Szervergèpet kb mennyibe kerul uzemeltetni?
Áram es internetkapcsolat csak a koltsege, nem?
Mennyire bonyolult beuzemelni egyet otthonra? Mikor eri meg otthonit uzemeltetni a fizetett szolgaltatas helyett?
Kb. Mennyi villanyszamlat csinal? Mekkora netre van szukseg, hogy gyors legyen a weboldal es a fajlatvitel?
"Áram es internetkapcsolat csak a koltsege, nem?"
Attól függ, hogy helyileg hol van (bár később a kérdésedből kiderül, hogy otthon szeretnéd), de azért kifejteném, hogy szerverteremben elhelyezni pénzbe kerül. (áram és neten kívül is) bár nincs tételesen lebontva mi mennyi - legalábbis amiről én tudok ott nincs - ellenben kapsz olyan szolgáltatásokat amiket "házilag" lehetetlen megoldani.
És a netkapcsolat stabilitásáról nem is beszéltünk.
Amúgy otthon is lehet plusz költsége, mert a HDD-k pl néha megadják magukat.
"Mennyire bonyolult beuzemelni egyet otthonra? Mikor eri meg otthonit uzemeltetni a fizetett szolgaltatas helyett?"
Röviden: nem. Hosszabban: attól függ mire kell. Pl a NAS is egy "szerver" és megéri otthon beüzemelni, mivel javarészt magánjellegű cuccaid lesznek rajta amit LAN-on akarsz elérni és áramszünet esetén sem próbléma ha nem elérhető. De pl nekem van itthon torrent és fejlesztő "szerverem" is, ha lehet annak hívni pár raspberry-t.
"Mennyi villanyszamlat csinal?"
Hardverfüggő. A NAS és a RPi viszonylag keveset. Ha rendes asztali gépet raksz be az nyilván többet.
"Mekkora netre van szukseg, hogy gyors legyen a weboldal es a fajlatvitel?'
Webszervert maximum teszt/fejlesztés céljából üzemeltess otthonról. Kivéve, ha van szünetmentes tápod meg üzleti internetelőfizetésed. Bár akkor sem térül meg mert ez a kettő + villanyszámla + hardver igazából felér egy VPS-el és le van a nyakadból a gond, mert egy redundáns, stabil és gyors szervered lesz a neten. Ha csak sima weboldalra kell akkor pedig egy webtárhely még olcsóbb...
"Áram es internetkapcsolat csak a koltsege, nem?"
Ha a szaktudást, amortizációt, valamint az esetleges járulékos költségeket (pl. szoftverlicencek) nem számítjuk bele, akkor igen. De azért jegyezzük meg, hogy ha kívülről is kulturált formában elérhető szervert akarsz, akkor alap, hogy legyen fix IP-d, meg egy nagyobbacska sávszélességed. Ez pedig nem 1-2 ezer forint lesz.
"Mennyire bonyolult beuzemelni egyet otthonra?"
Nekem az itthoni szerveremet (ami egy kizárólag belső célra szánt Raspberry) kb. 2 óra volt nulláról beállítani.
Szaktudás és tapasztalat kérdése az egész.
"Mikor eri meg otthonit uzemeltetni a fizetett szolgaltatas helyett?"
Otthon csak akkor, ha az belső használatra kell. Nekem 99%-ban arra kell, hogy fájlszerverként üzemeljen, amolyan közös meghajtóként, illetve az Arduinoim adatai oda futnak be, az naplózza és elemzi a méréseket. Erre nagyságrendekkel praktikusabb egy itthoni szerver. De ha pl. nyilvános weboldalt akarok üzemeltetni, akkor eszembe nem jutna itthonról. Nem csak azért, mert oda aztán nem lenne elég egy 10 ezres Raspberry (feltéve, hogy nem csak naponta 2-3 látogatója lesz), hanem mert itthon nincs fix IP, a rendelkezésre állás azért messze nem 99,99%, és a sávszélesség sem ideális erre. Inkább bérelek egy VPS-t, alapból fix IP-vel, jókora sávszélességgel, stb.
"Kb. Mennyi villanyszamlat csinal?"
Hardverfüggő.
Ugye az, hogy "szerver gép", nem egy egzakt fogalom. Egy sima, kommersz PC is lehet szerver. Igaz, nem lesznek olyan szolgáltatásai, mint amiket egy ipari, nagyvállalti környezetben működő szervergéptől elvárunk, de egyébként sokszor ez nem is szükséges. Aztán ettől mindkét irányba el lehet térni. Ha csak olyasmire kell, mint nekem, itthoni fájlszervernek, arra egy Raspberry is megfelel, aminek a teljesítményfelvétele minimális. Egy átlag PC-nek 2-300 watt, egy komolyabb szervernek (mert vannak ám több millióért is bivalyerős, szuperstabil hardverek) a sima PC-énél némileg több.
(A watt-számot meg elosztod ezerrel, és megkapod a kilowattot. Beszorzod a havi üzemórákkal, és azt a villany árával, és megkapod, hogy mekkora lesz a villanyszámla.)
"Mekkora netre van szukseg, hogy gyors legyen a weboldal es a fajlatvitel?"
Attól függ, mennyire szeretnéd, hogy gyors legyen. ;)
"Szervergèpet kb mennyibe kerul uzemeltetni?"
Az enyém egy kifejezetten alacsony fogyasztásúnak tervezett gép Celeron G4930T alapokon WD Red merevlemezekkel. Egy APC Smart USP1000 szünetmentes tápon van, ezt átlagosan 7-9%-ra terheli úgy, hogy mellette van egy szolgáltatói NT, egy saját router, egy ipari switch és egy HP t5740-ből gyártott DNS szűrő. Konnektroban okos dugaljjal mérve 90W körül mozog.
"Mennyire bonyolult beuzemelni egyet otthonra?"
A képességeiden és gyakorlatodon múlik.
"Mikor eri meg otthonit uzemeltetni a fizetett szolgaltatas helyett?"
Ha nem vagy elégedett a fizetős szolgáltatások minőségével vagy az adatkezelési szabályaikkal/ÁSZF-ükkel.
"Kb. Mennyi villanyszamlat csinal?"
Ez azon múlik, te milyet használsz. Az enyémet kb. ki tudod számolni magad is.
"Mekkora netre van szukseg, hogy gyors legyen a weboldal es a fajlatvitel?"
Attúl függ, pontosan milyen adatátvitelre is van igényed/szükséged. Lehet, hogy már 50Mbit is elég, lehet hogy 200 is kevés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!