Egy informatikusnak mennyire illik ismernie az Excelt?
Kicsit olyan ez, szerintem, mint az alapműveltség a szaktudományon belül.
Lehet pl. valaki a francia irodalom elismert szakértője, azért furán veszi ki magát, ha nem tudja, kicsoda Vörösmarty Mihály.
#23
Akkor nagyon sok buta francia angol és spanyol szakértő van nyugat európában és a tengeren túlon..
#20 "Kérdés, hogy tanulták-e valahol az alapokat. Mert, ha nem, hát honnan tudnák?"
Gondolom, ezt nem az informatikusokkal kapcsolatban írtad. :)
Nos, ez nagyrészt igaz. Csakhogy a 40-45 alatti korosztályok már kötelező jelleggel tanulták, így esetükben ez nem állja meg a helyét. Ráadásul pont az elmúlt másfél évtizedben volt divat, hogy boldog-boldogtalant elküldtek informatikai alapképzésekre, szóval tapasztalatom alapján az idősebb korosztálynak is legalább a fele valamilyen módon tanulta. De persze ne legyenek illúzióink, tudom jól, hogy ezeknek a tanfolyamoknak a többsége mennyit ér, és igazából nem is azzal van a probléma, ha a 2 év múlva nyugdíjba vonuló munkatárs valamit nem ért a gépen. Hanem mondjuk az, hogy aki ezt iskolarendszerben (is) tanultam ÉS a munkaköri elvárások között szerepelt pl. az Excelnek az ismerete, ezek után legalább azt elvárnám, hogy az igyekezet meglegyen benne, hogy beletanuljon a feladatkörébe.
"Én viszont komolyabb dolgokra gondoltam, melyeket, pont, mivel messze nem alap, én már nem tudok. Ilyenkor elég kiábrándító, ha az informatikus is csak csóválja a fejét, hogy azt ő sem tudja."
Ne is mondd... Én is múltkor úgy berágtam a bőrgyógyászomra, mondtam neki, hogy lenne itt még egy lyukas fog, amit be kellene tömni, erre ő meg hebegett-habogott, hogy ő nem fogorvos, hanem bőrgyógyász. Kiábrándító, hogy nem ért hozzá, pedig orvos...
Na, az informatikával is hasonló a helyzet. Vannak persze alapvető dolgok, amit azért tényleg illik mindenkinek ismerni, de a "messze nem alap" dolgok nem tartoznak ide. Ez is egy külön szakterület, sőt, nagy része a táblázatkezelő szoftvereknek már nem is kifejezetten informatikai szakterület. Tudod, attól, hogy valamihez számítógépet használnak, az még nem lesz az informatika része. Eleve már az, hogy "informatikus", az egy hatalmas nagy gyűjtőfogalom. Milyen informatikus? Programozó? Szoftvertesztelő? Rendszerüzemeltető? Webfejlesztő? Beágyazottrendszer-fejlesztő? Mobil alkalmazásfejlesztő? Hálózatépítő? Biztonságtechnikus? PC építő és tesztelő? Irodai informatikus? Tök más területek, és egyiknél sem az a szempont, hogy vajon bele tud-e a másik szakterületébe kontárkodni. (És az olyan határterületeket, mint pl. térinformatikus, gazdaságinformatikus, stb. nem is említettem.)
Tudom, hogy te most azt szeretnéd ebből kihozni, hogy neked aztán nem baj, ha nem tudod a feladatodat ellátni, de ha az "informatikus" nem tud mindent, akkor ő egy semmirekellő hulladék ember, de "sajnos" ez nincs így. :-) Egy rendszergazdának (mert gyanítom, őt hívod informatikusnak) nem feladata, hogy az alapvető dolgoknál mélyebben képben legyen sem Excelben, sem Wordben, sem Publisherben, sem HomeBankban, sem frontend fejlesztésben, sem számítógépes grafikában, sem CAD-ben... Ezek mind-mind külön szakterületek, és ahogy már írtam, egy részük jóval túlmutat az informatikusi pályán. Ha ő gazdaságinformatikus lenne, akkor bizony tudnia kellene kívülről-belülről az Excelt (is). (Bár azért halkan megjegyezném, hogy sokan képesek akkora katyvaszt csinálni, hogy annak a rendbehozatalára külön Excel-specialista kellene, sőt, még ő is azt mondaná, hogy egyszerűbb lenne nulláról újrakezdeni, mint megtalálni benne a hibát.) Viszont mondjuk nem kellene tudnia Debian alapon Nginx webszervert telepítenie, és beállítania.
És itt van egyébként a következő probléma. Sokan egyáltalán nincsenek is képben, hogy az "informatikus" mit is csinál. Nem tudják, és nem is akarják átlátni, hogy ez a feladatkör miből áll, ami még önmagában nem is baj, de ennek ellenére nagyon szívesen pocskondiázzák őt. Mert "milyen kiábrándító, hogy nem tudta 2 perc alatt helyrepofozni az alapjaiban rosszul felépített táblázatomat". Az, hogy mondjuk mit dolgozik azért, hogy neked legyen egy géped, amin tudsz dolgozni, legyen mindenhol hálózat, legyen levelezés, az "láthatatlan" dolog, az nem számít. Csak az, hogy (helyetted) az elszúrt Excel-feladatodat megcsinálja.
Azért nem kell ennyire komolyan venni...
De értem, amit írtál, az orvosos példa jól rávilágít.
Mondjuk, egy olyan munkahelyen, ahol sok dolgozónak kell használnia az excelt a napi munkája során, ott azért hasznos, ha az informatikus náluk jobban ismeri.
Én a gyakorlatban tanultam meg, a munkám során, mivel a suliban még nem tanu(hat)tam, se középiskolában, se az egyetemen. Biztos, hogy egy titkárnői szintnél jóval többet tudok, általában engem szoktak megkérdezni a munkatársaim, mit hogyan kell csinálni, de pont ezért probléma, hogy, mikor már én is elakadok, nincs kihez fordulni, mint az informatikusaink.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!