Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » A drága alaplapok általában...

A drága alaplapok általában hosszabb életűek is?

Figyelt kérdés
A jobb anyaghasználat, kondik, VRM, stb miatt jobban megéri a drágább alaplap?

2020. jan. 2. 23:06
 1/6 anonim ***** válasza:
56%
A drágább sosem jelenti, hogy jobb. A kérdés miért drágább :)
2020. jan. 3. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
96%

Nem jobb az anyaghasználat, ez egy marketingduma. Legyen az TUF, Ultra Durable, Military Grade és a többi hülyeség. Mi az, hogy jobb alapanyaghasználat? A PCB semmivel nem lesz megbízhatóbb, mert az önmagában nem tud elromlani. Vagy ha arra gondolsz, hogy egy keményebb anyag miatt nehezebb két kézzel kettétörni, meg hogy át tudsz menni rajta egy kocsival, akkor lehet róla szó, csak annak a megbízhatósághoz semmi köze nincs. A ráforrasztott alkatrészek ugyanúgy széttrancsírozódnak, ha áthajtunk vele egy tankkal, még ha a PCB nem is törik el.


A kondenzátorokat nem az alaplapgyártók gyártják, ők csak összeválogatják, hogy milyen kondenzátorokat, milyen mosfeteket, milyen kontrollereket használnak és ők döntik el, hogy hogy építik fel a szabályzóáramkört. Meg hogy raknak-e bemeneti szűrőt a cpu csatlakozóhoz vagy leszarják a biztonságot költségspórolás végett. Ezekről nagyon jó lista van, tehát megint csak nem a marketingnek kell hinni, hanem a specifikációnak.

[link]


Ezen például nagyon jól látszik, hogy a gyártók a költséghatékonyság miatt csak néhány szériát gyártanak, és azt variálják, átcímkézik, átfestik, néhány csatlakozót kivesznek/hozzáadnak. Például az ASUS Prime B450M-K (20 ezer) és ASUS B450-F ROG Strix Gaming (40 ezer) ugyanazzal a vrmmel rendelkezik, ugyanazokkal az alkatrészekkel. Tehát nem a VRM kerül +20 ezerbe.


Ha már VRM, egy jobb VRM csak annyit tesz, hogy a 12V letranszformálásának hatásfoka magasabb. Ami annyit tesz, hogy kevesebb hőterhelést kell elviselnie a kondenzátoroknak. Mit jelent ez? Azt jelenti, hogy magasabban lesz a processzor teljesítményének határa, mielőtt az alaplap elkezdene throttlingolni, hogy megóvja magát a károsodástól. Ennyit jelent a jobb VRM, semmi többet. A szar tápegységből származó zajt nem tudja korrigálni. Ha rossz a feszültségszabályzás, akkor pedig a design a rossz. Tehát ha egy 35W-s energiatakarékos CPU-t használsz (például egy i9-9900T), akkor a legolcsóbb alaplap is pont ugyanannyira lesz megbízható, mint a legdrágább, mert egyébként se fog felmelegedni. Akkor is, ha 200 ezerbe kerül a processzor.


Ami jelentősen megdobja az árat, azok a csatlakozók. De ezen kívül sok pénzbe tud kerülni még a normális hűtőborda, a jobb chipset és egyéb royalty dolgok (pl SLI támogatás jó sokba került), a dualbios, bios reset gomb, OC reset gomb, a hibajelző ledek, a debug jelző és a többiek. De még a kevésbé hasznos dolgok is megdézsmálják a pénztárcádat, mint például a RGB ledvilágítás meg a műanyagshieldek, amik azon kívül, hogy tönkreteszik a légáramlást, még ízléstelenek is. Meg hogy adnak a gaming változatához "ingyen" játékot, és akkor el lehet adni ugyanazt a lapot drágábban. Ezek közül egyik se növeli meg az alaplap élettartamát.


Mindenesetre az minden műszaki cikknél az elsőszámú törvény, hogy minél bonyolultabb valami, az annál könnyebben tönkremegy, ezért egyáltalán nem biztos, hogy a drága csillogó-villogó dolog megbízhatóbb, főleg, ha ugyanúgy csak 3-5 év garancia van rajta, mint az összes többi alaplapon. Talán a garancia az egyetlen metrika, ami valamiféle korrelációban áll a termék élettartamával.

2020. jan. 3. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
53%
Elsősorban terheléstől függ, de az olcsó alaplapok nem nagyon bírják 2-3 évnél tovább, laza felhasználás mellett sem. Az extrák miatt lesz drágább leginkább(habár a fent említett asusnál elég sok gyakorlati különbség is van, a strix jobb vrm et kapott, és van vrm hűtése is, ez önmagában már garantálja hogy ugyanolyan felhasználás mellett hosszabb életű lesz mint a prime - már ha nem fogsz ki egy gyári hibás darabot). Ugyanaz a helyzet kb mint GPU fronton, a nagy GPU k előbb halnak mert többet fogyasztanak ~ jobban melegszenek, az elektronikát meg ez teszi tönkre. Ha veszel egy alaplapot combos VRM el akkor nyilván azért teszed mert tuningolni akarsz, ha 80-100 helyett 200 wattnyi hőenergiát kell elviselnie akkor hamarabb megadja magát.
2020. jan. 3. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Egy kondi X órára van értékelve Y hőmérsékleten, ha effektívebb(kevesebb hőt termel) és többfázisű a VRM(több felé oszlik el), na meg jó a hűtése (bordázott nagyfelületű hűtőborda) akkor sokkalta tovább bírhatja. Viszont amíg nem a legdrágább procit pakolod a legolcsóbb alaplapra ezzel nem nagyon kell foglalkozni vagy esetleg az unokádra akarod hagyni a PC-t.

Megjegyezném, hogy az igazán drágább alaplapok manapság nevetséges túl vannak szerelkezve, jelenlegi piacon ha szétakarod húzni a procit is elég egy maximum 60 ezres deszka, asztali platformon.

2020. jan. 3. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
#4 ráadásul a legtöbb esetben csak azért van túlárazva egy lap, mert telepakolják 100 forintos LED-ekkel, és mindjárt el is lehet adni "gamer" címszó alatt 2x olyan drágán mint amit valójában ér.
2020. jan. 3. 03:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Abszolút nem mert a drága lapok extrém körülményeknek lehetnek kitéve. Viszont a legalja lapok most is kerülendők.
2023. febr. 25. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!