Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mióta Linux-ot használok alig...

Mióta Linux-ot használok alig van hangja a merevlemeznek, hogy lehetséges ez?

Figyelt kérdés
Amíg windows-t használtam, ekég zajos volt, állandóan és folyamatosan darálószerű hangot adott ki. Mióta áttértem a linux-ra (PCLinuxOS), teljesen halk lett és ráadásul még gyorsabbnak is tűnik. A programok is hamarabb elindulnak.
2012. febr. 15. 23:27
 1/4 anonim ***** válasza:

A követezők minden rendszerre igazak, leegyszerűsítve:


A gépben található igazi memória mellett a rendszer használ a merevlemezen is területet, úgynevezett "tartalék" memóriaként. Ezt a területet, vagy fájlt úgy hívják: swap (ejtsd: szvep).


Ha nincs túl sok igazi memóriád a gépben, és elindítasz egy programot, ami már nem férne bele ebbe a memóriába, a rendszer a legrégebben használt programot (ami épp a háttérben van) "kiteszi" a merevlemezre, a swap területre. Minél több új programot nyitsz meg, annál több, korábban megnyitott, és nem használt program kerülhet a swap területre. Ha bezárod ezeket, vagy ha egy korábbi programra váltasz a tálcán, akkor más programokat kell "kitenni" a merevlemezre, és amit használni szeretnél, azt meg vissza kell tölteni a memóriába. Lényegében ezeket a memória-merevlemez műveleteket hívják swap-elésnek.


Ha Windows XP alatt kevesebb, mint 512MByte memóriád van, sokat fog a rendszer swap-elni, de még 512-vel sem ajánlatos sok programot megnyitni egyszerre.


XP alatt egyébként is folyik elég sok háttérművelet (indexelés, ilyesmi), ami Linux alatt nincs, vagy nem úgy történik, ahogy Windows-ban. Ezek a háttérműveletek is járhatnak merevlemezműveletekkel.


A Linux alapjaiban más rendszer, kifejezetten észrevehető tulajdonsága, hogy ésszerűbben bánik a memóriával is, ezért kevesebb, és hatékonyabb is a swap esemény.


Összességében ezek azok a lényegi dolgok, ami miatt feltűnt neked is, hogy nem dolgozik egyfolytában a merevlemez.

2012. febr. 16. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
De amikor dolgozik a merevlemez (pl másolás) akkor is sokkal csendesebb, gyakorlatilag zajtalan. Jómagam az eltérő és optimalizáltabb fájlrendszernek tudtam be, hogy talán kevesebbszer pozicionál a fej.
2012. febr. 16. 00:20
 3/4 anonim ***** válasza:

Az eltérő fájlrendszer is segít ebben. Itt van egy jól érthető és rövid leírás angolul arról, hogy mi a különbség:

[link]


Ha a Windows NTFS fájlrendszerét nem töredezettségmentesíted sokáig, akkor a fájlok apró darabokban lesznek szétszórva a lemezen, és tényleg sok fejpozícionálással jár, amíg át tudod őket másolni.


Egyébként egy frissen telepített rendszernél nem olyan meglepő, hogy csendes a merevlemez, hiszen még nem volt ideje a fájloknak összekuszálódni. Egy frissen felrakott Windows is csendesebb valószínűleg, mint a 3 éve telepített.


Harmadrészt pedig a jobb memóriakezelés is segít a fájlmásolásban. Ha több szabad memória áll rendelkezésre, a fájl nagyobb darabját lehet egyszerre beolvasni, ritkábban kell átpozícionálni a fájl új helyére és vissza. Lehet, hogy ez téves tipp, de talán ez is számít.

2012. febr. 16. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A Linux memóriakezelése klasszisokkal jobb, mint a Windowsé. A swap területet csak szükség esetén használja, a windows meg még 2 giga üres ram mellett is képes a swapbe szemetelni. Kevesebb swap, kevesebb lemezművelet.


Aztán ahogy már leírták, a filerendszer is jobb.


Amúgy win7 pl. háttérben folyamatosan töredezettségmentetsíteni is szokott, ami szintén darálja a HDD-t.

2012. febr. 16. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!