A szerver termek miért inkább Xeon-t vesznek Epyc processzorok helyett?
Epyc-ben sok a mag és 1 magra is több Passmark/Geekbench pontot nyomnak ki.
Mi a gond akkor?
A passmark az egy nagyon buta desktop benchmark, aminek semmi köze a szerver alkalmazásokhoz.
Nézz meg rendes szerver benchmarkokat a pl level1techen,anandtechen vagy akárhol, fogsz találni olyanokat ahol a kb azonos magszámú Xeonok ugyanolyan jók,akár jobvak és ha még olcsóbbak is...
A baromi nagy magszámú procik a nagy datacenterekbe valók, VMre pl feleslegesek mert ott a gazdaságosságot az határozza meg, hogy mennyibe kerül mellé a RAM. Ha VMre akarsz mondjuk 128 magos Epycet ahol mumkaállomásonként 4 szálat és 16GB RAMot osztasz ki akkor 64 VM-ed lesz amihet 1TB RAM szükséges, ezt csak 96 vagy 128GBos dimmekel tudod kivitelezni.
Nézd meg mennyibe kerül egy 128 magos Epyc Genoa és 12x128GB DDR5 reg ecc dimm. Nem lepne meg, ha e két tétel árából kijönne két komplett szerver :)
Van egy rakás tényező ami alapján egyik jobb lehet, mint a másik. Nem az a döntő mit tudnak a csúcsprocik...
Villamosenergia ingyen van, vagyis a havi iroda költségben. Megkérdeztem hogy nem baj-e hogy van nagyon faló szerver, azt mondták nem... Nekem aztán jó :)
De ha át kellene rakni egy másik helyre, biztos érdekelne a fogyasztása is :D
Visszatérve a témához 192 magos Epyc 500W-ot eszik és második leggyorsabb CPU (előtte is Epyc van):
Nem csak ebben a tesztben. Most ha Xeon-t szeretnék összerakni hogy 192 magom legyen, pár darab szerver kell hogy legyen 200W-os fogyasztásokkal ahol jóval meghaladom az 500W-ot is. És a Ryzen desktop CPU-kat is elnézve, nem nagyon akarja hogy lehagyják. Már olyan is elhangzott hogy nem ad ki újabb procit, minek? Magát előzze meg? Már rég régi dobogós...
"Most ha Xeon-t szeretnék összerakni hogy 192 magom legyen, pár darab szerver kell hogy legyen 200W-os fogyasztásokkal ahol jóval meghaladom az 500W-ot is. "
De a fogyasztás az mindegy, nem?
Azt meg el kell dönteni, hogy CPU mag kell vagy teljesítmény kell. Vedd figyelembe, hogy sok alkalmazasnál socket és core számmal a licencdíj is skálázódik...
Lusta vagyok kikeresni, de a 192 magos EPYCek a 10 000$-os ársávban mozognak, a mezei Epycek és Xeonok viszon ennek harmadánál és ez csak a proci..
Írtam a memóriát, számold ki mennyibe kerül a 12x128GB és mennyibe a 2x16x32GB vagy 2x16x64GB.
Két processzornál dupla annyi I/O,redundancia stb...
Oké hogy egy socket esetében az Epyc a best, de kisvállalatként nem vagy socketszámhoz kötve, ez azoknál a datacentereknél lényeg ahol maximalizált a socketszám mert az épület mérete véges.
Ha este lesz időm keresek neked calami rendes benchmarkot a phoronixnál...
Egyszerűen az AMD nem tud eleget gyártani. Nincs EPYC processzor nagy mennyiségben a piacon Xeon meg van sz@rásig. De egyre terjed az EPYC, de a piac 2/3-a még az Intelé. Nagy baj lenne, ha nem lenne Xeon.
100 egységből 30 EPYC az AMD 31-32-őt tud gyártani. Nagy megrendeléseket az Intel viszi mert ők a 100-ból 3-400-at simán gyártanak bármikor, olyan brutális kapacitásaik vannak.
Megszokás, bizalom, szerződések, ár.. akinek van esze, akinek van lehetősége, az AMD-re tért át, nyilván (tehát az, hogy 1 alaplap képes fogadni 2x128 magos procit, az beteg!! (Zen5Cigány magokkal meg 2x192!!)), de az intel is biztos lökött oda a nagy megrenelőinek olyan ajánlatot, aminél nem kellett megfontolni az AMD ajánlatát még ezekkel együtt se, fogyasztást és mindent is figyelembe véve se!
Több fronton fogyasztják az intel szerverpiacát amúgy. Az x86 témában ugye jön fel az AMD, folyamatosan kizeledik az amd az intelre, mint Xeon, de mellette az AWS (amazon) saját platformos arm szervereket használ, illetve amúgy is az arm alapú szerverek is nagyon terjedőben vannak. De hát tudható is volt, hogy nem lehet örökké monopol helyzetben az intel, nem lehet megtartani a 80-90+%-os piaci részesedést a szerver CPU téren.
Csak na, ez a legbeszédesebb talán:
While Intel earned $3.0 billion selling 75.9% of data center CPUs (in terms of units), AMD earned $2.8 billion selling 24.1% of server CPUs
Szerintem sem tud eleget gyártani. Mi 2 hónapja cseréltük le Epyc dupla procira, igaz csak 2x32 magos de viszont nagyobb órajellel... Ég és föld. Főnök is örül hogy nincs olyan nagy terhelés ugyanazok az aplikációk alatt, hamarább elkészülnek az Eshopok az xml feldolgozásakor (napi 2x frissíti az árakat az Eshopban és több százezer terméken kell körbe-körbe végig futnia).
Nekünk az volt a gond hogy csak Dell-t vehetünk mert a HP licencek miatt mindenki ki volt (Ilo és bios frissítés fizetett, Dellnél az iDrac ingyenes, biztonságosabb).
És akkor Dell tower szerverben nincs Epyc változatt, főleg 2,5" hot-swap helyekkel.
Most itt hangoskodik a szomszéd irodában egy Dell 2U Rack Epyc, falhoz támasztva 🤣 Így spórol helyet, másként nem tudod elrakni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!