Átlagfelhasználónak mivel éri meg jobban egy drága táp?
FSP 500W Hyper ezt használom évek óta (5év garis) 980 TI vel.
Látom vannak drága 30+ ezres tápok 500w ban, mivel jobb az mint ez az ugymond olcsóbb belépő szintű táp? vagy akkor kellenek ezek a drága tápok ha OC ni akar az ember?
A drágább tápnál (remélhetőleg) jobb a hatásfok, stabilabban adja le a feszültséget terhelés hatására, illetve jobbak a beépített védelmek.
A hatásfokkal spórolsz a villanyszámlán, de mezei felhasználónál ez kb 2-300 Ft-ot jelent havonta (vagy annyit se), hiszen függ a terheléstől is. Az optimális hatásfok általában ~80%-os terheltség mellett jön össze, vannak rá szép grafikonok, hol hogyan csúcsosodik. Ez a kis spórolás úgymond nem tétel.
Ami érdekesebb, az a terhelés alatti feszültség átadás. Ha a gépnek hirtelen kell nagyobb feszültséget leadnia a nagyobb teljesítményhez, lehet simán kimegy az ATX szabvány értékéből, ekkor viszont a túl nagy feszültséget a kondenzátoroknak kell levédenie, emiatt hamarabb tönkremennek, és ha ezek meghalnak (felpúposodnak), akkor nincs ami védje a többi alkatrészt a hullámzó fesz miatt és ettől lehet jó ropogós a videokártya vagy épp az alaplap (és remélhetőleg nem jut el a processzorig).
Egy komolyabb tápnál ez elég jól működik, kisebb az esélye, hogy átléped a szabvány értékeket, különösen igaz ez a tápegység felső teljesítmény határa felé, illetve ha túlhúzol (OC-zol), akkor javasolt valamivel komolyabb táp.
Védelem. Itt magad ellen fogadsz, mi van ha alapon. A hálózati 230V nem egy fix dolog, ez is szabványértékeken belül kisebb vagy nagyobb értéket vesz fel. Létezik viszont túlfeszültség, amikor az áramszolgáltatás valami miatt pont a határértéken felüli feszt ad le a gépednek, ekkor jön a tápegység túlfeszültség védelme, hogy az ne a tápon keresztülmenve égessen szét mindent a gépben, maximum a tápot ölje le. Ott a túlmelegedés veszélye is, ha a ventilátor pl elromlik, vajon szétfolyik és leég, vagy leállítja a gépet hibaüzenettel?
Sokszor az olcsó tápoknál csak a dobozra van ráírva a védelem, gyakorlatban nem találod meg őket bennük.
Nem azt mondom, hogy mindenki rohanjon a boltba, vegyék meg a leg szipi-szuperebb platinum besorolású 1500 wattos tápot, mert felesleges. Lehet a leggagyibb táppal csont nélkül elmegy a géped akár 10 évig. Az a legjobb. De mi van ha olyan területen élsz, ahol az áramszolgáltatás minősége nem a legjobb, gyakran vannak áramszünetek? Egy áramszünet simán megölhet tápot, még a drágábbakat is.
Nem feltétlen a hatásfokkal függ össze.
Egyszerűen jobbak a kondenzátorok és az egyéb belső komponensek.
Nem csak OC esetén, hanem ha számít más is, pl. a hangszínt(sok olcsó tápnál csúszócsapágyas venti van), a komponensek élettartalma(mert nem mindegy milyen védelmek vannak benne, az sem hogy a feszültség mennyire stabil).
OC-ra természetesen olcsó tápot nem érdemes venni, mert megnő a fogyasztás, de a gondot leginkább az okozza ha nem stabil a feszültség és az adott hardver 100%-os munka mellett nem kap megfelelő feszültséget.(OC esetén hatványozottan fontos ez)
Bár a mai belépőkategóriás tápok is egész jók már, bátran lehet azokat is venni, bár OC nem ajánlatos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!