Mi a legbiztonságosabb és lég tartósabb adattároló?
Nekem még van néhány floppym, rendszerkarbantartó programokkal, 7.1-es DOS-on, de megvannak még a 6.20-as DOS-hoz készült boot-lemezek is. Az előbbieket még használom néha, ha nagyon steril dolgot kell csinálnom a lemezen. Kábé húsz évesek, de nincs velük problémám. Pedig annak idején a szabványosnál kicsit több sávot és szektort írtam fel rájuk.
A floppy fizikai időtállóságával nincs is semmi probléma, de persze a mai kívánalmakhoz mérve csekély kapacitásuk néhány speciális eseten kívül már használhatatlanná teszi őket. Viszont az a néhány speciális lehetőség még másokat is érdekelhet, úgy látszik, mert kaphatók USB-s floppy egységek. Az alaplapok már nem támogatják őket, de valamiért mégis megéri valakiknek floppymeghajtót gyártani.
Tudjuk, hogy a mágneses adathordozók sokat bírnak, hiszen elég magas szintre jutott végül a gyártástechnológia. Negyven évvel ezelőtti magnókazettákat vettem elő pár hónapja, és átjátszottam róluk néhány nosztalgiát ébresztő, ősrégi, egy-egy esetben szinte azóta sem hallott számot. A minőségük elég jó maradt, a kíváncsiságból elvégzett frekvencia- és zajanalízis szerint is. Sőt, előkerült egy kazetta, amelyen 1982-ben készült számítógépes programok vannak egy ABC80 típusnéven néhány évig létező mikroszámítógéphez. Az ahhoz gyárilag használt BRG magnók már akkor sem voltak túl megbízhatók ehhez a finom munkához, mégis dekódolható volt a felvétel. A Commodore 64-hez készült programok kazettán és floppyn is épek, őrzök egy teljes konfigot, élesben tesztelhettem, elővettem egy joysticket is, egész jót szórakoztam vele. A programok, lám, biztonságban voltak ezek szerint.
Kérdező, végül is ez a floppy-megjegyzés megmutatott még egy fontos szempontot: az időtállóság másik oldalát, az elavulás problémáját. Merthogy igaz ugyan, hogy a floppy bírja az időt, de ha – akár kereskedelmi nyomásra – elavulttá válik egy adathordozó vagy formátum, akkor a leolvasása gondot okoz. Nem kell olyan extrém dologra gondolni, mint amikor valaki talált a sufniban pár adattároló mágnesszalagot a NASA régi űrhajózási felvételeivel, és hosszú ideig tartott, mire sikerült lementenie róluk az így már tulajdonképpen régészeti értékű anyagot. De a hardvergyártók dönthetnek úgy, hogy holnaptól nincs több CD, és a DVD-meghajtók már nem fogják a CD formátumokat kezelni. Akkor a régi mentések is átmentendővé válhatnak. Bár ilyet igazából nem csináltak még, mert minden tárolóformátum kivezetése elég lassú volt ahhoz, hogy az újabb formátumra konvertálást megcsinálhassa, aki akarta. Így ha kicsit elméleti jelleggel is, de be kell venni az értékelendő szempontok közé ezt a tényezőt is.
Felhő.
Minden más ősrégi és elavult.
Nincs is benne HDD.
SSD van benne, mivel ahogy írtam a HDD is iszonyú elavult. Nagy, lassú, sérülékeny.
Lassan túl kéne jutni a Windows XP-n meg az xvid filmek CD-re írogatásán srácok, nem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!