Mennyire jó adattárolásra a külső HDD, vagy meddig tárolja a fotóimat? Hány évente írjam ki őket egy újra? Van vmi tartós megoldás fotó, videó tárolásra? Vagy ha 2-re ki van írva minden, akkor az úgy jó, mert egyszerre nem romlik el mindkettő?
A gyártók általában 10 év garanciát vállalnak rá. Tudni érdemes, hogy a szekrényben álló hdd élettartama nem nő, sőt csökkenhet, mert folyamatos használatra vannak tervezve. Hasonló, mint az autó, ha évekig áll, beragadhatnak a mozgó részek. Érdemes ezért legalább évente felpörgetni kicsit.
Ha hosszútávú megoldást akarsz akkor arra van az LTO technológia, de az sajnos még használtan is nagyon drága.
A biztonsági mentéssel foglalkozó cégek/szakportálok (például a Backblaze: [link] ) szoktak emlegetni egy "3-2-1 szabályt": legyen minimum 3 különálló eszközön levő másolatod: ebből kettő az adattárolás helyszínén (on site backup) külön-külön eszközökön (a RAID nem számít különálló eszköznek), egy meg egy külön helyszínen (off site backup) - ez utóbbi lehet egy máshol tárolt merevlemez, vagy akár felhőtárhely is.
A felhőtárhellyel viszont az a gond, hogy:
* Egy külön távoli cégre bízod az adataidat, akik bármikor megszűnhetnek, adatvesztés állhat náluk fel, így veszendőbe mehetnek az adataid - éppen ezért nem szabad önállóan kizárólag erre építkezni.
* A náluk tárolt adatokhoz mások is hozzáférhetnek - akár a saját adminisztrátoraik, akár egy külső fél - amely adatokat kompromittálhatnak, vagy - bármilyen valós (szerzői jogi védelem, "gyűlöletbeszéd") vagy vélt indok alapján - törölhetnek. Éppen ezért érdemes titkosítottan tárolni (erre van röptében titkosító megoldások, mint például a Cryptomator vagy az rclone).
A merevlemez ár/tárterület arányban a legolcsóbb megoldás. Folyamatos üzemben - az ipari tesztek ( [link] ) szerint - átlag 6 évet kibírnak (már ha túlélik a szériahibás eszközök korai elhalálozását - lásd a "fürdőkád-görbét": [link] ), de biztonsági mentés esetén - amikor is nincsenek folyamatosan igénybe véve - többet kibírhatnak.
Viszont itt jön képbe az ellenőrzés kérdése: érdemes a másolatok integritását időnként ellenőrizni (Például a biztonsági mentés idején csinálsz egy állománylistát, melyben feltünteted az egyes állományok ellenőrzőösszegét. Ellenőrzéskor az állományokról újból készítesz ellenőrzőösszeget, amit összehasonlítasz a mellékelt állománylistával.) hiba esetén meg új másolatot kell készíteni egy ép példányról egy új meghajtóra.
Köszi mindenkinek!
Utolsó, a válaszod kicsit bonyolult...csak egy anyuka vagyok, aki nem akarja a gyerekeiről készített több 1000 képet előhívatni...de köszi!
Van két külső merevlemezem, az egyikre havonta írok képeket, a másikra majd év végén írok ki mindent,de utána arra is havi 1-2-szer írok majd. Ez így jó, vagy ettől hamar elhasználódik? Illetve gépen és DVD-n is megvan minden. Így elég biztonságos? Ha tönkremegy az egyik, akkor ott a másik...vagy mondjuk 3 év múlva vegyek egy újat és arra is írjak ki mindent?
"aki nem akarja a gyerekeiről készített több 1000 képet előhívatni"
A papíralapú tárolás is egy lehetőség - nem kell mind az 1000 képet előhívatni, csak a nagyobb alkalmakról néhányat kiválasztani, és azt lehet ajándékként is adni például a nagyszülőknek.
"Ez így jó, vagy ettől hamar elhasználódik?"
A #3-as hozzászólásomban említett 6 év átlag élettartamot folyamatos üzemnél (értsd: átlag 6 évig, az év minden napján, naponta 24 órában folyamatosan üzemel) értik, kevesebb használat esetén természetesen hosszabb élettartamra lehet számítani.
"Illetve gépen és DVD-n is megvan minden. Így elég biztonságos?"
Így már 4 példányod van, ami az említett "3-2-1-es szabály" első kitételének megfelel.
Ha ezekből egyet már nem ott tárolsz, ahol a többi van (például szülőknél vagy a párod szüleinél), akkor már van egy fizikailag is különálló (úgynevezett "off site") mentésed.
"vagy mondjuk 3 év múlva vegyek egy újat és arra is írjak ki mindent?"
Ha működik, akkor felesleges. Időnként (mondjuk évente) ellenőrizni kell az olvashatóságukat és hiba esetén az ép példányról készíteni egy újabb mentést.
Na, így már pontosan érthető.
Nagyon köszönöm a válaszokat!
Jó azért ezek durva dolgok, amiket itt felsoroltatok :D Egy hétköznapi embernek semmi szüksége ilyen szinten állnia egy egyszerű feladat megoldásával, ami szimplán annyi, hogy: képek tárolása.
Jóhogy nem már azt mondjátok neki, hogy a világ 3 sarkában béreljen egy szervertermet...
Én 15 évvel ezelőtt kiírtam CD-re vegyes képeket, ami azóta is működik. Tény, hogy egy CD élettartama viszonylag rövid, és nem mondható el mindegyikről, hogy eddig bírják, de pont ezért nem is javasolnám, hogy írja ki CD-re. Bőven elég, ha vesz egy ütésálló külső vinyót (véletlen balesetek elkerülése érdekében), időnként rámásolja, amire szüksége van, és pont. Ezáltal meg is van mozgatva a szerkezet, és nem is fog tönkre menni -a nyakamat tenném rá- egész életében SEM.
Ami ezen felüli "javaslat", az már felesleges túlkomplikálás, mint ha valaki le akarná szedni a fáról az almát, én meg azt tanácsolnám neki, hogy betonozzon le egy létrát, nehogy felboruljon vele, vegyen fel méhész ruhát, mert előfordulhatnak méhek/darazsak, de az sem baj, ha megfelelő lábbeliben mászik fel a létrára, mert tiszta időben is belecsaphat a villám, de ne adj isten, ha ez mind megvan, akkor sem árt az óvatosság: csak speciális műanyag vödörbe szabad szedni, aminek elég strapabíró a füle, nehogy útközben kitörjön, és az ijedtségtől lezuhanjunk a létráról. Hovatovább, pont ezért érdemes legalább 30-40cm-es matracokkal körbe pakolni a létrát....
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!