Youtube-ra szeretnék egy két órás előadást felvenni. Milyen minőségben érdemes? 4K? És egy Canon 650D-vel megoldható ilyen minőség? Pl. van akkora SD kártya, amit befogad és ráfér?
650D FullHD videó felvételre képes úgytudom. Pontosabban 1080p/30 képkocka, kb 45Mb/s bitrátával. A hang minőség is fontos, ha már előadásról van szó, ehhez megfelelő helyre kell elhelyezni. 2 órás videó ebben a beállításban kb 40 Gb-ot vesz igénybe, vagyis 64GB-os kártya kell bele minimum. Azt nem tudom, hogy ilyen hosszú videót engedélyez-e egyáltalán felvenni.
Állványt használj hozzá vagy tedd le fix helyre.
A kamera csak FullHD-ben képes videót rögzíteni:
"Videó mérete
1920×1080 (29,97, 25, 23,976 kép/mp)
1280×720 (59,94, 50 kép/mp)
640×480 (30, 25 kép/mp)
Videó hossza
Max. tartam 29 perc 59 mp, max. fájlméret 4 GB"
Forrás: Canon EOS 650D Műszaki adatok [ [link] ]
ami arc felvételére bőven elegendő.
És igen, lehet hozzá külső mikrofont csatlakoztatni:
"CSATOLÓ
...
Egyéb
Videokimenet (PAL/NTSC) (USB-csatlakozóba építve), HDMI mini kimenet (HDMI-CEC kompatibilis), külső mikrofon (3,5 mm-es sztereó mini jack)"
Elvileg a Canonnak van egy Webcam Utility nevű programja:
amivel ezt a kamerát webkameraként tudnád csatolni a számítógéphez - ezzel ki lehet kerülni a 4 GB-os fájlméret-határt, sőt akár élő adást is adhatsz - viszont a 650D nem szerepel a hivatalosan támogatott változatok között. ;(
Viszont "elvileg" - legalábbis a Reddit tanúsága szerint:
ez a Webcam Utility program nem eszközfüggő, így meg lehet próbálni a 650 D-vel is:
ilyen hosszú felvételnél nem csak a kártya írási sebessége és az adatmennyiség lehet gond, hanem a kamera melegedése is. pl. ha kihajtható a képernyő, akkor érdemes is kihajtani, mert az is fokozhatja a kamera melegedését.
még szerencse is, hogy nem tud a kamerád 4K-t, mert az csak fokozza a problémákat.
a legtöbb fényképezőgéppel (a 2020 előtt megjelentekkel pláne) általában nem lehet 30 percnél hosszabb videót felvenni. automatikusan megáll a felvétel és újra kell indítanod - ehhez érdemes figyelni is a kamerára, meg egy stoppert indítani is a kamerával együtt. és így is hiányozni fog néhány másodperc a felvételből. érdemes lehet olyankor megállítani, amikor az előadásban valamilyen természetes szünet, vagy megszakítás van.
a 4GB fájlméret viszont nem okoz gondot, ez is minden kamerára igaz szokott lenni, aminek a kártyája Fat32 fájlrendszert használ. ettől nem kell tartanod. ezt a kamera automatikusan és jól is kezeli.
ha a videó túllépi a 4GB-ot, egy új fájlban folytatja a felvételt. a fájlokat egy szerkesztő programban egymás után téve észrevétlen az átmenet, nem hiányzik belőle semmi.
ahogy írták, érdemes állványra, vagy valamilyen stabil felületre letenni a kamerát - lehetőleg olyan asztal, vagy egyéb legyen, amire nem támaszkodik, nem lökdösi senki, mert az a felvételen is látszani fog. az állványra is igaz, hogy ha véletlenül meglöki valaki, vagy pl. mozog valamennyire a padló alatta, akkor mocorogni fog a felvétel a kamera mozgása miatt.
a korábban linkelt adatlap szerint van mikrofon csatlakozás a kamerán, amit érdemes is használni. viszont nincs rajta fülhallgató csatlakozás, így ellenőrizni nem tudod, hogy rendesen működik-e a hang, megfelelő-e a hangszint, se túl halk, se túl hangos. a kijelzőn meg lehet jeleníteni a hangszintet, de rutin kell az értelmezéséhez.
a kamera saját mikrofonja általában elég gyenge, nem nagyon érdemes szöveg felvételre használni.
külső mikrofonnal jobb eredményt tudsz elérni, de a távolság a hangforrástól minden mikrofonnál gond. tompa és visszhangos lesz tőle a hang. a mikrofont célszerű egy hosszú kábellel minél közelebb tenni a beszélő szájához - ez puska mikrofonra is igaz, csak egy kicsit nagyobb távolsággal is működik.
előadáshoz legjobb megoldás, ha egy rádiós mikrofont tudsz a beszélőre tenni, így nem kell szenvedni a kábelezéssel (pl. Rode Wireless Go) viszont itt is figyelni kell rá, hogy ha a beszélő mellkasára csípteted a mikrofont és egy táblára ír, vagyis háttal van a kamerának, akkor a teste árnyékolhatja a vevő és az adó közti rádió jelet, így szakadozhat a hangja a felvételen. ilyenkor célszerűbb egy vezetékes mikrofont tenni a ruhájára és azt dugni a vezeték nélküli adóba, az adót pedig valahova oldalra tenni (akár a ruhája alá/zsebbe), hogy a teste minél kevésbé árnyékolja.
főleg, ha fontos a felvétel, akkor érdemes legalább a hangot, de lehetőleg a képet is több eszközzel, egymástól függetlenül rögzíteni, így ha az egyikkel valami gond van, a másik még akkor is ott lesz és nem maradsz használható felvétel nélkül.
mielőtt élesben használod ilyesmire a kamerát, mindenképp érdemes csinálni egy (pár) teszt felvételt, amiknél nem gond, ha valamiért nem sikerül jól, viszont tapasztalatokat szerezhetsz vele. ugyanolyan ideig, mint a felvételt tervezed, vegyél fel valamit. lehet akár otthon is próbafelvételt csinálni, de legjobb, ha ugyanazon a helyen tudod kipróbálni, ahol majd az éles felvételt tervezed. akkor a hangzás és miden más körülmény is hasonló lesz, így kevesebb meglepetés fog érni az éles helyzetben.
hosszú felvételnél az akku kapacitásra is érdemes figyelni, mert hosszú folyamatos működést akksival sem biztos, hogy bír a kamera. 220-ról működtetni meg bonyolultabb lehet - de még mindig kényelmesebb, mint akksit cserélgetni felvétel közben.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!