Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Lesz még a Windows/Mac OS/Linu...

Lesz még a Windows/Mac OS/Linux mellett valaha gyökeresen új oprendszer?

Figyelt kérdés

Nem Androidra, Chrome OS-re vagy egy ezredik Linux alfajra gondolok, hanem valami alapjaiban új rendszerre. Pl. van ez a Rust-ban írt Redox, lehet belőle egyszer valami komoly, vagy ezekkel a felpüffedt, szénné tákolt oprendszerekkel fogunk megdögleni?


AI hány évtizeden belül lesz képes erre, vagy legalább a fenti hármas gatyába rázására, kigyomlálására, bugtalanítására?



2022. dec. 27. 00:01
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Talán a Fuchsia.
2022. dec. 27. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Ott van BSD (OpenBSD, FreeBSD, stb), ez is Unix szerű mondjuk.

Egy másik, ami nem Unix szerű, az pl. a Serenity OS, mindent megpróbálnak ők maguk írni (ez is POSIX, úgy vannak rá szoftver portok), van saját böngészője is

Ott van még a TempleOS, ez annyira egyedi, hogy még saját programozási nyelv is van (Holy C)

Aztán ott van a React OS, ami egy opensource windowszal binárisan kompatibilis cucc, bár ez régi

Meg még egy, a Haiku, ami a BeOS nyílt forráskódú újraírása/utódja

Meg még van egy rakat, de ezek általában hobby projektek (egyébként beágyazott rendszerekre is vannak OS, pl. a RTOS), úgyhogy a tágabb elterjedésnek kicsi a valószínűsége (desktopon még a linux sincs elterjedve, pedig az egész benne van már a köztudatban)


A legtöbb ilyen oprendszert mindennapi használatra nehezen lehet alkalmazno, mert a legtöbb program windowsra (meg macre) készül, amihhez kell vagy ezek, vagy valami más módja annak, hogy fusson (pl. wine). Ha meg elkezdenek ezekre is jönni a szoftverek, akkor máris ezek is "összetákoltak" lesznek, mivel egy rakat funkciót nem tudnak, amit egy mai népszerű rendszer igen

De ha nem tetszik a felhozatal nyugodtan írj sajátot, senki nem tart vissza, viszont nem olyan egyszerű az, főleg, hogy ahogy telik az idő egyre komplexebbek lennek a rendszerek, mert egyre t9bb mindent kel tudniuk

2022. dec. 27. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
87%

Szerintem nem, igény sincs rá, ahogy az előzőek is írták.

Igaz nem asztali hanem mobilos de ott volt a windows phone, vagy a blackberry os. Egyszerűen annyira nagyok a másikak hogy nem fér meg mellettük.

Asztali rendszereknél ugyan ez.

2022. dec. 27. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

x86/arm gépekre aligha.

Gyökeresen új hardverkörnyezet okozna csak új os-t.

De nem igazán látni, hogy le tudnánk cserélni valamire a mostani hardvereket.

Lesz ugye a kvantumprocesszor, de az nem otthoni felhasználásra. Bármilyen környezetben is készülnek rá majd a programok és oprendszerek, azzal nem igazán fogunk találkozni.

2022. dec. 27. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. A Fuchsiáról hallottam annó, de kommentekben leszólták, hogy úgyis csak egy újabb hamvába haló Google projekt lesz. Most újra utánanéztem, és épülget, úgyhogy ez mindenképp a legesélyesebb jelölt.


Szerintetek az a vonal mennyire reális, hogy AI segítségével 10 éven belül drámaian, mezei programozók által elérhetetlen szinten legyenek bugtalanítva és optimalizálva a meglevőek? Az egy dolog, hogy egyre komplexebbek a rendszerek, de ha ma kéne nulláról újraírni mindent, nyilván nem egy kilométeresre púpozott spagettitornyot írnának C-ben, 30 millió soros kernellel, mint a mai oprendszerek. Emberi erővel ezt kibogozni, lecsupaszítani, jelentősen újraírni lehetetlen, de egy AI segítségével lehet hogy óriási huszárvágásokat tesznek majd mégis.

2022. dec. 27. 15:16
 6/9 anonim ***** válasza:

Azért a kernelprogramozók azok nem ám mezei programozók. Az a 30 millió sor kód nagy része pedig a rengeteg driver miatt van, pl. a Linux kernelben nem rég szüntették meg egy kb. 30 éves processzor támogatását -> nagyon sokféle különböző eszközt támogatnak.

Azt csak spekulálni lehet, hogy az AI milyen lesz 10 év múlva, de jelenleg egyszerű kódokat is el tud rontani. Egyébként vannak ma is eszközök, amikor segítenek kódanalizálásban (pl. fuzz tesztek, szimbolikus analízus, memória szivárgás tesztek, stb)

2022. dec. 27. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
De egyébként, ha Apple módra egy nagy cég, pl. Google csinál egy oprendszert és hardvert alá, ami agyon reklámoz, akkor az még el is terjedhet. A Windows is azért ennyire elterjedt, mert az van feltelepítve a gépek nagyrészére, mindenhol azzal találkozik az ember, így alap, hogy azt használja. Szervereken pl. a Linux az alap, mert arra szimplán jobb (még a Microsoft is Linux szervereket használ, úgy tudom), telón meg az Android, ami szintén a Linux kernelt használja
2022. dec. 27. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Igen... pl nvidiánál (leginkább videokártyákat gyártanak) sokat volt pedzegetve a saját processzor, sőt majdnem a teljes arm beolvasztása is megtörtént. És van is nekik procijuk, csak nem az átlag usernek való.

Ha ott beindulnak a dolgok, akkor simán kiépíthetnek egy saját ökoszisztémát.

2022. dec. 28. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
pl. már elkezdték a zOS-t PC-re is forgalmazni, igaz még kell alá egy linux de jó úton haladnak (ha van egy kis eszük megoldják, hogy fusson natívan is). És az egy igen csak nagyon ütős operációs rendszer. Bár az ára is (5 540 USD/év) ütős.
2022. dec. 28. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!