Milyen a Linux operációs rendszer?
Mezei otthoni felhasználó vagyok, mezei átlagos IT tudással.
Eddig csak Windows op rendszereket használtam, de sokat hallottam hogy milyen jók a Linux op rendszerek is.
Mi az amiben a Linux jobb mint a Windows? Hányféle Linux van és mi közöttük a különbség?
Milyen egyéb op rendszerek vannak még amit egy otthoni gépre is fel lehet tenni?
Vannak előnyei és hátrányai is a Linux használatának, én most néhány előnyét emelném ki.
- kisebb erőforrásigény
- általánosan gyorsabb működés
- ingyenesség
- otthoni használat esetén szerintem nem kell vírusírtót használni (de erről megoszlanak a vélemények)
- nem kötődik _egyetlen_ szoftverfejlesztő céghez, így nem kell elviselni a cég a hülyeségeit
- reklámmentesség
- nagyon nagy mértékű alakíhatóság, testreszabhatóság
- sok ingyenes szoftver érhető el pár kattintással
- a legtöbb eszközt driver telepítése nélkül felismeri
- és privacy szempontból is jó, mert semelyik program nem küldözget a tudtodon és beleegyezésen kívül telemtriai adatokat
"Milyen egyéb op rendszerek vannak még amit egy otthoni gépre is fel lehet tenni?"
Van még néhány, BSD, Haiku, ReactOS, stb., de ezek fejlettségben jelentősen elmaradnak a Linuxtól.
"Hányféle Linux van és mi közöttük a különbség?"
Rengeteg disztró van, de a nagyrészük egy már létező disztró átalakításaként jött létre. Pl. a Debian egy nagyon régi disztró, abból született meg az Ubuntu, az Ubuntut pedig több más rendszer használja alapként (Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Linux Mint, Elementary OS, Pop OS, Zorin, stb.).
Az OpenSuse és a Fedora is önálló rendszerek, de ezekre is épít néhány másik disztró (pl. Gecko, Nobara).
Aztán ott az Arch vonal a rá épülő disztrókkal, mint a Manjaro, Garuda, EndeavourOS, stb.
És még ott az MX Linux illetve az AntiX, amik Debianra épülnek, de egyes összetevőikben mások. Valamint a jó öreg Slackware, és a rá épülő disztrók (Salix OS, stb.).
A hasonló alappal rendelkező disztók közt jellemzően nincs túl nagy különbség, tehát az Ubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu szinte ugyanazok. A Linux Mint valamelyest már más, mint ahogy az Elementary OS és a Pop OS is.
De mindezektől lényegesebben különbözik pl. a Fedora, ami szintén egy önálló disztó, és szintén elég régi. Ez adja az alapot a fizetős RHEL-hez.
Aztán ott az OpenSuse, ez egy német cég terméke, ennek is van fizetős változata (SLES, SLED, Liberty Linux, ...).
És ott az Arch-vonal, én ezekről sokat nem tudok, a Manjarot használtam csak kb. fél évig, de én nem annyira kedvelem.
Itt találsz egy listát nagyon sok disztróról, és van a cikkben egy szép családfa is, érdemes megnézegetni: [link]
Itt pedig a (nem teljesen pontos) Linux használati statisztika:
Én azt mondom, a listából úgy kb. az első 15 az, ami szóbajöhet, ha az ember általános célú disztrót keres. A többi már kevésbé ismert, kevésbé népszerű, vagy csak céldisztró egy adott feladatra.
Kezdőknek egyébként Linux Mintet szoktunk ajánlani Cinnamon felülettel, esetleg Ubuntut, de annak az alapértelmezett felülete eléggé eltér a Windows-tól.
A KDE is nagyon felület egyébként, de Ubuntu vonalon _szerintem_ nincs jó KDE-s disztró, ott inkább az OpenSuse, esetleg a Fedora a nyerő.
Mezei átlagos felhasználónak nem sokban különbözik a Windowstól. Eltekintve attól, hogy alapjáraton boztonságosabb.
Az asztali felhasználásra szánt változatok telepítője grafikus, mint a Windowsnak, az "alkalmazásbolt" grafikus, mint a Microsoft Store, a beállítások elérhetők és módosíthatók grafikusan, mint a Vezérlőpultban vagy Windows gépházban.
Igazából ha átlag felhasználó vagy, akinek az operációs rendszer gyakorlatilag egy bootloader a böngészőhoz, még jobb is, mint a Windows. Válassz valamilyen népszerűbb disztribúciót, azzal ha valamibe mégis belefutnál, könnyen találsz segítséget és kerüld a rolling releaseket, mert azoknál valószínűbb, hogy becsúszik egy elbaltázott frissítés.
A különbség szerintem alapvetően a megjelenésben és a használt szoftverekben van (persze működésben is eltér a kettő, de egy mezei felhasználót ez érdekli a legkevésbé).
Megjelenésben a Windows-t mindenki ismeri, olyan, amilyen. A Linux desktop-ok nagyban eltérhetnek (vagy hasonlíthatnak), nagyon sok lehetőséged van, hogy befolyásold ezt. Szerintem egy idő után ezt mindenki kinövi, de az elején sokan napokat/heteket töltöttünk el azzal, hogy pixelre átrajzoljuk a felületet :-)
A szoftverek esetében annyi a különbség, hogy mások a "standard"-ok a böngészőket kivéve, ott kb. Linuxon is mindenki ugyanazokat használja, mint a Windows-os felhasználók. Mondjuk én Linuxon, Mac-en és Windows-on is kb. ugyanazokat az opensource szoftvereket keresem és használom (ha van).
Sebesség tekintetében én nem vettem észre számottevő különbséget, van az a hardver szint (nem túl magasan a léccel), ahol nem igazán érződne, hogy bármelyik is jobb lenne. Nagyon kis erőforrású gépeken meg az alaprendszer lehet, hogy gyorsabb, de ha napi szinten használod mindenféle célra, akkor úgy is lassú és instabil lesz Linuxon is, tökmindegy.
Talán abból a szempontból mindenképpen jobb, hogy opensource a rendszer, átláthatóbb, hogy mi történik, bizonyos javítások elég gyorsan megérkeznek és bármi nem tetszik, azt ki lehet szedni, kicserélni valami hasonlóan működő komponensre (ez persze azért nem mindig lehetséges).
A problémája leginkább az szokott lenni, hogy egyes hardvereken nehéz egy Windows-on elvárt viselkedést tartósan elérni (bluetooth eszközök, sleep/wake on, stb.), szóval kicsit (de már kevésbé) tartja magát a "hardvert venni tudni kell, ha Linuxozol" mondás. Na meg a szabad fejlesztés azt is jelenti különösen a gyorsabb frissítési ütemben kiadott disztribek esetén, hogy 1-2 év után fenekestől forgatnak fel sokmindent, ami nem biztos, hogy a felhasználók igényeivel egyezik és persze a lehetőség mindenre adott, de egy átlag felhasználónak le kell nyelni a békát ilyen esetekben.
A biztonságossága szerintem alapból mindkét rendszernek jónak mondható gondoljon akárki akármit és olvashatott az IT bulvárban erről sokmindent. Csak ugye sok Windows-os kérdés kezdődik azzal hogy "ne kérjen jelszót, pin kódot, automatikusan jelentkezzen be, hogy kapcsoljuk ki az UAC-t, vagy a Windows frissítéseket stb., ráadásul mindenféle shady tweak szarságokkal rakják tele (amitől "gyorsabb és biztonságosabb", persze..), illetve teleszórják warez-zal. Hát így nehéz :-)
Linuxon és Windows-on kívül nem sok tényleg használható rendszer van, talán még FreeBSD-vel el lehet lenni, a többi az nem napi használatra való szerintem. Linuxon belül meg hitvita, hogy ki szerint mi a jó, én a mai napig Debian-t használok.
Én válaszom nagyon primitív lesz, mert már mindent is elmondtak előttem.
- Desktop környezeten nagy vonalakban a gépek 70-80%-ában Windows fut, ~20% iMac gép és a maradék Linux alapú rendszer.
- De! Szerver oldalon 80-90%-ban Linux alapú rendszerek üzemelnek.
- iPhone nyilván Apple által írt OS fut, de Android szintúgy Linux disztribúció, csak mobilra számos variánssal per gyártó. De, ezt a disztribúciós fán úgy is láthatod AOSP néven: [link]
Szerintem stabil a Linux :D :D
Egy sziget rendszerben (tehát semmilyen Internetes kapcsolata nem volt) egy 2008-2009 körül beüzemelt Dell szerveren egy Debian alapú linux a melóhelyemen 4.545 napot ment újraindítás nélkül, most néztem meg a screenshotot. Igaz közben a merevlemezek (hotswap RAID1) már ki lettek cserélve (tagonként nyilván), de azt is újraindítás nélkül persze. Nyilván frissítést sem kapott soha (Internet nélkül úgy is macera lett volna), de a biztonság nem volt érdekes, stabilnak meg így is az volt. :D
Végül csak azért kellett újraindítani, mert eljöttem a melóhelyről, és kérték hogy mutassam meg, hogy gond nélkül újraindul-e majd nélkülem is. Fájó szívvel de 12,5 év folyamatos uptime után újra kellett indítanom.
Egyébként egy Asterisk PBX futott rajta. Maga a szoftver is 5 éve volt újraindítva. Az is atomstaiblan ment.
Nyilván a körülmények ideálisak voltak. Pormentes valódi szerverszoba, két független betáp. ÉS csak én maceráltam ha kellett, tehát senki más nem piszkált bele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!