Egy informatikusnak mennyire illik ismernie az Excelt?
Mi az az Excel ? 🙄
Nem használok MS officet, a többiben más a neve.
Most, hogy mondod, menten dobom is ki a diplomámat, hiszen semmire sem jó.
Mondjuk az, hogy 15 éve a mögötte álló tudásból élek meg, az ne zavarjon. :D
Az Excelre rátérve pedig: elég alapvető dolog, hogy egy számítógéppel dolgozó ember legalább egy magabiztos felhasználói szinten képes legyen táblázatkezelőt használni. (Nem feltétlenül Excelt, szigorú értelemben véve azt én sem használok, már csak azért sem, mert nem a Microsoft oprendszerét használom, és egyébként is jobban szeretem a LibreOffice-t. De ha az ember megtanulja az egyik táblázatkezelőt használni, és van némi logikája, a másikat is képes lesz kezelni.) Meg az alapvetőbb, gyakrabban használt szoftvereket azért valamilyen szinten illik ismerni. Szépen néznénk ki, ha egy programozó dobna egy hátast, ha szövegszerkesztőhöz kellene nyúlnia, mondván, ő programozó, és nem titkárnő. :D Ráadásul pl. a szövegszerkesztő, meg a táblázatkezelő tipikusan olyan szoftverek, amiknek egy technikailag kompetensebb ember a munkáján kívül is hasznát tudja venni. Ha pedig ennek az elsajátítása valakinek már sok, arról nehezen hiszem el, hogy alkalmas lenne informatikusnak.
Az informatikai munkán belül pedig változó, hogy mennyire van szüksége az embernek ezekre. Maradjunk annyiban, hogy azért nagyon jó, ha nem buta hozzá az ember.
Aztán nehogy úgy járj, mint ez a cica, hogy hazudsz az önéletrajzodban/interjún és megkapod az állast...
... aztán excelben kell dolgoznod.
"hogy mondjuk fizessek x 1000 Ft ot egy Excel tanfolyamra a ami tövirol hegyire bemutatja a színt rengeteg funkcióját még ha nem is mindent a másik lehetőség hogy egy sok sok órás órás ingyenes mélyreható YouTube Excel tanfolyam a harmadik lehetőség hogy ugyan ezt az időt és energiát valami másra fordítom az informatikán belül az excelt pedig csak úgy ismerem annyira amennyire az utolsó írja"
Mivel nem vagyunk egyformák, a módszerek sem mindenkinél működnek ugyanúgy. Én még a '90-es években voltam tanuló, felét sem tanultuk annak, ami most a tantervekben van (már csak azért sem, mert akkor az osztály 90%-a bukott volna), a szövegszerkesztést elég alaposan megtanultuk, a táblázatkezelést olyan közepes szinten, de pl. a PowerPointot teljesen autodidakta módon tanultam meg, úgy, hogy végigpróbálgattm, hogy mi mit csinál, és mit hogy lehet megoldani. (Na, nem mintha olyan óriási ismeretanyag lenne a prezentációkészítés.) De az Accesst is teljesen magamtól tanultam meg, igaz, egy idő után beszereztem hozzá egy könyvet is, ami azért elég sokat segített. Nálam ez a könyv + sok gyakorlás, próbálkozás módszer teljesen jól működik/működött. Másnál meg más a hatékony. Ez teljesen egyénfüggő. Meg azért az elérendő szint sem mindegy. Én azt mondom, hogy egy megfelelő képességekkel rendelkező magántanár a leghatékonyabb módszer (nyilván megfelelő hozzáállás mellett, mert ha csak a tanár akarja, hogy megtanuld, de te nem, akkor a fene megette az egészet). Viszont alap dolgokhoz ha megvan a motiváció, és egy alap értelem, akkor hétköznapi szinten elsajátítani a táblázatkezelést simán megoldható netes oktatóanyagokból, Youtube-videókból is. Bár ezek minősége elég széles skálán mozog. Sajnos sok ilyen "tutorial" azt a hibát követi el, hogy alapvetőnek veszi, hogy ami neki érthető, az mindenki másnak is az. Viszont Excelből tényleg nagyon jó videók (is) vannak. Magyarul is. Ha tényleg csak egy alapszintű tudás kellene, és egyébként otthonosan mozogsz a technika világában, én a helyedben nem fizetnék különtanárt, hanem végignéznék, és végiggyakorolnék pár Youtube-videósorozatot az Excelről.
#18 "Legalább 10éve vagyok az IT szakmában, de az excelben legfeljebb a sum()-ot használtam direkt. A többit meg kigugliztam."
Gyakori tévedés, hogy a táblázatkezelés egyenlő lenne a függvények benyalásával. Vannak, amiknél azért jó, ha nem kell állandóan internetes forrásokhoz nyúlnia az embernek, de alapvetően az a lényeg, hogy a logikáját átlásd, és hogy tudd, merre kell keresni a megoldást. A függvények tekintetében a táblázatkezelő beépített segítsége is bőven elég szokott lenni. Viszont nem árt, ha az ember tisztában van a szoftver lehetőségeivel és korlátaival. Nekem egyszer VBA függvényt "kellett" írnom. Illetve: dehogy kellett, de így 20 perc alatt kész voltam a feladattal teszteléssel együtt, egyébként meg csak sokszorosan egymásba ágyazott függvényekkel tudtam volna a feladatot megoldani, jóval bonyolultabban, mint VBA-ban. Vagy például (nem teljesen táblázatkazalés) a titkárnőnket egy jópár órás repetitív feladattól mentettem meg, amikor megmutattam neki, hogy mi az a "körlevél", és hogyan kell használni. Így fél óra alatt megvolt az a feladat, amivel egyébként 2 napig babrált volna. Nem a "lexikális" tudás a lényeg, hanem hogy tudd, mire képes a szoftvered, és hogy átlásd a logikáját.
#18 "Én, mint nem informatikus, elvárom az informatikustól, hogy tudjon nekem segíteni az excelben, ha elakadok. És csalódást okozna, ha nem tudna."
Én meg informatikusként attól tudok agyhúgykövet kapni, amikor a tényleges munkámat ötpercenként kell megszakítanom, mert egyik munkatárs Wordben nem tud középre igazítani, másiknak Excelben lövése sincs, hogy hogyan kell átlagot számítani, és nem is igyekszik azon, hogy ezen képességét erősítse, mondván "majd te legközelebb is segítesz nekem", emellett meg sorra jönnek a lehető legezoterikusabb módon beállított telefonjaikkal, amiket alapvető szinten sem tudnak kezelni. És persze "elvárás", hogy foglalkozzak velük, mert hát informatikus vagyok. Félreértés ne essék, én szeretek másoknak segíteni, csak azt nem szeretem, amikor ezzel visszaélnek. Főleg a fiatalabb munkatársak, és főleg azok, akiknek feltétel lenne a számítógépes ismeret. Mert amikor egy nyugdíjasként részmunkaidőben dolgozó, alapvetően nem számítógépes munkakörben tevékenykedő munkatársam kér valami ilyesmit, teljesen megértem. De amikor a titkárnő nyaggat azzal, hogy hogyan kell átlagot számolni, hogyan kell e-mailben csatolást küldeni, arról nem is beszélve, amikor statisztikát kell készítenie, 80%-ban én csinálom, akkor azért úgy kinyílik a zsebemben a bicska.
Kérdés, hogy tanulták-e valahol az alapokat. Mert, ha nem, hát honnan tudnák? Akkor kénytelenek megkérdezni. Gondolom, első körben kollégákat kérdeznek, de, ha ők sem tudják, jössz te.
Én viszont komolyabb dolgokra gondoltam, melyeket, pont, mivel messze nem alap, én már nem tudok. Ilyenkor elég kiábrándító, ha az informatikus is csak csóválja a fejét, hogy azt ő sem tudja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!