Ha áramingadozás közbe tönkremegy a gépem, az kinek a felelőssége?
Teszem azt hogy be van kapcsolva a gép, elmegy az áram de egy pillanat mulva vissza jön, közbe a gép újraindul és még 3szor elmegy az áram ezalatt, de időm nincs kikapcsolni, mert azt gondolja az ember hogy "megesik"
és meghal a gép.
1. Normál esetben a gép nem indul azért újra mert áramot kap, tehát nem kellene újra indulnia.
2. Egy megfelelő minőségű tápegység nem fog meghalni 3 újraindulástól
3. Az ilyen esetekre be tudsz szerezni egy szünetmentes tápegységet, ami nem csak hogy áthidalja az ilyen pillanatnyi kimaradásokat, de a túlfeszültségtől is megvédi a géped.
4. Ha van lakásbiztosításod, akkor annak részleteit nézd meg, mert van olyan biztosítás, ami vonatkozik az áramingadozás, villámkár és egyéb hasonló dolgoktól elsődlegesen és másodlagosan keletkezett károkra is
Ezelőtt két évtizeddel érdekelt a dolog, mert a szolgáltatós üzemzavarok után néha jelentkeztek ilyen bejelentők - szóval nem lehetett el nem ismerni, hogy a jelenség (akkor) létezett. Akkor egy csomó anyagot összegyűjtöttem a netről, amiben angol nyelven társalogtak szervizesek, hogy a kapcsolóüzemű tápok néha tönkremennek ettől (aztán el is veszett minden, mert nekem meg a winchesterem ment tönkre a féléves mentés előtt, és ma nem tűnik megtalálnom ilyen témákat).
De az, hogy néha elmegy a vellany, az le van írva a feszültségről szóló szabványban is, így hát reklamációnak helye nincs, mert az üzletszabályzatban benne van, hogy az az alap. Az üzletszabályzatot meg a szabad választásokon nyert pártok által kiállított kormány hivatala hagyja jóvá...
Túlfeszültség? Magától a ki-bekapcsolástól a kisfeszültségű hálózaton nem igazán keletkezik (tehát odakintről bekopogtató). Előfordulhatnak olyan okú üzemzavarok, amikor igen. Azt azért be szokták ismerni, mert vagy van biztosításuk, vagy a biztosítási díjnál kevesebb a kártérítés. No meg az a legritkább esetben érint egy készüléket. Viszont! Egy régebbi mérés szerint a lakásban levő egyéb berendezések generálnak túlfeszültségeket a kikapcsolódáskor, és ezek a túlfeszültségek visszaverődnek az elosztótáblán más áramkörökbe. Minden tekercs és kondi okozhat ilyeneket.
Én ezért is vettem egy olcsó UPS-t, ami másfelől nagyjából arra elég, hogy tisztességgel leállítsam a gépet, amíg visszajön a kraft.
Hát csak a látószög tágítása végett.
#1
". Normál esetben a gép nem indul azért újra mert áramot kap, tehát nem kellene újra indulnia."
Velem már megtörtént mivel olyan rövid időre ment el az áram ezért újraindult szóval ez nem egy mese.
Tisztességes tápegység nem fog tönkremenni ettől, pláne nem teszi tönkre az egész gépet. Az ilyen LC-Power meg HKC meg hasonló ipari hulladékot nem szabad megvenni.
Egyébként meg vegyél egy szünetmentes tápot és nincs ilyen gond.
Sztrogoff kollégával maximálisan egyetértve.
1./ El kell olvasni az áramszolgáltató üzletszabályzatát (én az ELMŰét ismerem, mert ELMŰ területen lakom a többéit nem olvastam). Illetve van egy vonatkozó szabvány is (MSZ EN 50160 jelzettel). A kettő között van némi eltérés, és most kapaszkodjon mindenki, az ELMŰ esetén az eltérés a fogyasztóknak kedvező irányú! Tehát szigorúbb előírásokat vállalt magára az ELMŰ mint ami a szabványban le van írva. Miért érdekes ez? Azért mert a gyártók amikor egy-egy készüléket terveznek EU-s felhasználásra mivel más nem létezik csak ez a szabvány (ezért van a jelzettben EN). Ez egy egész európára érvényes szabvány. Gyakorlatilag erre méretezzük a készülékeket (és teszteljük is a szabvány szélső helyzeteinek megfelelő körülmények között).
2./ Amennyire lehetséges próbáljuk úgy tervezni a dolgokat, hogy azok kibirjanak egy tápelvételt. Sajnos már rég óta lehet tudni, hogy az informatikai eszközök esetén egy hirtelen tápelvétel adatvesztéssel járhat. Senki nem mondta, hogy úgy kell méretezni egy számítógépet, hogy hirtelen tápelvétel esetén ne legyen adatvesztés (csak nagyon zárójelesen, az "elavult" "régi" világban erre voltak megoldások, csak a PC és a Windows elterjedésével ezek a megoldások eltüntek, de komoly helyeken még találkozni lehet ilyenekkel).
A kérdés eztán az, hogy az egyik oldalon van az MSZ EN 50160 által specifikált hálózat minőség, a másik oldalon ott van, hogy "de lehet adatvesztés" "a számítógép nem szereti". Innen kezdve csak és kizárólag gazdasági (és nem műszaki) döntés, hogy a./ a tápkimaradásból adodó adatvesztésnek / esetleges hardver hibának - erről később - mennyi a valószínűsége és mekkora az okozott kár. A gazdasági döntés arról fog szólni, hogy van-e olyan megoldás ami csökkenti ezt a kárt. Erre vannak műszaki és nem műszaki eszközök (pl. biztosítás). Műszaki eszközök közül is több alternatíva van: feszültség csökkenés védelem (régen visszakapcsolás védelemnek hívták), szünetmentes tápegység, megfelelő felépítésű számítógép (ma már egyre kevésbé léteznek és ismertek) és még van egy pár de azok már alig elterjedtek.
Be lehet szerezni árakat a biztosítótól, a szünetmentes gyártótól és mérlegelni kell, hogy megéri vagy nem éri meg.
2./ Ha erre méretezünk miért történhet mégis hardver hiba egy kapcsolási ciklus alatt (elsősorban az ún. GVA amit nem szeretnek a gépek)? Akik ezzel foglalkozunk sokszor méretezünk erre (főleg GVA-ra, mert az tényleg tud gép gyilkos lenni). De ha erre méretezünk hogyan lehet gépgyilkos? Azért mert megint ott a gazdasági számítás. Egy megfelelő, jó, ezeket is kibíró tápegység a gépbe néhány ezer forinttal drágább mint az ami nem bírja ki. Megint kérdés, hogy vegyek drágább tápot vagy kockáztassak? Vagy veszek olcsóbb tápot és más módszerrel (ld. fent pl. szünetmentes tápegység) fogom áthidalni a különbséget. sok esetben ahol van szünetmentes tápegység oda beteszünk olcsóbb tápot (főleg ha több száz gépről van szó) és megoldjuk másképpen. Ha az ember otthon van mit néz, 800W és 4000 Ft-al olcsóbb mint a másik ami csak 500W... Majd jön az első GVA (a kérdésben szereplő jelenséget "elmegy, egy pillanat mulva vissza jön, majd ez néhányszor ismétlődik", gyakran ezt az ún. GVA okozza) ás megpusztul minden. Vagy megveszem a drágább tápot és kibírja. Még azt sem mondom, hogy a tápgyártó hunyó lenne, mert ő tervezhet úgy, hogy olyan helyen használod ahol nincs GVA, esetleg van szünetmentes stb. Kiválasztod milyen tápot szeretnél venni megveszed és pont.
3./ Sajnos sehol nincs leírva, hogy egy villamos készüléknek mit kell csinálnia tápfeszültség kimaradás esetén, tehát nincs szabályozva, hogy ilyenkor okozhatnak-e hálózat felé (visszafelé) zavarokat? Mivel ez nem kötelező a gyártók nem törekszenek ennek a csökkentésére. Különösen a ma divatos olcsó cuccok ilyenek (ahogy Sztrogoff kolléga is írta), hogy a túlfeszültség nem a szolgáltató felöl jön, hanem a "gagyi olcsó" LED-es lámpából indul és teszi tönkre a számítógépet.
4./ és eljutunk oda, hogy egy ma átlagos lakásban nagyon sok elektronikus kütyü és számítógép van, amire egy pár éve se gondolhatott senki. Ez azzal jár, hogy változik az erősáramú hálózat viselkedése üzemzavari helyzetben (nem csak ott, de az más kérdés), és ezt nehéz lekövetni. Ilyenkor megint a fogyasztó feladata mérlegelni és számolni (mondom még egyszer nem műszaki hanem gazdasági kérdés), hogy mennyit kockáztat, és ehhez mekkora összeget szán arra, hogy a zavarok hatását mérsékelje.
5./ Aki lepontoz kérem legyen szíves legalább egy privát üzenetben megindokolnia, hogy miben nincs igazam. Nyilt vitára vevő vagyok. Mert most itt csak nagyon röviden tudtam összefoglalni pár apró szempontot (aminek amúgy könyvtárnyi irodalma van), ami alapján lehet dönteni.
6./ Összefoglalva a kérdező kérdésére: alapvetően a Te felelősséged ha áramingadozás közben tönkremegy a géped. Ismerhető a hálózat tulajndosága, ismerhető az, hogy mi várható egy adott helyszínen és erre megvannak a műszaki megoldások, hogy ennek a hatását csökkentese. Ha valak úgy dönt, hogy vállalja a kockázatot az is egy döntés. Ha valaki úgy dönt, hogy nem az is egy döntés. Nyilván nem lehet mindenki villamosmérnök aki egy ilyet utána meg tud tervezni, meg nem is lenne jó ha Pista néni számítógépének a telepítését kéne egyenként tervezzük, de még erre is van lehetőség. Úgy van minden kitalálva, hogy nagyjából egy elfogadható szinten biztonságosan működjenek együtt az eszközök reális kockázatok mentén. (Hogy ezt pl. miért nem tanítja az infó tanár az iskolában, és miért nincs erről túl sok laikusoknak szóló anyag az nem az én kompetenciám).
Ennyitől nem mehet tönkre a gép, legfeljebb a partíciók sérülhetnek a nem szabályos leállítás következtében. A legtöbb esetben ez nem jelent adatvesztést, csak helyre kell állítania az op.rendszernek a partíciók konzisztenciáját. Ha mégis adatvesztés lenne belőle akkor ugyebár tudjuk, hogy az adataid biztonsági mentéséről neked kell gondoskodni...
Az áramszolgáltatót akkor látnám csak felelősnek, ha túláramot kapnál egy áramszünet után, de az tudtommal lehetetlen a túlbiztosítások miatt.
Bűnbakot keresel...???
Nézz a tükörbe. ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!