Lehetséges lenne elektroncsöves alkatrészekből megépíteni egy jelenkori átlagos irodai laptop processzort?
Arra vagyok kíváncsi hogy ha eltekintünk a nyilván valóan nem takarékos működési elvtől akkor elméletben lehetséges a 1940-es évek vákuum és eletron csöveiből (meg további korhű alkatrészekből) egy jelenkori belépő szintű cpu-t összerakni ami ugyan azt a számítási teljesítményt tudja nyújtani nagyobb méretben(sokkal-sokkal nagyobb méretben)?
Egyáltalán mekkora lenne így? Mint egy város? És mennyi energia kellene a működéséhez?
Ha nem lehet megcsinálni akkor pontosan melyek lennének azok a komponensek amiket nem lehetne megoldani?
Ezt írtam:
"Eleve, a ferritgyűrűs kiépítésűt csak manuálisan lehetett legyártani, bitenként fűzve. 64 kB az 65536 gyűrűből állt volna, ha lett volna ekkora kapacitású."
Korrigálom:
A ferritgyűrűs memóriát csak manuálisan lehetett legyártani, bitenként fűzve. 64 kByte az 65536-szor 8, azaz több mint fél millió gyűrűből állt volna, már ha lett volna ekkora kapacitású.
13,
Az apró, néhány tized milliméteres gyűrűket külön nem rögzítik, azokat csak a keretre feszített huzalokból álló háló tartja, esetenként a rezgéscsillapítás érdekében géllel, lakkal, vagy műgyantával kiöntve. Jellemző sűrűség a négyzetmilliméterenkénti egy gyűrű volt, ami az addig szokásos eszközökkel szemben nagy adatsűrűséget eredményezett, pedig a hozzávezetések forrszemeit tartalmazó keret jelentősen megnövelte a blokkok méreteit. Gyártása kezdetben igen drága, aprólékos kézi munka volt, (ruhaipari dolgozók végezték a gyűrűs tárak fűzését) automatizálása nem sikerült, az olcsóbb ferritgyűrűs tárakkal szinte együtt váltak elérhetővé az integrált félvezetős eszközök. Az összes gyűrűn átfutó olvasó szál is a könnyebb fűzés miatt lett átlósan befűzve.
A képen látható modul már nagyon nagy integráltságú. Ez jelentette a technológia csúcsát. Korábban ennél csak nagyobbak és nehezebbek voltak. Azt érdemes tudni, hogy minden egyes gyűrűn, négy (lakkal) szigetelt réz-vezetéket kellett átfűzni.
A kinagyított rész mutatja a gyűrűk elhelyezkedését de a vezetékezést csak részben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!