Melyik Macbookot vennéd ezek közül használtan?
Bizonyos középerős feladatokra vennék egy használt macbookot, több teszt,videó stb átbujása után arra jutottam, hogy kb mindkettő alkalmas arra amire kell a meglévő árkategoriában, de nem tudom merre billenjek.
A. Macbook PRO 2015 Early (i5, 8GM RAM, SSD)
B. Macbook AIR 2017 (i5 ,8GB ram, ssd)
Tudom a 2015-ös PRO előnyeit a kimenetek miatt és hogy van hűtése+ azt a szériát nagyon dícsérik + kicsit a proci is erősebb. De vajon a 2 évvel fiatalabb AIR járhat e bármilyen előnnyel (főleg teljesítmény terén) a kora miatt??
Kérem olyanok válaszoljanak akik értenek a Macbookokhoz és a vegyél inkább XY Windows PC-t story-t eleve hagyjuk. Köszi.
m1--es Airem van arról írok :D
Szerintem gyűjtsél rá veszet jó gép, nulla hang, és éppen csak kézmeleg.
"Amúgy akkor a 2016 alattiak nem is tudnak mit kezdeni a HEVC-es cuccokkal?"
A HEVC támogatás a core i(x)-6000 családdal érkezett az az előttiekben ilyen nincs. Le tudják játszani, de szerkesztésnél már brutál laggokba lehet belefutni. A febt enkített Macbook Pro DG is kifordul magából ha a 4K60-as videóval mindenféle mókolás nélkül akarsz dolgozni.
És akkor itt még csak kisebb vágásokról meg esetleg egy LUT ráhózásáról van szó, semmi komolyabb 10bites videóról, ipari formátumukról nincs szó.
A FinalCut talán a legjobb a videóvágók között, csak az alá ma már kicsit komolyabb hardver kell, mint ezek az ultramobil 5000-res intelek :/
A videóanyagnál a hardver szempontjából elég lényeges a tömörítés. Ha nem támogatott hardveresen az adott formátum akkor a processzor gyakorlatilag leolvad a munkától :)
Meg lehet oldani, hogy nem tömörített anyagot használsz ez esetben viszont a forrás mérete lesz brutálisan nagy és az SSD adatkapcsolatának sávszélessége illetve a kevés memória lesz a gond.
Ha mondjuk tömörített HEVC anyagod van át tudod konvertálni nem tömörített formátummá, de ettől is leolvad a processzor...
Tudsz proxyfájlokat generálni amivel könnyen tud dolgozni a gép, de a generálás is idő és processzorigényes.
A Final Cut ( asszem a Premiere-t messze megelőzve ) egy nagyon jól optimalizált program ( mint úgy a kizárólagosan OSX-re fejlesztett cuccok ) és ez képes arra, hogy a rendszerből az utolsó százaléknyi teljesítményt is kifacsarja. Az ilyen fancy laptopokban pedig nincs kellő méretű hely a hűtésnek. Elindítasz egy rendert az garantáltan 100%-ra tolja a processzor, memória és igp terhelést és innentől már csak a hűtés hatékonyságán múlik, hogy mennyire melegszik fel a rendszer.
Haverom MBProja 4mag 8 szál + igp +dedikált videó és ezt gond nélkül 100%-on tudja hajtani a Final Cut néhány munkafolyamatnál. Sőt, nálam 8/16-os Ryzen 7-et is 100%-ra hajtja sok esetben a Premiere Pro. Az az anyag, ami az én 6-8-szor nagyobb teljesítményű processzoromat dolgoztatja mondjuk negyed órán át, az nálad minimum 2óra folyamatos 100% terhelésű üzemet jelent. Hát ott már azért szépen átmelegszik minden :)
Lefagyni nem fagy le - és nyilván az a jó ha 100%-on van hajtva a processzor, hisz ezért vesszük - de 2 magos régi processzorral csinálni azt a munkát ami simán igényel 8-12 magot..
Kicsit türelmes vagy, megvárod amíg a Final Cut néhány művelet után utoléri magát ( van egy állapotjelző sávja, azt érdemes néha figyelni ) akkor megy a dolog de messze nem hatékony. Egyik ismerősöm próbálkozott valami 2018 körüli Air-en Premiere proval megvágni egy rövid anyagot, laggolás és diavetítés volt a meló így hagyta az egészet :)
Itt jön képbe az a különbség ami az újabb procik ( pl M1) és a régiek között vannak, az újabbak a saját fixfunkciós egységeikkel hatékonyan, kevés energiából tudják csinálni azokat a dolgokat amiket egy régi intelnek vagy AMDnek "erőből" kell számolnia és a felhasznált áramfogyasztás különbsége az hőként jelenik meg a processzorhűtőn. :)
...one more thing!
A fent említett hűtés problémát figyelembe véve, jobban járnék esetleg hasonló kategorában iMac-el vagy Mac Minivel?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!