Miért tesznek még mindig VGA bemenetet sok monitorra? Nem csak a legolcsóbbakra.
Akinek olyan régi hardvere van, amin csak VGA kimenet van, az vehetne hasonló korú monitort egy másik világban.
Ráadásul gyanítom, hogy sokan ezt használják, mikor ott van a HDMI is, és a gépen is.
Kompatibilitás.
És tudod, ha a magas lóról leszállsz, és a dolgoknak kicsit utána nézel, akkor hamar rá fogsz jönni, hogy egy átlagos felhasználó, aki nem arra veri a lompost, hogy ő bizony 140 Hz-en nézi, 4k felbontásban az egyébként szem felbontóképességénél nyolcszor kisebb pixeleket; annak bőségesen megfelel az 1920*1080-as felbontás 60 Hz-en. Azt pedig a VGA is tudja.
Mellesleg: mi ez a baromság, hogy akinek nem tegnap vett gépe van, az csak kukából vegyen monitort? Gondolkodj egy kicsit, mielőtt butaságokat beszélsz...
És mint írták előttem: egy VGA-csatlakozó filléres tétel, még az elektronikával együtt is kb. 500 forinttal dobja meg a monitor árát. Cserébe kompatibilis. Mi van, ha mondjuk ideiglenesen egy régi eszközt kell rákötni a monitorra? Persze, tudom, neked erre az a válaszod, hogy akkor botorkáljon ki az Ecserire, és cipeljen haza egy 20 kilós CRT-t. Az értelmes emberek meg azt mondják erre, hogy hát ezért jó, hogy mindenhol van még VGA csatlakozó. Számtalan olyan eset van, amikor tök jól jön, hogy ott van még az az egyébként filléres kis alkatrész.
Meg aztán van 4 féle csatlakozó forgalomban. (VGA, DVI, HDMI, DP.) VGA (szinte) mindenhol van. Viszont a másik három közül nem biztos, hogy ugyanazok vannak a gépen, mint a monitoron. Párszor belefutottam a munkahelyen, hogy kaptunk a fenntartótól új monitorokat VGA és HDMI porttal. Az akkori gépeken csak VGA port volt. (Némelyiken még DVI is.) Tök jól jött, hogy ott van az a VGA port, és Mancika az irodában nem fog azon pityeregni, hogy nem tudja 8k-ban és 144 Hz-en bámulni a Microsoft Excelt.
Aztán rá egy évre kaptunk új gépeket. VGA-val és Displayporttal. Nem igazán lett volna ésszerű minden - mellesleg tök új - monitort kidobni, és újat venni a DP miatt. Ismét csak tök jól jött az a VGA port, és hátrányt semmiben nem okozott. Persze, nem tudtunk virtuális maszturbációt folytatni arra, hogy "háááá nekünk displayportunk van ójeeee". De értelmes embernek nem is ez a célja, hanem használni akarja a hardvert.
Ez csak egyetlen példa volt arra, hogy egy amúgy senkit nem zavaró, filléres cstlakozó rengeteg macerától kímélt meg minket.
Az pedig, hogy ott van, csak azt zavarja, akinek kötekedhetnéke van. Értelmes ember nem fog problémázni azon, hogy van ott még egy csatlakozó.
"Ráadásul gyanítom, hogy sokan ezt használják, mikor ott van a HDMI is, és a gépen is."
És? Miért is baj ez? Attól, mert neked arra áll fel a kis pöcörőd, hogy HDMI kábeled van, mást tökéletesen hidegen hagy. A hang jobb esetben úgyis külön hangszórón szól, képet illetően meg mint mondtam: 1920*1080 pedig bőségesen elég egy átlagos monitoron. Akkor meg minek vegyen feleslegesen még egy kábelt, amikor így is tökéletesen működik?
És nem, nem lesz rosszabb a kép. Ha nem egy ZS-kategóriás, egérrágta, savban áztatott VGA-kábeled van, akkor nem fogsz minőségbeli különbséget észrevenni.
Az 1.0-ás Mari néni, aki csak a Facebookon beszélget az unokákkal, neki aztán tökmindegy, hogy VGA vagy HDMI. Eleve úgyis az olcsó gépet fogja venni.
Aki meg tudja, mi a különbség, az használja a HDMI-t. Ennyi.
A D-Sub az a csatlakozó típusa. A D alakú, tüskékkel rendelkező csatlakozók ilyenek. A VGA, az RS-232 és a régi printer port meg a MIDI csatlakozó is D-sub.
A VGA meg a kártya típusa illetve annak a konkrét D-SUB csatlakozónak is a nem hivatalos neve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!