Ti lecserélnétek az összes adattárolót ssd-re a gépben?
Tegyük fel nem számítana a pénz, lecserélnétek a hhd-ket ssd-re?
Vagy azért a hdd-nek még van keresnivalója itt és jobb azon adatot tárolni?
Nem.
Minek? Adattárolásra bőven jó a winchester.
Csak egy felvetés volt és mint írtam "ha a pénz nem számítana"
Akkor sem? Adattárolásra nem jó az ssd?
Kamera rögzítőhöz nincs is értelme SSD-t használni, ez hülye példa volt. Amúgy meg 100TB-os SSD: [link]
HDD-ben pedig jelenleg sincsen 100TB-os.
Mivel az SSD nem fizikai meghajtó, így sokkal kevesebb dolog tud elromlani benne mint a mechanikus HDD-ben.
Előbb utóbb pedig úgyis eltűnik a HDD. Annak idején a floppy-ra is azt mondták, hogy ez lesz a jövő évtizedekig, a CD/DVD-re meg 100+ évet mondtak. Ebből az egyik már teljesen eltűnt, és a másiknak sem jósolok 10-15 évnél többet, hogy végleg eltűnjön.
Az SSD folyamatosan fejlődik, és egyre olcsóbb lesz. Most még nem, de 2-3 éven belül már nem tervezek HDD-t használni. Addigra szerintem a TB-os SSD-k bőven 20 ezer alatt lesznek.
Szó sem lehetne róla.
A merevlemez mágneses elvű adattároló, és mint ilyennek, van pár kifejezetten előnyös tulajdonsága. (Zárójel: már a '70-es évek végén is voltak, akik temették a mágneses adattárolást, mondván sérülékeny és rossz, pár év, és eltűnik. Hát nem így lett.)
- Az egyetlen adathordozó, ami gyakorlatilag korlátlan számban írható. Ha a vezérlőelektronika vagy a mechanikája nem sérül, akkor tényleg korlátlan számban írható. A mágnesezés nem roncsolja a hordozóréteget, ellenben minden más tárolót kisebb-nagyobb mértékben megvisel az írás. Olyan helyre, ahol az adatok gyakran változnak, öns*ggberúgás lenne SSD-t rakni, ez ugyanis kifejezetten érzékeny az írási műveletekre.
- A félvezető alapú adattárak egy idő után képesek "elfelejteni" az adatot, amennyiben huzamosabb ideig nem jutnak tápfeszültséghez. Ez nyilván nem 1-2 hónap, de évekre eltenni valamit SSD-n nem a legbölcsebb dolog. Igaz, ami engem illet, archiválásra én ragaszkodok az optikai tárolókhoz (MDisc), a merevlemez mechanikájának nem biztos, hogy jót tesz, ha éveken át csak áll, de még így is sokkal biztosabb, mint az SSD.
Szép gyorsak az SSD-k, igen. És tényleg óriási előny, ha valamit gyorsan kell elérni. Mondjuk a rendszer betöltésekor nagyon megérezni, hogy SSD vagy HDD van-e a gépben. (Windowsnál.... Linuxnál én nem nevezném kínlódásnak azt a 10-15 másodpercet, amíg HDD-ről betölt. :D) De egy kicsit túl van lihegve ez az egész SSD-dolog.
#6: Igen, kísérleti körülmények között van 100 TB-os SSD.
Meg kvantumszámítógép is, sőt, már fotonokat teleportálni is tudnak. De úgy gondolom, ha gyakorlati dologról vitázunk, akkor maradjunk a hétköznapi körülmények között elérhető technikáknál. Olyan ez, mint a szuperszámítógépek. Időpről időre bejelentik, hogy mekkora teljesítményű masinával rukkoltak elő, de senkinek eszébe nem jutna olyat venni, még a pénzzel kitömött szférákban is extrémen ritka. De marketingnek nagyon jó.
"Mivel az SSD nem fizikai meghajtó, így sokkal kevesebb dolog tud elromlani benne mint a mechanikus HDD-ben."
Gondolod te.
Mert ugye ami mozog, az rossz, ami nem mozog, az tönkretehetetlen. Tipikus 18. századi gondolkodás. Csak azt felejtjük el, hogy az elektronika is tud ám a használat közben károsodni, amortizálódni. Sőt, maga az adattároló is folyamatosan amortizálódik minden írási műveletnél, ami azért a merevlemezre nem igaz.
"Előbb utóbb pedig úgyis eltűnik a HDD."
Ezt már hallottuk 30 éve is.
Érdekes módon a merevlemezek eddig mindent túléltek. A '90-es években az optikai, és magneto-optikai tárakban látták a jövőt. Hányszor hallottam, hogy hamarosan a vinyóknak befellegzett?
Aztán most éljük a félvezető-tárak virágzását. Amikor a 2000-es évek elején divatba jöttek a pendrive-ok, mindenki azt vízionálta, hogy majd 10 éven belül teljesen eltűnnek a HDD-k, és valami pendrive-hoz hasonló tárolónk lesz. Lett is: a szilárdtest-meghajtó (SSD). De azóta eltelt 20 év, és még nem, hogy nem haltak ki a vinyók, de egyre újabb, gyorsabb, nagyobb modellek jelennek meg. Nem úgy tűnnek, mint amik ki szándékoznának halni. Akkor sem, ha ilyen tök hamis, de hangzatos szövegeket lőnek el velük kapcsolatban, mint hogy attól, hogy nincs bennük mozgó alkatrész, "sokkal kevesebb" dolog hibásodhat meg bennük. A nagy fenéket. Az a sokkal kevesebb mindössze kettő: az író/olvasófej, és a csapágy, bár az utóbbi 20 évben én nem láttam csapágyproblémás merevlemezt. Cserébe az SSD-nek meg folyamatosan károsodik az adatfelülete. Mennyiségre pont ugyanannyi dolog tud bennük meghibásodni.
#6 Azért ironikus, hogy egy SSD a működési elvét tekintve strapabíróbb, mégis hamarabb tönkremehet a sok írási művelet miatt bekövetkező memóriacella romlás miatt. Szóval lehet, hogy nincs az SSD-ben mozgó alkatrész, de mégis optimális esetben egy HDD sokkal tovább fogja húzni. Azért az évek során olyan szintre sikerült emelni a HDD-ket, amin már elég megbízható működést és nagyon hosszú élettartamot kaphatunk, csak nem kell csapkodni. Valószínűleg az SSD-t sem csapkodja csak úgy az ember, szóval.
Ha az árat nézem, akkor talán. Most már eléggé a realitás talaján járnak az SSD-k árai. Ha a technológiát nézem, akkor nem. Nekem egy megbízható tároló kell, ami évekig kiszolgál engem és amiről tudom, hogy nem fog meghibásodni szinte soha, ha nem ütögélem oda mindennek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!