A "gamer" számítógépek használhatók munkára?
Az attól id függ, hogy milyen jellegű munkára kell felhasználni. Én speciel stúdiózok, zeneszerkesztési munkára használok számítógépet. Nálam egy gamer gép -még ha 5 millió forintos is - egy raklap sz*rt sem érne.
(Ja és még mielőtt írogatnátok a BÉNA 80 ezres Asus Xonar, Creative sound blaster típusú hangkártyákat és 1-2 külső hangkártyát. FELEJTÉSTEK EL, MERT PROFI ZENÉLÉSRE egyik sem JÓ semmire sem.)
Ugyanakkor lehet egy gamer gépet használni munkára, mivel bika erős VGA van az ilyen gépekben, ezért profi videoszerkesztésre, videovágásra, 3D modellezésre és egyéb grafikai munkálatokra használhatóak.
A 70'-es és 80'-as években teljesen más eszközökkel dolgoztak egy stúdióban. De még ott azokban a stúdióban, azokban az években, az akkori kornak megfelelő legjobb technikával dolgoztak.
Jelenleg a mai modern stúdiózáshoz, zenéléshez kell egy jó PC, de speciel erre a munkára egy gamer pc nem alkalmas.
Mert semmit sem számít, hogy pl: milyen vga van a gépben.
A creative kártyák alkalmatlanok minőségi zenélésre. Ahogyan az asus-é is. Aki profi szinten stúdiózik, ott a Creative, Asus semmit sem érnek, ezek nem zenélésre való kártyák. Ezek a hangkártyák (még ha a legdrágábbakat is nézzük), jó minőségű filmezésre és zeneHALLGATÁSRA jók, valamint a játékokban lévő hangeffektusokat szebben/élethűbben visszaadják. Ez szép és jó, de nem zenélési munkára valók.
A stúdió hangkártyák legyen az külső vagy belső PCIe-os, másképp is vannak tervezve. Egy 8 magos DSP chip-es hangkártya (pontosabban hangprocesszoros audio interfész), az olyan 350.000 Ft-tól kezdődik (persze vannak milliós összegűek is). Itt az igazi komoly márkák, az ESI, E-MU, M-Audio, Apogee, Marian, Avid, RME, Universal Audio...ezek mind professzionális stúdiómunkára lettek tervezve.
Ez már például nem egy szimpla hangkártya, hanem hangprocesszorkártya ezek mellé szoktak tenni társkártyaként stúdió hangkártyákat pl. ilyeneket:
(hozzáteszem ez a kártya önállóan, azaz külön is egy atomjó hangkártya)
Na itt kezdődnek valahol a zenélésre alkalmas hangkártyák, az Asus és Creative hangkártyák soha nem is voltak alkalmasak zenei munkákra.
Az, hogy valaki baromkodik egyet a Virtual DJ-vel, meg 1-2 ilyesmi dologgal hobbi szinten az, nem zenélés. :)
Pedig itt kezdődik a stúdiómunka, ez még nem is nagy kontroll panel, én 2 monitort használok, mert annyi hangsávval dolgozok.
Befér a gépházba (persze nagy méretű kell), olyan alaplapot kell venni, amin több Pcie csatlakozó van. Az ilyen felhasználású PC-kben sokszor nincsen külön VGA-kártya, az alaplapi integrált vidikártya van használatban.
Az olyanok akik komplett "hanglabort" működtetnek (oszcilloszkóppal, függvénygenerátorokkal, 5-6 darab analóg szintetizátorral, samplerekkel), van hogy mégtöbb és mégnagyobb kontroll panelekkel dolgoznak egyszerre.
Ez már egy külön világ. :D Egy ilyen jellegű PC árban vetekszik egy felsőkategóriás gamer pc-vel is, sőt még drágább is lehet akár.
Huhh, értem. Hát oké, a professzionális hangszett nyilván más, mint egy asztali PC, az ára a sokszorosa, itt viszont nyilván nem a grafikán meg ilyesmiken van a hangsúly. Fel nem fogom amúgy, 1 ember hogy a francba tud ennyi irányítóspanelt, függvénygenerátort, oszcillátort egyszerre kezelni.
A CPU-teljesítmény gondolom itt is jelentős, de "gétéá öthöz ultra grafikán" való videókártya pedig nem kell.
Hmmmm. Kezd a dolog érdekessé válni. Mondd csak, MIDI-készítést is vállalsz "empéháromból"?
Igazság szerint nem kell különösebben erős CPU teljesítmény, ABBAN AZ ESETBEN, HA használsz hangprocesszorkártyát (azaz minimum 6 magos DSP chip-es kártyát), mert a külön hangproci kártya arra van, hogy jelentősen kímélje a CPU-t. Persze nyilván nem baj, ha van egy jó CPU, már csak azért is, hogy jobban tudjanak futni a komolyabb zeneszerkesztő szoftverek. Amúgy egy ilyen gépbe RAM kell sok, mert ezek a hangkártyák azért zabálják a RAM-ot, főleg ha több hangsávban dolgozol. Tápegység ide is kell egy erős, rendszerhűtés viszont különösebben nem kell. Bár ezek a stúdióhangkártyák már jobban melegszenek, mint a hagyományos hangkártyák, ezért sokukon gyárilag van már hűtőborda is.
MIDI készítést már nem csinálok. Én hangszintézist kutatok, szintetizátorokhoz állítok elő új hangszíneket (most direkt nem írom le, hogy melyik szinti gyártó megbízásából), továbbá beatmaker-kedek, amatőr zenekaroknak veszek fel pár track-et, hangmérnökként is dolgoztam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!