Manapság egy 8 bites számítógépet mire lehetne használni?
Jahh értem a problémádat, szerinted Magyarországon nem volt számítógép 1980 előtt. Akkor most pár tény adat:
a./ 1. számítógép Magyarországon 1958 november.
b./ 1. elektronikus Neumann elvű számítógép Magyarországon 1959 Január
c./ Első kereskedelemben kapható komolyabb gép (ami Magyarországra is bekerült legkésőbb 1970-ben mert erre vannak megbízható források) az IBM360 sorozat 1964-ben már tudott multitaskot. Maga a kifejezés az 1950-es években született /más célból/ és a számítógépeknél 1966-tól jelent meg.
d./ Az első Unix (jellegű) rendszer (aminek alapja a multitask) 1969-ben készült el. A mai Unix 1970 PDP11-es gépen. Ennek már volt virtuális memória kezelése és volt a memóriában lapvédelme. Azaz voltak olyan memória területek amihez csak a "kernel" fért hozzá (valamenynire hasonlítható a mai "protected mód"-hoz de nem 100%-ban ua.) és ehhez megvolt a hardver(!) támogatás. Azaz a PDP11 memória vezérlője nem engedte meg, hogy egy futó program oda írjon (de még az olvasás is tiltható volt) ahova neki nem szabad. És ez 1970.
e./ 1974 márciusban megjelent a virtuális gép is. Gyakorlatilag olyan mint ma amit használunk virtuális gépként (pl. VMWare, Virtualbox és társaik). Még egyszer a dátum 1974 március.
f./ 1975-ben legkevesebb 30 darab, de inkább 50 darab IBM360 kompatibilis számítógép volt már az országban.
g./ Miután azt írtad, hogy "végig élted a multistak születését" az bizony mint fent is bebízonyítottam kb. az 1960-as évek közepe, vége. Tehát ha egyszer ezt állítottad akkor abból következik, hogy kb. akkor kellett (volna) kezdjed a pályádat. És azok a programozók akik ténylegesen akkor kezdtek /ma már ők 70-90 év között vannak/ már ténylegesen nem ültek le a C64 elé, mert az akkor már több száz (!) olyan cégnél dolgoztak, ahol ezek a rendszerek üzemeltek /ekkora már az országban több ezer számítógép üzemelt és ezek mindegyike képes volt hardveresen multitaskra a teljes PDP sorozat, annak klónja a TPA sorozat, a teljes R sorozat és társaik/. A C64 elé akkor azok ültek le (és a válaszomba erre utaltam) akik akkor voltak fiatalok. De ők már azután születtek (!) hogy a multitask már fogalom szintjén is létezett, sőt virtuális gép is volt és minden ami ehhez tartozik.
e./ Egy 1973-ban megjelent magyarnyelvű(!) számítástechnika tankönyv már úgy tárgyalja a multitaskot, hogy az "természetes". Tehát aki ez után született az nem mondhatja magáról, hogy "a multitask kialakulásában nőt fel" mert mire megszületett az már létező és "természetes" dolog volt. Tehát aki ma 50 évnél fiatalabb ilyet csak akkor mond ha fogalma sincs arról, hogy mit beszél. Mert 50 évvel ezelőtt már a multitask teljesen elterjedt, általánosan használt és mindennapos dolog volt. 49 éve (1974) meg már a virtuális gép is ilyen fogalom volt.
f./ Az, hogy a 80-as években elterjedtek a 8-bites gépek, és a home computerek az csak annyit hozott, hogy lényegesen olcsóbbak voltak (és egyszereűbb volt üzemeltetni is), mint a korabeli "nagyobbacsks számítógépeket". És ezek tényleg nem tudtak multitaskot (voltak próbálkozások, de hiányzott hozzá a hardver támogatás). Valóban a kis és mikrogépek világában valamikor a 386 környékén jelent meg a multitask. De az is 1985-ben jelent meg. A 386 alapú gépek Magyarországon is 1990 körül már kezdtek terjedni. Akkora már a PC világban is mindennapos volt a multitask.
Legalább olyanba ne hazudj ami tény és tananyag és mindenki aki tanult informatika történelmet az ezt tanulta és tudja. Ha meg 46 éves vagy akkor külön ciki ennyire szűklátókörünek lenni ebben a szakmában. (egyébként én is kb. hasonló korú vagyok).
Visszatérhetnénk az eredeti kérdésre!
Mire lehet ma, vagy mire lehetett volna akkoriban használni mai szemmel (amire akkoriban nem használták).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!