Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Melyik chipek tárolják ezeket...

Melyik chipek tárolják ezeket az információkat, melyik különböző IC látja el a vezérléseket egy átlagos mai alaplapban?

Figyelt kérdés

Szeretnék segítséget kérni abban,hogy a mai alaplapokban található chipek-ben és mikroprocesszorokban, amelyek integrálva lettek az alaplapon, melyikében helyezkednek el az alábbi régi elnevezést használó különböző vezérlő ic-k, vagy éppen mi váltotta fel ezeket a korábbi mikroprocesszorokat. Van e erről esetleg valami áttekinthető, vagy mai felépítésben összefésülhető dokumentáció a neten, vagy valami leírás?


Alap esetben egy mai legújabb, ASUS alaplap felépítése érdekelne ebből a szempontból a kérdésre vonatkoztatva. Ha esetleg tud valaki egy áramkör felépítési térképet mutatni vagy küldeni, kérem tegye meg privátban.


Programozható periféria interfész 8255, PPI

Billentyűzet vezérlő IC 8042,

Interrupt vezérlő IC 8259, PIC

Programozható számláló-időzítő IC, 8253

DMA IC, 8237

Co-Processor, 8087 Microprocessor

Clock Generator/Oscillator IC, 8284

Bus vezérlő IC, 8288 IC



Előre is köszönöm bárki segítségét!!



2022. márc. 13. 03:13
 1/8 Alex Fly ***** válasza:
A koprocesszor ma már a CPU része. A többit az alaplapi chipset illetve a SIO tartalmazza.
2022. márc. 13. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Ezt mind értem, de ez így még túl komplikált és felületes válasz a konkrétumokhoz. Mi a neve és típusa ezeknek a chipeknek pontosan, amelyekben integrálva lettek ezek a korábbi mikroprocesszorok és periféria vezérlő egységek. Itt ez lenne a lényeg. Konkrétumok és leginkább egy áttekinthető leírásra vagy dokumentációra lenne szükségem ebben a témában. Egy-két mondatban ezt nem lehet kifejteni és meghatározni.Odáig mindenkinek világos, hogy ezek amikről beszélünk mikro és nanochipekbe lettek integrálva, de melyikben? Hogyan és hol helyezkednek el ezek a mai alaplapon, típus és név S

szerint?

2022. márc. 13. 23:54
 3/8 anonim ***** válasza:

Igen.

Ez így tényleg elég felületes válasz. Engem is érdekelne ez.

Ma már szinte köztudott, hogy szinte semmi sem úgy használható és semmi sem úgy működik az informatikában, mint régen. Minden megváltozott. Szerintem sajnos hátrányára és nem előnyére. Egyedűl csak a számítógépek tárolókapacitása és sebessége lett fantasztikus. De minden más szinte teljesen megközelíthetetlen, átláthatatlan és sokkal bonyolultabb lett és bonyolultabban is működik. Na már ezekhez a hardware egységekhez a Windowson keresztűl, közvetlenűl hozzá sem lehet férni. DOS módból pedig azért nem érthetőek el a teljes hardware egységek, mert nem 8 és 16 bites címzéseket használnak, hanem 32, 64 és ennél magasabb. Olyan durva trükközésekre van szükség Dosból és Windowsból srm különben, hogy az egésztől már a kezdetekben elmegy a kedve egy kezdő vagy tanuló hardwer programozóknak is és sokszor a profik is akadályokba ütközhetnek. Sajnos a mai számítógépek hardware működési elvei már nem egyértelműek és sok minden, elérhetetlen a laikusok számára és le lettek titkosítva ezek a hardware programozáshoz vezető egyszerűbb egérutak és megközelítések. Ma már mindenhez külön driverek, dinamikus könyvtárakban foglalt kiegészítő parancsok és címzések, ahhoz speciális programkódokkal és egyedi rutinokkal történő hozzáférések szükségesek. Annak a régi világnak már vége, amire te keresed a konkrét választ. Sokszor a mai gépek kezeléséhez és teljes működésének átlátásához és megértéséhez, akadémiai szintű tudás szükséges. A 2000-es évektől kezdve, szinte mindenki elvesztette a fonalat ezen a téren és már csak sallangokban és kódnyelvekben képes gondolkodni a számítástechnikában, számítástechnikáról, de tulajdonképpen a mai számítógépek és alaplapi egységek végtelen és szerteágazó lehetőségeit, már senki nem látja át. Sokkal többet is tudnak annál a mai alaplapok mint bárki gondolná, csak erről sem a gyártók sem a kereskedők nem fogják az átlagfelhasználokat tájékoztatni. Nos vagy keményen és mélyen, szinte már már megszállott módon beleásod magad a témába, vagy a büdös életbe semmit meg nem fogsz tudni ezekről az alaplapokról és számítógépes belső és külső perifériák működéséről és annak címzési és programozással történő elérési trükjjeiről a mai viszonylatokat tekintve.

2022. márc. 14. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Alex Fly ***** válasza:

Akkor mégegyszer: a mai alaplapokon már általában nem használnak mindenre külön vezérlőt, hanem az alaplapi chipsetbe vannak integrálva.

Ha pontos típust szeretnél, akkor az általam jelenleg használt deszka esetében ez az AMD A75.

Kivétel a koprocesszor, mivel az x87 vonalat megszüntették, amikor ezek integrálva lettek a CPU-ba (486 DX-től), mivel onnantól teljesen felesleges.

2022. márc. 14. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Ez roppant érdekes.Akkor gyakorlatilag semmi konkrét leírás nincsen arról,amit az úr keres,hogy a mai mikroprocesszorokban és chipek-ben mi van integrálva a különböző alaplapokon? Mindegyik alaplapon máshol vannak ezek a chipek? Nincs valami egységesség? Akkor a winfos és a linux honnan a bús francból tudja kezelni driverekkel, egységes módon ezeket a perifáriákat, mesterséges intelligenciával találja meg a különböző perifériákat a gépben. Tudtommal a billenytűzet vezérlés még mindig 60-as és 64-es IO porton zajlik. Továbbra is a 61 és 62 porton lehet elérni a belső hangszórót, amit a 8253 vezérlő ic chipbe integrált változata kezel. Továbbra is a 70-es porttól lehet elérni a BIOS megszakításokat. Mi változott valójában? Ő valójában úgy látom erre lenne kíváncsi.Ezek szakmai titkok,vagy szuper titkos infóknak számítanak,amit semelyik usernek nem fogják az órára kötni?? Nem létezik, hogy nincs erről valami összefoglaló leírás, hogyan működnek a mai alaplapok és milyen feladatot látna el rajta a különböző chipek. Elég furi lenne. Mond azt inkább, hogy neked is csak felületes tudásod van erről és fogalmad nincs, melyik chipben mi van. Az arc itt konkrét infókat és dokumentumokat keres erről, nem pár szavas vázlatokat.Azt mindenki vágja, hogy a chipekben vannak integrálva ezek a régi perifériák, de melyikbe és melyik alaplapon. Nekem pl Gigabyte alaplapom van, azon hol a fészkes fenében vannak ezek a perifériák? Melyik chipben,vágod? Mert chip az van rajta szarásig, csak éppen róla szóló konkrét infó nincs sehol.
2022. márc. 14. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Mindegyik alaplapon máshol és ezek szakmai titkok,amiket nem fognak manapság már egyik felhasználóknak sem dokumentáció szerűen közölni.


A a múlt az a múlt volt,ami már régen elmúlt!!!!


Ma viszont élj a jelennek. Ma már csak szép lehetsz maximum,okos nem. Semmi sem úgy működik manapság,mint bárki azt gondolná. Egy egy berendezéshez már csak kódokkal,jelszavakkal,speciális jogosultságokkal és komoly titkos trükközésekkel lehet hozzáférni. Lásd különböző android rendszerek, arduinós és rasberry pi, vagy pic elektronikai kommunikációs rendszerek, melyek soros vonali és usb interfészeken keresztül működnek és úgy látnak el professzionális lehetőséget más más elektronikai berendezésekkel történő input/output, oda-vissza kommunikációk megvalósításában.Millió és millió trükkje és titka van manapság minden kommunikációs, hálózati és rendszerprogramozási dolognak. Próbálj meg információt kérni a közvetlen gyártóktól egy konkrét alaplappal kapcsolatban,hogy melyik chip milyen feladatot lát el, vagy a Microsoft külképviseletétől. Hátha tudnak segíteni neked. Máskülönben az életben nem fog itt előállni senki sem érdemi segítséggel, infóval és dokumentációkkal, mert az emberek nagy többségének ugyanúgy halvány lila gőze sincs erről, ahogy neked sem. De kuurvvaaa nagy okosságokat és litániákat mindenki képes írni erről,akár én magam is,persze mögötte ugyanúgy én sem vágom ezeket;)

2022. márc. 14. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Igen teljesen igazatok van!! Ma mi van ugye? A legtöbb alaplapot megvásárolhatod olcsón OEM-ben is. Mit kapsz hozzá valójában? Ha fanyar pofát vágsz, akár egy nyaklevest is kísérőnek, ezen kívül semmit. Doksi nulla. Ha nem OEM-ben veszed, hanem szépen kifizetsz érte egy rakás casht, akkor kapsz hozzá egy szép zöld, vagy kék, vagy piros füzetecskét,amiben le van írva,hogy installáld, mit hova dugdossál be és mit nem dugdoss be még véletlenül sem, mert azonnal elszáll az egész,mint a győzelmi zászló.Konkrét infórmáció a chipekről és egyéb perifériákról nulla. Max arról, hogy milyen procit bír el, amit még belenyomathatsz és vedd meg hozzá kapásból a legdrágább felsőkategóriás processzort, mert azzal aztán úgy fog röpülni a kis boszorkány,mint a váci postás, akit a ló rúgott valagba a 70-es évek derekán. Ezzel szemben mi volt régen? Még azt is leírták az alaplapról, hogy hol melyik IO címen tudod megpiszkálni a billentyűzetet,vagy pont az egyik előző kommentelő leírása alapján, a belső csipogóját a gépnek. Ott még képben lehettél és világos volt minden. Arról nem is beszélve, ha elszállt valami tudtad cserélni,akár forrasztással is. Ma mit forrasztasz bazzzadmeg?? Mit?? Az újjadat előbb szétforrasztod és elégeted a műanyag burkolatot a PCI buson, mire egy chipet is kiszednél belőle. Ha nem rendelkezel, professzionális közel fél millás légfúvós pákával, még egy hangyának kinéző kibaasszott ellenállást sem tudsz kiszedni belőle roncsolás nélkül, nemhogy egy chipet. Hol itt a felhasználóbarátság? Hol van itt a forradalmasítás, hol van itt az átláthatóság és kezelhetőség és feszleszthetőség? Hol a mocskos pichába? Sehol gyerköcök, sehol. Kezeld és kezelj úgy mindent, ahogy azt a NAGY NAGY testvér megszabdta és előírta és ne keress kiutakat és okosságokat a gépedben, mert előbb hazavágod vele az alaplapod, az egész oprendszert és mindent, ha sokáig baxakodsz vele. Használd rendeltetésszerűen. Nem kell neked tudnod semmiről kis user, csak légy szép és fésült minden nap és szopd a faxxt, amik folyik belőle a nedv. Ez van hapsikáim. Ez jutott nekünk, a mai bőséges informatikai világ hatalmas mezején.
2022. márc. 14. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ezt a dumát,azta ku. 😂😂😂😂😂😂

Látom te sem ma jöttél a falvédőről

és nem sikerült átmosni a kisokost sem.

Beszarock rajtatok😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Amikor az igazi infósok jönnek össze itt látom ez a szitu megy most.

2022. márc. 14. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!