosít a hálózatához az alternatív szolgáltatónak, hogy azon ez utóbbi végfelhasználóknak nyújtson szolgáltatást. A 2000-es évek elején/közepén gombamódra szaporodtak el így a saját hálózattal nem rendelkező alternatív ADSL-szolgáltatók.


Viszont: itt nem arról van szó, hogy Te előfizetsz a szolgáltatónál egy lakossági (vagy szimpla közületi) optikai Internet-előfizetésre, majd azt a szolgáltatótól kapott beltéri optikai modemet az utcai elosztóba/fejállomásba berakva, abból UTP-kábeleket húzogatsz ki az előfizetőknek, ott meg elhelyezel egy routert és kész:

* Egyrészt a lakossági/szimpla közületi előfizetés nem osztható meg, ahhoz neked megfelelő szerződést kell kötnöd, ami magasabb árfekvésű (számíts havi százezres-milliós tételre)

* Másrészt ehhez nem szimpla lakossági beltéri ONT-modem kell, hanem masszívabb, rackbe szerelhető távolról menedzselhető, optikai porttal ellátott router; megfelelő szünetmentes áramellátással, a fejállomást - ha az kültéren lesz - megfelelően klimatizálva, külső behatásoktól védve.

* Harmadrészt: kültéren a szimpla beltéri, hajlékony UTP-kábelt felejtsd el - rendes, a földben megfelelő védőcsövezéssel ellátott, kültéri FTP-kábel kell rendesen leföldelve - arról nem is szólva, hogy a rézérpárral maximum áthidalható távolság 100 m (minden 100 méteren további erősítő állomás kell). A kábel húzásának engedélyéről - ha villanypóznán húzod a kábelt - az infrastruktúra-bérlés díjáról nem is szólva.

* Negyedrészt: szolgáltatni csak úgy lehet, ha ezt bejelented az NMHH-nál fizeted a hírközlési kasszát, ÁSZF-et vezetsz, ügyfélszolgálatot üzemeltetsz, stb... Mindezek fenntartása nem két fillér.

2021. szept. 24. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Szia. Nem is így gondoltam, hogy majd 1Ft-ból meglesz. Úgy gondoltam, hogy pl. bejön a városba egy Telekomos optikai kábel és Én cégként... előfizetek, szerződök... és azt továbbviszem UTP-vel a városba (A Telekom meg azt csinál amit akar..) és Utcai elosztókkal (erősítökkel) továbbosztom és ahol esetleg drasztikusabban csökkenne más a sávszélesség, ott a Telekom 4G hálózatával egészítem már ki, mivel 4G vagy 5G-re sem engedne egyik szolgáltató sem rákötni egy fél város vezetékes hálózatát, az már csupán kiegészítés
2021. szept. 24. 13:29
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

#2:

"Nem is így gondoltam, hogy majd 1Ft-ból meglesz."

Százmilliós nagyságrendre számíts minimum.


"Én cégként... előfizetek, szerződök... és azt továbbviszem UTP-vel a városba "

1. Oké hogy szerződsz, de mire? Szimpla végfelhasználói üzleti előfizetést nem értékesíthetsz tovább - az egységes hírközlési törvény értelmében a szolgáltatónak jogosultsága van ez esetben szerződést bontania - szóval bérelt vonali szolgáltatás kell, aminek a havi díja százezres nagyságrend.


2. Az UTP-t felejtsd el. Egyrészt árnyékolatlan, összeszedi a zajt és az esetleges túlfeszültséget; másrészt helyi hálózatokra van méretezve és 100 m-ig biztosítja a maximális sebességet (egy város - mivel városról beszélsz - meg több km-es - például Magyarország legkisebb városa, Pálháza 6,75 négyzetkilométer területű), szóval 100 méterenként erősíteni kell, ami drága, mert aktív, áramot igénylő eszközt igényel.

Kis kiterjedésű lakóparkok, lakótelepek esetén még van értelme a(z árnyékolt) rézérpárnak, de egy város esetén, a 21. században már GPON-ban (Gigabit Passive Optical Network) gondolkodnék.


3. Ha városi szintű hálózatban gondolkodsz, azt egy arra alkalmas, adott jogosultságokkal rendelkező mérnökkel meg kell terveztetned, benyújtanod az önkormányzathoz, akik elbírálják azt, majd jó esetben engedélyeztetik.

Kalkuláld bele a dologba, hogy más közművekkel, magántulajdonokkal egyeztetni kell, ha valami egyéb infrastruktúra tartószerkezetét (közműalagút, villanyoszlop) használnád, azt bérelned kell.

2021. szept. 24. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Szerintem, megoldható lenne, csak az E-ON-t kell meggyőzni a villanyárakról.
2021. szept. 24. 17:21
 5/18 A kérdező kommentje:
Bocs, FTP kábelre gondoltam, valamivel árnyékolni is kéne, ahogy Te mondtad
2021. szept. 24. 17:52
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
Azért ez ennél egy ici picit összetetebb feladat.
2021. szept. 24. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

#6: Ezt már én is pedzegettem az előző két hozzászólásomban.


Kérdező: nem csak az árnyékolás a gond.

Gondolj bele: a csavart érpár (UTP/FTP/STP) hatótávolsága kb. 100 méter, egy G.984 GPON hálózat hatótávolsága kb. 20 kilométer - kb. 200-szoros különbség (minimum ennyivel több aktív eszköz kell egy csavart rézérpáras Ethernet hálózathoz, mint egy optikai kábeles G.984 GPON hálózathoz)!

2021. szept. 24. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Láttam 300m -es hatótávú erősítőt!?
2021. szept. 25. 08:57
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

#8: Ámbár léteznek "Ethernet-kibővítők":

* [link]

* [link]

* [link]

* [link]

de ezek egyféle VDSL(2) médiakonverterek/modemek, amivel hagyományos rézérpáron, összetettebb modulációval tudsz 100 Mbps-ot 300-500 méterre eljuttatni (Összehasonlításként: G.984 GPON: egy OLT port összesen 2,4/1,2 (le+fel) Gbps-ot kezel, amit 20 km-re lehet eljuttatni, passzív osztókkal max 128 ügyfélnek - de itt van már a G.987 10G-PON is, ami 10/2,5 (le+fel) Gbps-ra képes).


De ennek a megoldásnak továbbra is ott a hátránya, hogy zajérzékeny.

Hiába tudsz egy komplexebb modulációval egy órajel-ciklus alatt több bitet átvinni, a komplexebb modulációs technika nagyobb jel-zaj viszonyt - kisebb zajt, nagyobb jelerősséget (mind a kettőre káros hatással van a kábel hosszúsága) - igényel:

[link]

2021. szept. 25. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

"Láttam 300m -es hatótávú erősítőt!?" Én is láttam már sok mindent. Karón varjút is... Igen és a 300m mire elég? És a végponti eszközzel mi van? Egyetlen egy kapható routerrel sem lesz kompatibilis. Az előfizetőknél a házba egy routert ígyis-úgyis ma már le kell tegyél (ha más nem a wifi miatt).

Mire elég a 300m? Jelenleg a legtöbb helyen a legkisebb telekszéllesség 16m, ennél csak szélesebb telkek vannak. A 300m az max. 18 telek egymás mellet. Ha még kereszt utca is van akkor még annyi sincs (legyen egy átlagos kertvárosi terület ott ez 15 telek szélesség) páros oldalon 2-30 páratlan oldalon 1-29 házszámok amik 300m-el lefedhetőek, még egy kisebb utca is elkezdődik 1-nél és olyan 50-60-70 körül ér véget. Egy komolyabb utcát sem tudsz így lefedni, nem beszélve arról, hogy még mindig "sugaras" a hálózat. Ehhez 60 db. kábelre lesz szükséged...


Nem véletlenül külön szakma a hálózat tervezés, hálózat építés. És nem véletlen, hogy rengeteg kis szolgáltatató az elmúlt években bedőlt. És nem csak azért mert a gonosz multi... hanem azért mert nehezen, drágán tartható fenn a hálózat. Már eleve okosan kell megtervezni, megépíteni és az nem ennek a fórumnak a szintje, hogy ezt elmagyarázzuk valakinek akinek láthatóan fogalma sincs, hogy hogyan működik egy ilyen kiszolgáláló hálózat.


A másik probléma meg az ügyfélszolgálattal lesz. Az ügyfelek 0-24h-ban hívják a hét hét napján 7x24 vagy 365x24 néven emlegetik. Ez legalább 5 fő ügyfélszolgálatost jelent. Az ő bérüket,és munka eszközüket ki kell termelni... És itt dől sok esetben a mutatvány, hogy nem tudja a kis szolgáltató a 7x24h ügyfélszolgálatot működtetni. A ngyaok is úgy, hogy egy csomó más feladatot is kapnak, igaz a várakozási idő nő. ÉS akkor ott van a számlázás, panaszkezelés és a végén kiderül, hogy itt nem cask arról szól, hogy drótokat húzgálunk az EON oszlopaira...

2021. szept. 25. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!