Mi az ami miatt az elektronika, majd a számítástechnika is a félvezető anyagokat használja fel?
Csak sejtem hogy a hőre változó ellenállási tulajdonsága. De azt miért lehet elektronikában használni, miért kell oda pont ez?
Leírják mi az a félvezető, meg hogy az elektronika hasznosítja. De miért? - azt már nem találom sehol a neten.
Kérem egyszerűen írjátok le, komoly elektronikai vagy fizikai terminológia nélkül...
Elnézést ha elkerülte volna az ok magyarázata a figyelmem de ha mégis kimaradt elég nagy gáz a wikipédia részéről... angolul még ilyen szaknyelvet nem tudok.
Egy processzort úgymond fel lehetne építeni rengeteg sima kis egyszerű kapcsolóból is, csak épp elég szép terület kellene pár milliárdot egymás mellé tenni belőlük és összekapcsolni, mellé energia tekintetében egy kisebb erőmű kéne.
Nos a félvezetőből kellően apró méretben legyártható ezek a kis " kapcsolók " és relatíve kis energia kel a kapcsoláshoz.
De miért pont félvezetőkből, milyen tulajdonsága van meg ami miatt pont ezt használják ilyen dolgokhoz? Ez a kérdésem.
Köszönöm.
3. Köszönöm szépen, még annyit, hogy amit írtál: a "kapcsoló"-ként való működést úgy valósítják meg, hogy egyszer szigetelőként, egyszer vezetőként működik az áramkörben és ezt az "átkapcsolást" valahogyan hőmérséklet változtatással érik el a félvezetőkben? Vagy hogyan képzeljem el?
4. Kérlek linkeld be azt a definiciót, amiben megtalálom konkrétan, hogy miért félvezetőket használ az elektronika, mely tulajdonsága, amit használ és hogyan hasznosítja ezt és hogyan. Mert ahogy korábban leírtam, nekem nem volt szerencsém megtalálni.
6-os a 3. link segített úgy látom. Köszönöm.
Kb. így válaszoltam volna meg egy laikus számára egyszerű szavakkal, egyszerű okfejtéssel.
Mi az, ami miatt az elektronika, majd a számítástechnika is a félvezető anyagokat használja fel?
Régebben elektroncsöveket használtak az elektronikában pl. a rádió működéséhez szükséges különféle funkciók ellátására: pl. egyenirányításra (váltóáramot egyenárammá átalakításra) bejövő jel erősítésre, rezgés keltésére (pl. hangszóróba) Viszont fennállt egy probléma, hogy az elektroncsövek túl nagyok voltak és sok energiát elemésztettek fel, könnyen és hamar meghibásodtak pl. kiégtek.
Keresni kellett egy olyan anyagcsoportot, ami ezt felválthatja, ami vezeti az áramot de kis energiát igényel és kisebb, és jóval üzembiztosabb. Szigetelők mivel nem vezetik az áramot kiestek. A vezetők között ilyet akkoriban nem találtak.
A félvezetők esetében a gond az volt, hogy szobahőmérsékleten (ami ugye szükséges a hétköznapi használathoz) nagyon nagy az ellenállásuk, tehát nem vezetők. Úgy oldották meg, hogy a félvezetők kristályszerkezetéhez hozzáadnak eggyel magasabb vagy alacsonyabb vegyértékű anyagot, A vegyérték az a szám, amely megadja, hogy az atom hány elektronnal vesz részt a közös kötés kialakításában. Különböző vegyértékű anyagok kötésekor -félvezetők esetében is- így szabad elektronok keletkeznek, amik viszont már vezetik az áramot szobahőmérsékleten. Ilyen módon a félvezetők alkalmassá váltak az elektronikában az elektroncsövek leváltására.
Sok dolog nem tisztázott a 3. linkben: hogy ionos vagy kovalens kristályok.
Vegyérték egy elavult fogalom, nincs tiszta jelentése. Sajnos ezt használja a link.
Nem tér ki arra, ha elektronhiány van akkor hogyan tudja vezetni az áramot.
Aztán arra, hogy hogy lesznek rétegek ami alapján lehet a félvezetőknek működési funciókat adni: egyenirányítás, erősítés, kapcsolás.
De ez a minimum tudás ahhoz, hogy valaki megérthesse miért pont félvezetőket használnak elektronikában...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!