Melyik Macbookot vennéd ezek közül használtan?
Bizonyos középerős feladatokra vennék egy használt macbookot, több teszt,videó stb átbujása után arra jutottam, hogy kb mindkettő alkalmas arra amire kell a meglévő árkategoriában, de nem tudom merre billenjek.
A. Macbook PRO 2015 Early (i5, 8GM RAM, SSD)
B. Macbook AIR 2017 (i5 ,8GB ram, ssd)
Tudom a 2015-ös PRO előnyeit a kimenetek miatt és hogy van hűtése+ azt a szériát nagyon dícsérik + kicsit a proci is erősebb. De vajon a 2 évvel fiatalabb AIR járhat e bármilyen előnnyel (főleg teljesítmény terén) a kora miatt??
Kérem olyanok válaszoljanak akik értenek a Macbookokhoz és a vegyél inkább XY Windows PC-t story-t eleve hagyjuk. Köszi.
Fogalmam nincs mennyibe lenne de soha a büdös életbe nem vennék Apple terméket amíg olyan rajta az OS mintha ketrecbe lennél zárva...
Egyébként az hogy "i5" az semmit nem jelent mert ha egyik Legyen mondjuk egy 5000-és a másik meg 7000-és i5 akkor nyilván a 7000-és éri meg.
Ha jól látom akkor Pro is 13-as? Mert a 2015-os 15-ös Prokat csak i7-el szerelték
Ez esetben ugyanaz a generációs proci van a két gépben.
via Mactracker - [link]
A. Macbook PRO 2015 Early (i5, 8GM RAM, SSD)
Processor: Intel Core i5 or Core i7 (5257U, 5287U, 5557U) ("Broadwell")
B. Macbook AIR 2017 (i5 ,8GB ram, ssd)
Processor: Intel Core i5 or Core i7 (5350U, 5650U) ("Broadwell")
A Macbook pro képernyőfelbontása nagyobb, magasabb számot kapott az IGPje az intelnél így talán erősebb is ( a 13"-osokban még nem volt dedikált videokártya, mint a 16"-osokban) és ha még a hűtése is jobb...
Nem tudom neked mi számít középerős feladatnak, haveromnak mid 2015-ös dual graphics 16" MBProja van, na az a felsoroltak akármelyikét alázza. 2mag 4 szálas proci helyett 4 mag 8 szál, dedikált Radeon R9-cel - bár a videóvágás erősen próbára teszi a hűtést :D
Egy ilyennek a használt ára 3kiló és ha a nyers teljesítményt nézzük, akkor ezt ma egy 250 000Ft-os új laptop simán kettéh*gyozza, a fentebb felsorolt 13"-os cuccokat meg duplán.
Még mielőtt jönnek a haterek és almaratyik: nem az apple sz@r, hanem a kérdésben szereplő hardver öreg már, PCben is ugyanolyan tökmindegy..
Te tudod mik azok a középerős feladatok ( ez nekem nem mond semmit )de ha munkára kell akkor jól gondold meg, hogy kiadsz-e a 7 éves technikáért 180-220 000-ret mert mióta ezeket az Apple piacra dobta azóta eltelt 7 év. Sok munkafolyamattal a mai M1-es Apple gépek kétszer, háromszor gyorsabban végeznek és a 2022-es igények és munkák nem biztos hogy passzolnak a 2014/15-ös teljesítményhez. Vannak olyan "középerős" 2022-es munkák, amik még 2015-ben nem is léteztek és nem tudod őket hatékonyan és gyorsan elvégezni egy öreg technikával.
Nem, nem azt mondom vegyél PC-t, hanem azt hogy ha csak ilyen lim-lom dolgokra kell a cucc és kell az almás logó akkor vedd. Ha komolyabban dolgoznál vele akkor viszont hagyd a 'csába, tegyél még hozzá lehetőségeid szerint és próbálj meg venni egy M1-es Airt.
Alma logo nem érdekel, de a PC sem mint írtam.
Most éppen még nincs pénzem még az M1-re, viszont meg akarom tanulni a Final Cut-ot használni,amihez nem jó a PC+ PC-m amúgy is van. Mindeközben egyszerűbb webes videókat akkor már azon vágnék +egyéb kisebb PS feladatok. Illetve régóta mindenem aplle a laptopot kivéve, szóval magával az OS-el is ismerkednék ezalatt. Erre kéne egy macbook átmenetileg.
Szóval újfent kérném, hogy ezt a PC/Windows mit aláz kérdést napoljuk, aki ezt szeretné kiélni, az nyisson új topicot. Sőt a hackintos gányolás sem érdekel, csak a fenti kérdés, amire ráadásul már kaptam kb választ már 95%-ban.
"Szóval újfent kérném, hogy ezt a PC/Windows mit aláz kérdést napoljuk"
Sajnálom, hogy nem értetted amit írtam: nem a PC/Windowz aláz. Azt a 7 éves intel procit és a körítését bármi alázza 2022-ben, lassan már egy qrva mobiltelefon is mert az idő repül, a hardverek fejlődnek.
Na és pont itt jön elő a probléma amit írtam: a Final Cut.
A videovágás az erősen processzor és GPU igényes folyamat, haverom is erre használja a saját 2015-ös MBP-ját - csak ott van kétszer annyi "processzormag", kétszer annyi ram mint a kérdésben szereplő konfigoknál plusz egy dedikált videókártya és sok esetben ő is küszködik vele, pedig semmi high-end cuccot nem csinál. Pár perces drón/gopro videók vágás, pár áttűnés, color grading és az a 16"-os MBP is letérdel a munka alatt. Nyilván ő nem profi formátumokkal dolgozik, nincs prores sőt nem akar proxyval sem foglalkozni így neki a H264-es anyagok jutottak amivel amúgy korához képest teljesen korrektül elboldogul a gép, a gondok akkor jönnek amikor HEVC anyag jön le a drónból (4K60fps), ugyanis 2015ben még nem volt ezekben a cuccokban hardveres támogatás ehhez. Na akkor van ám diavetítés a Final Cutban :D
A videóvágás és renderelés az nem középerős meló, főleg nem ennek a 7 éveg technikának. Hidd el, láttam párszor milyen az amikor CPU/VRAM usage kiakad 100%-on,a hűtő kifordul magából a laptopon meg főzni lehet :D
Igen, tudom ezeket anno tartalomkészítésre találták ki és ez így is van. Csak akkoriban még nem volt általános a 4K60 meg úgy a 4K sem, aki meg ekkorában utazott annak erre Mac Pro-ja volt.
Itt már előfordulnak olyan hardveres korlátok, amik nagyon csúnyán megsz0patnak, persze proxyt tudsz bármiből csinálni, addig szotyizol amíg elkészül a proxy és utána igazából a 8K-val is boldogulsz vágás közben, a gép meg majd renderel amíg alszol.
Pont ezek azok, amit egy M1 csipőból megold mert megvan benne a szükséges hardveres fixfunkciós egység :/
Ugyanezek a későbbo MBPokban is benne vannak, főleg ahol újabb dedikált videokártya van, az nagyon sokat dob Final Cuton.
Mondom mégegyszer: nem a PC/Win a lényeg. Az iMacekben is ugyanolyan i5 és i7 volt, mint a PC-kben és a Mac Proban is ugyanolyan Xeon volt mint a PC munkaállomásokban, csak egy 7-8gen intel ilyen munkákra messze jobb egy iMacban ( vagy PCben) mint ezek az ultramobil 2 magos Broadwellek. Magasabb TDP, több magy, újabb utásítások, újabb hardveres videó dekóder és enkóder. Az a hardver ami Final Cut alá kellene az csilliárdokba kerül Macbook Pro esetében ( és leginkább a 16"-osokban fogod megtalálni).
Ha nem akarsz nagy videofájlokkal, nagy felbontáson, sok effekttel dolgozni és megfelel a proxy-s megoldás akkor végülis jók a fentiek is. Ha meg így látatlanban kapott vélemények téged 95%-ban meggyőznek akkor legyen. Én láttma mit tud a 16"-os dedikált videókártyás MBPro, az alá én nem mennék, de ez csak a maradék 5% :)
Ha kellene kicsit több extra a videózáshoz akkor a 13"-os méretben talán érdemes lenne megpróbálni a late 2016-os Pro, azokba már Skylake procik vannak amik már támogatják a HEVC enkódolást/dekódolást ami kincset ér, ha ilyen formátummal is dolgoznál akkor nagyon nagy segítség és talán még nem jelentősen drágább, mint a 2015-ös.
Photoshopra én a 13-as Prot választanám, annak nagyobb a felbontása meg szerintem ott a panel is alkalmas a pro munkára, míg az Airnél ebben nem vagyok biztos ( kikeresni meg lusta vagyok ).
Valóban félreértettelek sorry, de leginkább az első válaszolónak szólt úgyis.
Köszi a részletes választ van benne sok érdekes infó! Amúgy alapvetően tanulni akarom a programot és amiken gyakrolnék azok főleg egyszerűbb webes videók max 1080p,de néha még kisebb is mert régi DVD-ről mentett cuccok, régi anyagok archiválásra. Gondoltam a kettőt összekötöm a Final tanulással, és majd idővel jöhet az M1 de addigra képben leszek az MacOS-el és a Final-al is. Persze néha megvágnék 1-1 saját 4K anyagot is, de akkor azt nem ezen fogom. :)
Viszont akkor kicsivel feljebb lépésen elgondolkodom, a 2016 pro irányába, meg is nézem gyorsan az árakat.Az AIR-t viszont elvetettem mint ötlet.
Amúgy akkor a 2016 alattiak nem is tudnak mit kezdeni a HEVC-es cuccokkal?
Köszi!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!