Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Micsoda, a mesterséges intelli...

Micsoda, a mesterséges intelligencia nem is valódi?

Figyelt kérdés

Az index egyik cikkét olvasva generálódott bennem a kérdés. Nem tudom, hogy szimpla ujságírók, akiknek IT területen semmiféle szakmai képzettségük nincs, miért bocsájtkoznak olyan megállapításokba, mint a jelzett cikk írója? Például ez a mondat is, hogy 'A manapság felfutását élő generatív mesterséges intelligenciák pusztán az emberek által már egyszer megírt, megrajzolt, elkészített tartalmakat kombinálják olyan módon, hogy az az intelligencia látszatát keltse.'


Hogyan képzelik, hogy majd ők fogják meghatározni egyes fogalmak jelentéstartalmát? Honnan veszik ehhez a jogot, a bátorságot? Pláne olyan, akinek köze nincs az egészhez? Hova fog ez vezetni?


A mesterséges intelligencia nem más, mint egy mesterségesen létrehozott készülék, amely önállóan képes döntéseket hozni és tevékenységeket végezni, bizonyos külső körülmények, esetleg igények figyelembevételével. Azaz, mesterséges intelligencia a kávé automata is és a termék válogató robot is. Csak ezek autonómiája, döntési képessége nagyon alacsony szintű. Persze nem is várnak el tőlük többet.



2023. dec. 7. 01:00
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:

9. Két dolgot szeretnék a te figyelmedbe, a korábbi és a leendő válaszadók figyelmébe is ajánlani. Az egyik, hogy az én felfogásom szerint az intelligencia, általános megközelítésben nem más, mint döntési képesség. Egy kialakult helyzetre adott, többnyire helyes válasz, megfelelő reakció. Hogy ezt a választ vagy reakciót az, aki várja, kitől kapja meg, teljesen mindegy. Ha kávéhoz szeretne jutni az illető, akkor lehet ez a kocsma pultos legénye, az étterem pincérnője vagy egy kávéautomata is. Aki elvárja a reakciót, annak csak az a fontos, hogy a válaszreakció helyes legyen, hogy ő kávéhoz jusson.


Hogy neked mi az elképelésed az intelligencia mibenlétéről, azt nem tudom, de úgy sejtem, hogy a valósághoz nem sok köze lehet.


A másik a statisztika. Sokszor hallani, hogy ezek a nyelvi modellek csak statisztikai alapú szöveg generátorok. Ennél azért sokkal többek, de üsse kő, hunyjunk szemet, érjük be ennyivel. Mi van emögött a statisztika mögött? Amikor egy sebész professzor betéved egy poros kisváros valamelyik viharvert kocsmájába és az ott szolgáló, küllemében igencsak lepukkant, koszos kötényű, zsíros hajú pultostól kér egy italt, egy kávét, akkor a prof fejében beindul az ő saját szöveg generátora és elkezdi előállítani azt a szöveget, amit tudatni akar a pultossal. Ez a néhány szó, lehet, hogy tükrözni fogja a professzor jellemét, azt, hogy ő, intelligenciában, az ott naponta székelő törzsközönség fölött áll, de az is lehet, hogy nem. Képzeljük el, hogy nem látjuk, nem halljuk őt, csak a mondatait olvassuk leírva, hogy ne legyünk befolyásolva. 'Jó napot kivánok! Egy kávét kérek, és egy fél deci unikumot. Köszönöm.' Ez a pár mondat nyilván egészen másként generálódik a prof fejében, mint azok a mondatok, amivel a legutóbb Párizsban megtartott orvosi konferencián elmondott beszédében szólította meg a kollégáit. Pedig a prof mindkét esetben ugyanazt a 'készüléket' használta, ugyanarra a feladatra [kommunikált], mégis más lett az eredmény és ez az eltérés annak a statisztikai számításnak tulajdonítható, ami a professzor fejében megtörtént, amikor a mondandóját generálta.

2023. dec. 7. 08:51
 12/27 anonim ***** válasza:
90%
"Amikor a kávé automatába pénz kerül, akkor az automata dönt." A kávé automatában nincs döntési folyamat. Ezt kéne megértsed. Bár láthatóan nem akarod megérteni. Nézzünk egy teljesen hasonló "döntési mechanizmust". Ami szerinted "mesterséges inteligencia" (a Te fogalmad szerint). Az ajtóban a zár. Ha jó kulcsot teszel be a zárba és elfordítod akkor a zár eldönti, hogy "bemehetsz", ha nem jó kulcsot teszel be a zár úgy dönt, hogy nem mehetsz be? Mert a kávé automata pénzbedobója pontosan ugyanazon az elven működik mint egy zár a budi ajtón. Hajrá van egy mesterséges intelligencia alapú budi ajtóm! Ezt most megünnepeljük.
2023. dec. 7. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 A kérdező kommentje:
12. Azt látom, hogy tudni véled, mi az, ami nem valódi döntés. Ebből következik, hogy nyilván azt is tudni véled, mi az a valódi döntés. Megosztanád velem, velünk, hogy mit értesz valódi döntési folyamat alatt?
2023. dec. 7. 10:03
 14/27 anonim ***** válasza:
88%
13: Tehát továbbra is azt állítod, hogy a budi ajtóban lévő zár az mesterséges intelligencia?
2023. dec. 7. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 A kérdező kommentje:
13. Feltettem neked egy kérdést, amit a korábbi állításaid alapján meg kéne tudnod válaszolni. Légy olyan kedves, tedd meg ezt és én is válaszolni fogok.
2023. dec. 7. 10:32
 16/27 A kérdező kommentje:
Hogy a budi ajtajára szerel valaki zárat, vagy máshová, az nem számít. Amikor zárat készít a lakatos, akkor egy mechanikus, vagy elektro-mechanikus szerkezetet csinál. Ezt a szerkezetet fel is ruházza egy képességgel. Azzal a képességgel, hogy ahova a zárat felszerelik, ott a zár kirekessze a zárral kiegészített ajtón túli világból azokat, akik oda belépni nem jogosultak. A jogosultságot a kulcs birtoklása és annak használatára való képesség biztosítja.
2023. dec. 7. 10:43
 17/27 anonim ***** válasza:
0%

Valójában az itt okoskodó megmondóemberek 100%-ának fogalma sincs semmilyen MI-ről.

Csakhát itt általában azok válaszolnak, akik mindent IS jobban tudnak. Akkor is ha nem.

2023. dec. 7. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
"valódi döntés" alatt itt azt értettem (lehet nem a legjobb kifejezés erre, de a Te szinteden nem volt jobb ötletem), hogy nem egy szempont alapján történik meg a döntési folyamat. Illetve ami fontos, hogy ez képes változni. Azaz ha változnak bizonyos paraméterek akkor automatikusan azaz emberi beavatkozás nélkül változzon meg a döntési folyamat. Elvárás, hogy egy valóban MI alapú cucc képes legyen tanulni, azaz képes legyen a működését változtatni. Pl. a kávé automatás példád alapján ne kelljen átállítani ha megjelenik egy új pénzérme, hanem ismerje fel és fogadja el jónak, ezt minden külső beavatkozás nélkül.
2023. dec. 7. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
88%
Attól lesz valami intelligens, hogy képes dönteni? Mert erre nagyon sok minden képes. A világ kb. összes programja tartalmaz if-else szerkezetet, ami egy döntés a feltétel szerint, mégse hívjuk őket MI-nek. Egyébként megsúgom mindenkinek, hogy az MI-re több definíció is létezik, de még az emberi intelligenciát se sikerült pontosan definiálni.
2023. dec. 7. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 A kérdező kommentje:
18. Intelligencia, mesterséges intelligencia is, sokféle van. Az intelligenciától nem elvárás, hogy tanulni legyen képes. Az az elvárás, hogy azt a feladatot, amire megépítették, képes legyen elvégezni. Létezik rendszer, amibe a szükséges tudás be van építve. De van olyan is, hogy ehhez új ismereteket kell szereznie, azaz, tanulni is képes. Ha egy rendszer ilyen, akkor azt adaptív MI-nek hívják. Az, hogy egy intelligencia nem adaptív, még nem jelenti, hogy ne lenne képes a saját működését befolyásolni.
2023. dec. 7. 15:28
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!