Manapság egy 8 bites számítógépet mire lehetne használni?
Mellesleg ez a HDD a gép árának kb. 10-szerese volt, ha jól számolom, majdnem annyi, mint egy komplett Macintosh.
A gép címtartománya pedig teljesen érdektelen, ha sok embernek még a 256MB is a sci-fi kategória volt.
#21-nek:
A c+4-es 4 darab, gyárilag beépített programmal rendelkezett. Már gőzöm sincs hogy mik voltak ezek. Az egyik az assembler volt, erre emlékszem.
A VIC-20-asra pedig ezt a 20 bites h'lyeséget pedig most felejtsd el. XD
8 bites volt, a C64 lebutított. olcsósított változata. 5Kb RAM-ja volt, és a felbontása is jóval kisebb volt mint a c64-é.
Eleve egy bájt helyed volt a gépi kódú parancsok bevitelére, vagyis 8 bit.
Kiegészítő info:
Az 1993-as években DOS alatt 1MB (nem GB) memória PC esetén is mindenre elég volt.
Az Enterprise 128 kisgép alapértelmezett 128kB RAM mellett (amiből 100kB+ volt szabad) akár 4MB ig is bővíthető volt. Ekkoriban az első PCm (486) csak 4MB ramot tartalmazott és sokkal nagyobb otrombább volt. De szabványosabb, bővíthetőbb.
Tehát a 8 bites Z80 tudott annyi ramot kezelni mint a 32 bites pc 486
Manapság így számolnak:
2^32=4GB
2^8≠64kB max RAM-al.
A Z80 16 bites címbusza pedig
2^16=64kB
Mégis le tudtak kezelni több MB ramot is. :)
Retrózásra mondjuk tökéletes. :-)
Sok jó játék készült ezekre a gépekre. Igaz, hogy nem fotorealisztikus, meg 4k a megjelenésük, de ettől függetlenül van jópár játék, ami kellemes játékélményt tud biztosítani.
Léteztek ezekre a gépekre szövegszerkesztő, táblázatkezelő, adatkezelő szoftverek, amik azért ma is használhatók lennének sok dologra, ha a kompatibilitás nem szempont.
Vezérlési feladatokhoz meg még ma is kiváló lenne, csak ugye létezik már jóval kisebb, energiatakarékosabb, és - tekintve, hogy a retró gépek beszerzése nem olcsó - sokkal olcsóbb megoldások is. Foglalkozok mikrovezérlőkkel, és mondjuk egy Arduino hasonló jellemzőkkel bír, mint egy C64. A RAM a C64-nél több, a proci az Arduinonál gyorsabb, de nagyságrendileg hasonló a kettő. Ha az ember nagyon akarná, sok mindent ki lehetne facsarni még egy 8 bites gépből, csak kreatívnak kell lenni, meg tudni kell jól optimalizálni.
Csak ugye egyszerűbb mondjuk egy Arduinót, egy Raspberry Picot, vagy egy Pi Zerot venni, és üzembe állítani.
E régi home computerekkel (C64 E128) az a gond hogy be kell nekik fütyülni a programot, hiszen valószínű nincs hozzá 5,25" floppy (ha vanis azt meg a PC nem olvassa), a korszerű SD kártyás bővítők hozzá aranyárban vannak. Magnók is tönkrementek.
Én néha PC-n szoktam az exe/dll programokat wav-re konvertálni és telefonról befütyülni neki (jack-jack kábelen), de nagyobb játékoknál (Prince of Persia) ez igen kényelmetlen mert minden pálya új fütyülést igényel.
Az emulátor meg szerintem a retró halála, kiábrándító.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!