Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Linux telepítése Windows...

Linux telepítése Windows mellé hogy álljak neki?

Figyelt kérdés

Van 1 asztali pcm amiben van egy intel i7 10700 processzor 16gb ram és egy 1050 ti. De elegem van a Windows 10 hülyeségeiből 1 update után eltűnnek a fájlok adatgyűjtés stb... ezért gondoltam kipróbálnék 1 Linuxot de úgy szeretném felrakni,hogy Win 10-et egyenlőre még nem törlöm le ez megoldható valahogy?


Valamint az is kérdéses milyen linuxot rakjak fel mert nagyon sok verzió van. Jelenleg az Ubuntu 20.04 LTS tetszik. Ez jó lenne vagy van jobb verzió is kezdőknek?



2021. máj. 12. 09:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
67%

Van olyan megoldás is, hogy Virtualboxba rakod (virtális gépként) és úgy véletlen se szúrod el a bootolási részt. Persze ennek vannak hátrányai is, de ha csak maga a linux működésének próbálgatása a cél arra jó, amire nem annyira, hogy lásd, mit is tudna 100%-on a gépeden és mennyire lenne minden hw-vel kompatibilis.

A Virtualbox gyakorlatilag egy alkalmazás a gépek pedig fájlként tárolódnak. Többféle linuxot is ki tudsz próbálni így..



Szerintem jó az Ubuntu, de biztos lesz aki Mintet ajánlja..

2021. máj. 12. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Még annyit tennék hozzá, hogy természetesen a linuxok többsége működik csökkentett funkcióval pendrive-ról is, szóval még a virtualbox se kell hozzá, de azért írtam le, hogy lásd a lehetőségeid.
2021. máj. 12. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
66%
Az Ubuntu az egyik legjobb átlag felhasználóknak, akik nem szeretnek parancssorban mókolni és nagyon jó a driver támogatása. Ha van neki külön háttértár, vagy partíció létrehozva, arra tud települni. Ha nincs, a Windows partícióját össze tudja zsugorítani, ha van elég szabad hely rajta. Én viszont azt javaslom, hogy külön háttértáron legyen, így nem fog a Windowssal vitázni. Fontos viszont, hogy a Linux ext4-es fájlrendszerét a Windows nem ismeri, így ami fájlok azon vannak, azt csak Linux alól éred el. A Windows NTFS fájlrendszerét a Linux ismeri, így visszafelé, Linux alatt a Windows partícióján lévő fájlokat eléred.
2021. máj. 12. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Én is először a virtuális gépre telepítést javaslom, mert nulláról kezdve a Linuxozást azért lehetnek meglepetések. (Már a telepítéskor a particionálásnál, fájlrendszereknél, csatolási pontoknál, stb. De vannak jó leírások hozzá.)


Én a Linux Mintet ajánlom, amúgy amelyik szimpatikus.

2021. máj. 12. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Én laikusként Linux Mintet raktam fel a Windows mellé, USB-re ráraktam a lemezképet (Rufus nevű programmal), azzal újraindítottam a gépet, majd F1/F9-et nyomva beléptem a biosba, és onnan kiválasztottam az USB-t és telepítettem a rendszert. Automatikusan csinál magának egy partíciót, olyan 20-25 GB helyen el lehet férni (ha nincs a backup bekapcsolva) kényelmesen.
2021. máj. 12. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon egyszerű.

Lehúzod a win10-et tartalmazó ssd-t és feldugsz egy öreg 5400-as hdd-t. Erre telepíted a linuxot. Ezután visszadughatod a win10 lemezét. Kapcsold ki rajta a gyorsindítást (különben a linux panaszkodni fog). F11-el tudsz váltani melyik os bootoljon.

Nem biztos hogy így tetszeni fog a linux, de így legalább könnyen nyom nélkül eltávolítható.

2021. máj. 12. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
26%

"De elegem van a Windows 10 hülyeségeiből 1 update után eltűnnek a fájlok adatgyűjtés stb."

Ez csak olvastad vagy tapasztaltad is?

Csak mert több száz gépről tudok a környezetemben és ilyennel nem találkoztam, kb. 1 az 1000-hez az esélye hogy ilyen történjen vagy kevesebb is. Adatgyűjtés... Cannonical dettó azt csinálja az Ubuntunál szóval ha paranoiás vagy akkor egyik rendszer sem lesz jó mert mindegyik gyűjt adatot rólad.

"Ez jó lenne vagy van jobb verzió is kezdőknek?"

Gnome-s felülete van, elég könnyen kezelhető, szóval szerintem jó választás lehet az Ubuntu. De azért hozzá kell tenni hogy közel sem fog olyan jó grafikus teljesítményt hozni a trágya driver-k miatt, egy normális Office programcsomag nincs rá ami 100%-ig kompatibilis az MS féle megoldással. Egy csomó szoftver szintén nincs rá.

Ha bármiféle gond van fórumozás és terminálozás és simán benne van, ha éppen az adott kernel nem tartalmazza a szükséges komponenseket.

Sokáig használtam Linux disztrókat de most már csak max Oracle virtuális gépen vagy szerveri környezetben. Elsődleges desktopnak gyatra mert nincs rá app. Tudom hogy felhasználás függő de én tartom hogy nem maga az OS a lényeg hanem az azon használt programok megfelelő működése. Abban meg a Win 10 verhetetlen.

Nem mellesleg a Linuxos időben nekem is voltak izgalmas történeteim amikor napokig konfiguráltam mert teleírta a HDD-t hibaüzenetekkel és nem tudtam belépni, vagy éppen egy rossz frissítés hazavágta a Cinnamon felületet.

Szóval nincs tökéletes OS, az sem az...

Egy próbát megérhet de egy ilyen erős vason már oly mindegy hogy mi fut, nagyon gyors és ha a kényelmet vesszük abban elmaradnak a diszrók.

Igen jobb mindent 1 paranccsal frissíteni, minden személyre szabható a grafikus felületen, és sok belenyúlással totál jól optimalizálhat(Debian-t elértem 15 másodperces Boot időt egy ezer éves HDDvel!)de egy átlag user számára nem fog megváltást hozni.

Nem vagyok a Linux disztrók ellen de egyszerűen ők tehetetlenek.

Amíg nem írják rájuk normális driver-t és szoftver addig nem lesznek versenyképes alternatívák. Olvastam hogy több helyen is megkísérelték a váltást de sikertelen volt. Futtatható Wine-el a windows-os app is de ez már közel nem a casual user felhasználási köre, és semmi garancia nincs rá hogy hibamentes fut.

Amúgy igen, szívesen váltanék vissza Xubuntu-ra mert nagyon jól összerakott rendszer de amíg nincs rá ami kell napi használatban addig marad a Win 10.

2021. máj. 12. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
77%

Ja és hogy a kérdésre válaszolja.

Live USB + 1.

Ha tetszik Win 10 partícióról leválasztasz kb. 30 GB-t és létrehozol egy újat.

Majd ezt 2-3 részre bontod a telepítőben:

Swap(memória 1,5X,), Home(itt tárolod a saját fájlokat 10-15 GB), maradék meg System ahol a rendszer található).

A telepítés végén felajánlja a Grub-t, fogadd el és akkor tudsz választani majd egy menüből hogy melyiket akarod elindítani.

Ha törölni akarod az Ubuntu-t később, Windows telepítő CD fog kelleni.

"bcdedit /export C:\BCD_Backup

c:

cd boot

attrib bcd -s -h -r

ren c:\boot\bcd bcd.old

bootrec /RebuildBcd"

Ezekkel a parancsokkal eltűnik a Grub teljesen.

Ha a Win-t akarod törölni:

[link]

Nem egy ördöngösség, szerintem nem lehet elrontani.

2021. máj. 12. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
77%
Swapnak sem kell külön partíció, tud a Linux fájlba swappolni.
2021. máj. 12. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

#3-ra:

"...Fontos viszont, hogy a Linux ext4-es fájlrendszerét a Windows nem ismeri, így ami fájlok azon vannak, azt csak Linux alól éred el."


Nincs az eléréssel semmi probléma. Csupán egy apró programot kell a Windowsra letölteni...

2021. máj. 12. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!