Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Mi a különbség az Intel és...

Mi a különbség az Intel és AMD CPU-k között?

Figyelt kérdés

Szoktam olvasni, hogy Intel inkább munkára jó, míg az AMD inkább játékra. De nem értem, hogy miért? Ha közel azonos teljesítményű processzorokat nézünk, akkor általában az AMD győz tesztekben. Ha az AMD erősebb, akkor munkára miért jobb mégis az Intel?


Másik dolog. Arra emlékszem, hogy anno az Athlon korszakban azért kellett lecserélnem az AMD alapú PC-met, mert a processzor nem támogatott valamilyen SSE bővítményt, amire az akkori Photoshopnak szüksége volt és így kénytelen voltam Intel-re váltani. Azóta is Intel vonalon mozgok és nem követtem le a piacot, hogy mi változott. Ilyen dolgokkal manapság is baja van az AMD-nek?


Ha hosszú távot nézünk, mondjuk egy 4-6 évet, akkor melyikre érdemes alapozni?


Az igaz, hogy AMD esetén ritkábban változik a foglalat, így sokkal több generációt is kiszolgál ugyanaz az alaplap?



aug. 19. 16:48
1 2
 1/11 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
17%

hat jatekosok inkabb intelt hasznaltak es teszteken is az volt jobb jatekra

ugy a Ryzen kezdeti szeriaig

az eleg hosszu ido

FX szerias modulos amd prociktol kezdotott ez kb.


es tartott ugy Ryzen 4000/5000 szeriaig

attol elege kiegyenlitett lett

Zen 4 be amd tulsokmindent belenyomott szoval tul jo lett

Intel megugye jol elrontotta gyartast az se mutat jol faj is szivem erte nagyon


amire te gondolhatsz amd t azert ajanlottak "jatekra" mert kb. Azonos teljesitmenyt olcsobban tudtal kihozni

vagy tobb mag/szalal nagyobb gyorsitotarral aminek tehat gyakorlati elonye is volt


13/14 es inteleket erinti a problema, ott is inkabb a kazan szeriakat i7/9


szoval intelnel igyis maradhatsz/nal csak ugye ujabb platformjai csak most fognak jonni

amd nel meg mar kint vannak es jonnek bele kesobbiek is


erosen gondolkodok hogy mit varjak ki, ra e kenyszeruljek amd procira (megrogzott intel fanatikuskent)

varjak e ujabb ram tipusokra


ez a folytonos valtas rossz mindeg olyan elott jon amikor ember tervezne venni valamit

es mire normalizalodnak arak az megtobb ido

varjon 1evet vagy tobbet?

aug. 19. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
45%

neten rengeteg technikai adatot megtalalsz adott procikrol, meg adott architekturakrol (adott szeriak gyartas technologiajarol)

meg teszteket is rengeteget

magyar oldalakon is de angolokon megtobbet


ma mar videokon is (youtube)

aug. 19. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
43%

akar proci "terkepeket" ("tervrajzokat" meg szoszerinti tervrajzokat is valamelyekrol) is talalsz neten ha erdekel


[link]


igy fizikailag jobban feltudod fogni hogy adott specifikaciok mit takarnak

aug. 19. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
88%

"hogy Intel inkább munkára jó, míg az AMD inkább játékra. De nem értem, hogy miért?"


Mi sem értjük, ezt ott kellett volna megkérdezni ahol olvastad. Vannak munkafolyamatok amiben az intel architektúrája gyorsabb, vannak amiben az AMD-é. Játékban ugyanaz..


"Ha az AMD erősebb, akkor munkára miért jobb mégis az Intel?"

Nem tudjuk milyen teszteket nézel és milyen munkára gondolsz illetve gondolt a teszt amit láttál.


"Azóta is Intel vonalon mozgok és nem követtem le a piacot, hogy mi változott. Ilyen dolgokkal manapság is baja van az AMD-nek?"


Azóta az AMDnél lett AVX-512 míg az intel ezt teljesen kihagyta :D


"Ha hosszú távot nézünk, mondjuk egy 4-6 évet, akkor melyikre érdemes alapozni?"

Most az AMDre. Ahogy amlítetted több generációt támogatnak és az AM5-re vélhetően még jön egy generáció. KOntár írta, hogy a jelenlegi intel felhozatal az a problémák miatt felejtős, a következő intel generáció legkorábban télen kerül a boltokba.

aug. 19. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Ez az általános kép, amit olvasni lehet a két márkáról. Viszont ott van pl. a TheVR, akik elég komoly szinten értenek a konfigokhoz és azt látom, hogy ők kizárólag Intel + Nvidia kombóval tolják a kezdetek óta. Egyszerűen nem értem, hogy mi ennek az oka, pedig biztosan jó okuk van rá, hogy kerülik az AMD-t. Mellettük ott van a youtube-ról RP's Lair, aki hírhedten fanatikus AMD-s, ha játékról van szó (csak azzal foglalkozik).


Mindemellett AMD-ről több negatív vélemény, van mint Intelről. Nem stabil, túlságosan melegszik, sokat kell konfigolni. Míg Intelről ilyeneket nem lehet olvasni, ott inkább a kicsivel alacsony teljesítményt emlegetik (AMD-hez képest) és persze az utóbbi évek sebezhetőségeit, ami sokakat megingatott a márkában.

aug. 19. 21:58
 6/11 A kérdező kommentje:
A privátot köszönöm, rámutatott egy fontos dologra. Intel processzorokban van P-Core és E-Core, ami azt eredményezi, hogy a magok nem egyforma teljesítményűek. Rákeresve erre vannak olyan vélemények, hogy az Intel a P-Core-t csak a benchmarkok felturbózása miatt teszi bele. Nem tudom mennyire lehet igaz. De úgy látom, hogy az AMD is trükközik hasonlóval, csak ők C-vel jelölik a hybrid megoldásukat.
aug. 19. 22:12
 7/11 anonim ***** válasza:
42%

Nem nézek magyar youtubereket így fogalmam sincs mit miért csinálnak, ezt szintén tőlük kell megkérdezned.


"Mindemellett AMD-ről több negatív vélemény, van mint Intelről."

Ezt viszont erősen kétlem. Az intel kritikák akkor indultak be amikor az AMD visszatért a mezőnybe és 8mag 16 szálad olcsóbban adott, mint az intel 4 magot 8 szállal...


"Nem stabil, túlságosan melegszik, sokat kell konfigolni."

És ez mind hülyeség. Teljesen stabil - írom ezt most épp AMDről, egyáltalán nem melegszik jobban mint bármelyik konkurent intel processzor ( igazából kevésbé ) és a sokat kell konfigolni sem igaz. Berakod a procit és működik ellenben a 13-14gen K-s procikkal amikkel ha nem görcsölsz két napot akkor vagy instabilak vagy megsütik saját magukat, vagy rákötheted a központi fűtést amikor bevernek 300Wattot.


"Míg Intelről ilyeneket nem lehet olvasni, ott inkább a kicsivel alacsony teljesítményt emlegetik (AMD-hez képest)"

Ez megint valami általános hülyeség, de ez nem igaz. Attól függ mit hasonlítasz össze mivel.


A sebezhetőségekről az intel tulajok 90%-a nem is tud.


"Rákeresve erre vannak olyan vélemények, hogy az Intel a P-Core-t csak a benchmarkok felturbózása miatt teszi bele. Nem tudom mennyire lehet igaz"


Nettó baromság. A P magok a hagyományos magok amik korábban is a processzorokban voltak, korábban csak P magok voltak. Az E magok azok HT nélküli kisebb magok és ezek az all-core teljesítmény javítása érdekében kerültek a procikba, mivel az Intel a baromi sokat zabáló P magokból nem tudott eleget tenni a processzorokba - elolvadt volna a foglalat is :D


"De úgy látom, hogy az AMD is trükközik hasonlóval, csak ők C-vel jelölik a hybrid megoldásukat."

Az AMD nem trükközik semmilyen hasonlóval. A Zen4c "magok" módosított Zen4 magok, amiket a szerverekhez igazítottak. Ezek csak az L3 cahce méretében térnek el a Zen4 magoktól minden másban megegyeznek, míg az intel féle P és E magol totálisan különböznek. A Zen4c magokból egy másik gyártástechnológiai eljárással azonos felületre kétszer annyit tudnak elhelyezni, mint a Zen4 magokból. A sűrűbb kialakítás miatt a magonkénti/chipletenkénti TDP-t vissza kellett venni, ami az órajel csökkenésével jár de ezt és az L3 cache méretét leszámítva ezek teljesen megegyeznek a Zen4 magokkal, így azonos órajelen a teljesítményük is nagyjából ugyanannyi. Egyelőre a szervereken kívül asszem laptopokba került ilyenekből.


Szerintem ezeket az általánosításokat el kellene engedned, mert teljesen félrevezetőek.

aug. 19. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Ha teljesen elengedek mindent, amit olvasni lehet, akkor a józan ész azt diktálná, hogy a teszteken jobban teljesítő processzort vegye az ember. Ez manapság inkább az AMD szokot lenni. És még olcsóbb is. Valami oka mégiscsak van, hogy az emberek mégis a papíron gyengébb és drágább Intelt veszik.


> "Nettó baromság."


"The P-cores are similar to traditional CPU designs, with high clock speeds and Hyper-Threading capabilities, while the E-cores are smaller in size and consume significantly less power. Although the E-cores are slower and do not offer Hyper-Threading, they offer a peek into how low-power operations may function in the future of mobile systems."


Tehát van sebességben is különbség.


> "A Zen4c "magok" módosított Zen4 magok, amiket a szerverekhez igazítottak. Ezek csak az L3 cahce méretében térnek el a Zen4 magoktól minden másban megegyeznek, míg az intel féle P és E magol totálisan különböznek."


Ez nekem nem mond semmit. Mitől lesz szerverhez igazított egy mag?


Az L3 cache megint egy féligazság, mert másban is különbözik:


"A "Zen 4c" core is around 35% smaller in area on the die than a regular "Zen 4" core. Since none of its components is removed, the core features an identical IPC (single thread performance) to "Zen 4," as well as an identical ISA (instruction set). "Zen 4c" also supports SMT or 2 threads per core. The trade-off here is that "Zen 4c" cores are generally clocked lower than "Zen 4" cores, as they can operate at lower core voltages. This doesn't, however, make the "Zen 4c" comparable to an E-core by Intel's definition, these cores are still part of the same CPU clock speed band as the "Zen 4" cores, at least in the processors that's being launched today."


Eszerint a "c" mag is lassabb, tehát ők is trükköznek ezzel.


Kérdés, hogy ez hatással van-e a benchmarkokra. Ki csinálja jobban, az Intel vagy az AMD... Ilyen kérdések merülnek fel.

aug. 20. 00:10
 9/11 anonim ***** válasza:
74%

"Ez manapság inkább az AMD szokot lenni. És még olcsóbb is."

Egyik sem feltétlen igaz. Nem beszélhetsz általánosságban tesztekről, mert tesztelni lehet nagyon nagyon sok dolgot.


"Tehát van sebességben is különbség."

Nem azt írtam, hogy nincs sebességben különbség. Amit tőled idéztem ( és te is idézted ) az nettó baromság. Szövegértési problémáid vannak?


"Ez nekem nem mond semmit. Mitől lesz szerverhez igazított egy mag?"

Azonos méretű processzorba így kétszer annyi magot lehet Zen4C-ből belerakni. Zen3 alapú szerverprocesszorokban 64mag volt a plafon, Zen4-ben már 96mag, Zen4c esetében 128mag jelenleg a legtöbb ami elérhető.


"Az L3 cache megint egy féligazság, mert másban is különbözik:"

És erre bemásolod ugyanazt angolul, amit én leírtam magyarul. Mondom, hogy nem érted amit olvasol... :D


"Eszerint a "c" mag is lassabb, tehát ők is trükköznek ezzel."

Ebben semmi trükközés nincs. 8 magnyi helyen nem tudsz 16 magnyi hőt leadni.


"Kérdés, hogy ez hatással van-e a benchmarkokra. Ki csinálja jobban, az Intel vagy az AMD... Ilyen kérdések merülnek fel."

Senki nem vesz benchmarkra processzort - legfeljebb néhány unatkozó kretén. Zen4c-t jelenleg desktopra nem árulnak, csak szerverekbe és laptopokba.

Az intel biztos hogy nem jól csinálta, mivel a 15. generációnál kukázzák a jelenlegi architektúrát. A szerverpiac szempontjából az AMD baromi jól csinálta az elmúlt néhány évben, viszont ez néhány esetben hátrányba hozta a desktop piacon ( pl egyes termékkategóriák teljesen kimaradtak ).


Továbbra is az a kérdés, hogy mi a kérdés.

Ahogy az eején is leírtam van munka amire jobb az intel és van amire jobb az AMD, aztán ezeket az eredményeket lehet differenciálni a termékek ára szerint és kijöhet olyan is pl hogy az egyik jobb de aránytalanul drága...


Jelenleg mindkét gyártótól elérhető a piacon legalább 4 generációnyi termék a 2 magos hulladéktól a 32 szálas ultradrága procikig, ezekről nem lehet általánosságban nyilatkozni...

aug. 20. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
33%

Az AMD csak másodhegedűs volt és az is marad. Már akkor hőmegfutás-elleni védelmet tudtak az Intelek, amikor az AMD elfüstölt egy leállt ventillátor vagy leesett hűtőborda miatt.


Vagy 20 éve csak Intelt vásárolok, most gondoltam idő szerű a fejlesztés, vettem egy Ryzen alaplapot + AMD CPU-t, ráadásul prémium alaplapot vettem. 1 hétig bírtam, állandó fagyások (a többi hardvert nem cseréltem). Most gariztatom az egészet, ha egyáltalán elfogdják a reklamációm. soha többé AMD!!! Egy rakás sz@r!

szept. 24. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!